ویرایش:
سه شنبه، 1 آبان 1397
آخرین اخبار
خبر
11:54 - 1396/9/14

103 فیلم مستند خارجی از 46 کشور در جشنواره سینماحقیقت روی پرده می‌رود؛ آلمانی‌ها در صدر خارجی‌های سینماحقیقت

از جمع 103 فیلم مستند تولیدی 46 کشور خارجی که در بخش‌های مختلف ملی و بین‌المللی یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت روی پرده می‌روند، آلمانی‌ها با 13 فیلم در صدر جای گرفتند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، مستندسازان آلمانی 3 فیلم در بخش مسابقه ملی و 10 فیلم در بخش‌های جنبی بین‌المللی دارند.

پس از آلمانی‌ها، فیلمسازان کشورهای انگلیس (10 فیلم) و فرانسه (9 فیلم) در رتبه دوم و سوم این فهرست جای گرفتند.

دانمارک و آمریکا با 7 فیلم مشترکاً در جایگاه چهارم قرار دارند و اسپانیایی‌ها نیز با 6 فیلم در جشنواره امسال حاضر هستند.

آمار سایر کشورها هم به این شرح است: ایتالیا، لهستان و لبنان (4 فیلم)، پرتغال، روسیه، هلند، سوئد، اتریش، قطر، هند (3 فیلم)، کانادا، بلژیک، جمهوری چک، فنلاند، صربستان، بوسنی، اسلوونی و چین (2 فیلم)

این کشورها نیز با یک فیلم، در جشنواره یازدهم سینماحقیقت حضور دارند: کرواسی، سوئیس، رومانی، یونان، مجارستان، نروژ، اسلواکی، استونی، لتونی، اوکراین، ارمنستان، گرجستان، السالوادور، کاستاریکا، استرالیا، کره‌جنوبی، سنگاپور، اندونزی، سوریه، فلسطین، افغانستان و کنگو

به این ترتیب، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت میزبان آثاری از 5 قاره جهان؛ شامل آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و حوزه کارائیب، آفریقا و اقیانوسیه است و تنها از جمع کشورهای آمریکای لاتین، فیلمی در سینماحقیقت پذیرفته نشده است.

لازم به ذکر است که یکی از داوران بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره هم اهل کشور آفریقای جنوبی است. ضمن این که میهمانانی از کشورهای ژاپن و ترکیه نیز در کارگاه آموزشی و بازار فیلم جشنواره حضور خواهند داشت.

*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 19 تا 26 آذرماه 1396، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.
   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.