ویرایش:
سه شنبه، 1 آبان 1397
آخرین اخبار
خبر
10:56 - 1396/8/21

سینماحقیقت؛ آماده به خدمت

فیلم مستند «آماده به خدمت» ساخته «آلیس دیوپ» فیلمساز فرانسوی، در بخش «آینه یک جشنواره» یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به نمایش درمی‌آید.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، در خلاصه موضوع فیلم مستند 96 دقیقه‌ای «آماده به خدمت» که تولید سال 2016 فرانسه به تهیه‌کنندگی «سوفی سالبو» است، آمده: «این مستند جذاب، وقایع بیمارستان آویسن Avicenne در حومه شمالی پاریس را به تصویر می‌کشد که خدمات مشاوره رایگان به مهاجران سراسر جهان ارائه می‌دهد. وقتی زندگی از دست می‌رود، آنها یک پناهگاه امن را فراهم می‌کنند...»
این فیلم منتخب جشنواره سینمادورئل Cinema du Reel پاریس بوده است.

«آلیس دیوپ» متولد سال 1979 در فرانسه با اصلیتی سنگالی، دارای مدرک دکترای جامعه‌شناسی بصری است. وی فیلمسازی را از سال 2005 با حضور در کارگاه‌های آموزشی مدرسه فمیس La Femis پاریس آغاز کرده و طی این سال‌ها آثاری چون برج جهانی (2006)، کلیشی برای مثال (2006)، سنگال و سنگال (2007)، مرگ دانتون (2010) و به سوی تندرستی (2015) را کارگردانی کرده است. «آماده به خدمت» دومین فیلم مستند بلند این فیلمساز فرانسوی است.

در بخش «آینه یک جشنواره» این دوره‌ی سینماحقیقت، 5 فیلم مستند منتخب جشنواره «سینمادورئل» فرانسه به نمایش درمی‌آیند. این فیلم‌ها عبارتند از: آماده به خدمت (آلیس دیوپ/ فرانسه)، خلاصه داستان بلند (ناتالی بوکچین/ آمریکا)، رویایی‌ها (راس بکرمن/ اتریش)، ماما سرهنگ (دیودو هامادی/ فرانسه- کنگو) و همچون درون یک آینه (یی چویی/ چین)
سینمادورئل یکی از معتبرترین جشنواره‌های مستند جهان است که در سال 1978 توسط کتابخانه عمومی اطلاعات BPI فرانسه و با حمایت مرکز ملی تحقیقات علمی CNRS این کشور تاسیس شده است. بنیانگذاران این جشنواره، «ژان روش» مستندساز و مردم‌شناس مشهور فرانسوی، رئیس مرکز ملی تحقیقات فرانسه CNRS، مدیر سینماتک پاریس، واضع جریان سینماوریته در سینمای مستند جهان و «ژان میشل آرنولد» دبیرکل سینماتک پاریس، معاون رئیس یونسکو و مدیر بخش تصویری و رسانه‌ای CNRS بودند.

*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 19 تا 26 آذرماه 1396، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.
   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.