ویرایش:
شنبه، 27 بهمن 1397
آخرین اخبار
خبر
11:35 - 1397/3/22

فرشاد فدائیان زندگی اوسا احمد نجار را مقابل دوربین برد

فرشاد فدائیان مستندساز باسابقه‌ی سینمای ایران، تصویربرداری و تدوین مستند «اوسا احمد نجار و موريانه‌ها» را به پایان رسانده و این روزها ساخت موسیقی و صداگذاری آن در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در خلاصه موضوع مستند «اوسا احمد نجار و موریانه‌ها» آمده است: «اوسا احمد را تمام اهالى خانه‌هاى روستاى نيمه كوهستانى- نيمه جنگلى «ريكنده» مازندران مى‌شناسند؛ او در و پنجره و سقف خانه‌هاى بيشتر اهالى ريكنده و روستاهاى همجوار را به دست خود ارّه كرده و ساخته است. اوسا احمد مردى است چابك با جثه‌اى نحيف و اگرچه افتاده، اما هنوز در سوداى كوفتن و اره كردن. او تكه زمينى دارد براى كشت نيشكر و دخترى گرفتار عارضه‌ى كليه؛ حالا هم دلواپس سلامت دختر سى و دو ساله‌ى خود است و هم دلواپس خانه‌ى خود كه مانند ديگر خانه‌هاى دست‌ساخته‌اش در روستا، از موش و موريانه در معرض فروپاشى‌ست...»

فرشاد فدائیان درباره‌ی شیوه شکل‌گیری این مستند گفت: زمانی که فیلم «عشاق مزرعه نیشکر» را در روستایی در مازندران می‌ساختم، با اوسا احمد نجار آشنا شدم و پس از موافقت شورای مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، ساخت آن را آغاز کردم.

وی ادامه داد: در حال حاضر تصويربردارى و تدوين اين مستند تمام شده و پیش‌بینی می‌شود دو ماه دیگر با پایان صداگذاری و ساخت موسیقی آماده نمایش شود.

گفتنی است که عوامل تولید مستند «اوسا احمد نجار و موريانه‌ها» عبارتند از: پژوهش، تصویر، كارگردانى، تدوين و تهيه: فرشاد فداييان، دستيار تصوير و صدا: فراز فداييان، دستيار تدوين و ويرايش صدا: عليرضا براتى، عكس: ريحانه محمودى، موسيقى: على چولايى، محصول مركز گسترش سينماى مستند و تجربى
   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.