ویرایش:
سه شنبه، 1 آبان 1397
آخرین اخبار
خبر
11:08 - 1396/9/13

پرتره‌ی «محمد صالح‌علاء» بر پرده‌ی سینماحقیقت

فیلم مستند «زائر شب‌های بارانی» ساخته هامون شیرازی که پرتره‌ای از «محمد صالح‌علاء» شاعر، نویسنده و مجری سرشناس کشور است، در بخش خارج از مسابقه یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، این فیلم که تولید آن 4 سال به طول انجامیده است، برای اولین بار در بخش غیر رقابتی یازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود.

«محمد صالح‌علاء» زاده‌ی سال 1331 در اراک، فارغ‌التحصیل مدرسه هنرهای دراماتیک رویال آکادمی لندن (1356)، لیسانس بازیگری و کارگردانی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران (1359) و فوق‌لیسانس زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی (1372) است.

وی از سال 1347 فعالیت هنری خود را در «رادیو» با قصه‌نویسی و قصه‌خوانی آغاز کرد و سپس به نویسندگی نمایش‌نامه‌های رادیویی روی آورد.

صالح‌علاء بازی در «سینما» را از سال 1364 با فیلم «تیغ و ابریشم» مسعود کیمیایی آغار کرد و تا سال 1378 در بیش از 12 فیلم سینمایی نظیر «دادستان» بزرگمهر رفیعا و «شوکران» بهروز افخمی به ایفای نقش پرداخت.

وی طی سال‌های اخیر، روی نویسندگی و اجرای برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی متمرکز شده است. «دو قدم مانده به صبح» و «چشم شب روشن» از جمله برنامه‌های پُرمخاطب این هنرمند است.

عوامل اصلی تولید فیلم مستند 60 دقیقه‌ای «زائر شب‌های بارانی» عبارتند از: پژوهش، صدا و کارگردانی: هامون شیرازی؛ فیلمبردار: امیر رضاپور؛ تدوینگر: مجتبی محبی؛ تهیه‌کنندگان: عفت تقی‌پور صمیمی و هامون شیرازی
هامون شیرازی متولد سال 1362 در اصفهان و دارای مدرک کارشناسی ارشد سینما است. خواب خاکستر، یک صحنه از یک ازدواج، روزی دیگر، عبور، و این روز اول بود، باغ بی‌برگی، مرثیه، عناوین دیگر آثار این فیلمساز است.

*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در پردیس سینمایی چارسو شهر تهران برگزار خواهد کرد.
   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.