ویرایش:
پنجشنبه، 2 آبان 1398
آخرین اخبار
خبر
13:52 - 1397/8/18

ساز و کار حمایت های بنیاد سینمایی فارابی از فیلم های سینمایی

معاونت فرهنگی پژوهشی بنیاد سینمایی فارابی، ساز و کار حمایت های این بنیاد از فیلم های سینمایی را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، با توجه به اهمیت آشنایی سینماگران حرفه ای با ساز و کار حمایت های بنیاد سینمایی فارابی ، معاونت فرهنگی این بنیاد، توضیحاتی را درباره روال و فرایند بررسی تقاضاهای حمایتی سینماگران ارائه کرد.

۱. مطابق «مفاد بنیادنامه» ؛ بنیاد سینمایی فارابی یکی از بازوهای اجرایی سیاست ها و سمت گیری های فرهنگی و هنری و امور سینمایی کشور است و در فرهنگ نوین سینمای ایران که در شان جمهوری اسلامی است، عملا نقش بازوی هماهنگ کننده فرهنگی این هنر صنعت را ایفا می کند. به این ترتیب بنیاد با کمک های مادی، فکری و مشاوره ای برای تولید فیلم های درخور جمهوری اسلامی و با تولید مستقل یا مشارکت در تولید فیلم با شرایط حرفه ای تلاش می نماید که در سطوح کمی و کیفی سینمای ایران ، مدل سازی نماید و به هدایت و حمایت از جریان های فیلم سازی همسو با اهداف فرهنگی جمهوری اسلامی بپردازد.

۲. بنیاد سینمایی فارابی مانند هر موسسه فرهنگی و سینمایی، بر اساس راهبردهای کلان، ماموریت ها و اولویت های تعیین شده، برنامه های سالانه خود را تدوین و اجرا می کند. راهبرد فارابی در دوران جدید، تکیه و تمرکز بر تولید و ارتقای محتوای فرهنگی است. بنابراین «حمایت عام» از همه فیلم ها در دستور کار بنیاد سینمایی فارابی قرار ندارد اما حمایت از فیلم هایی با اولویت های فرهنگی، از برنامه های اصلی بنیاد به شمار می رود. این اولویت ها بر اساس برنامه ی جامع سازمان سینمایی و ساز و کارهای قانونی سازمان سینمایی تبیین می شود. موضوعات و مصادیق اولویت های فرهنگی در سینما شامل مواردی است که عموما به منظور ارتقاء و توسعه برخی گونه ها مانند کودک و نوجوان، معناگرا، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مقاومت و سینمای اجتماعی انجام می شود و حمایت فارابی بر این گونه ها ، همچنین تقویت «تولید مشترک» و «فن آوری های نوین صنعت تصویر» تمرکز دارد.

۳. بنیاد سینمایی فارابی مرجع رد یا تایید فیلمنامه و ممیزی فیلمنامه های سینمایی نیست؛ مرجع رسمی رسیدگی و صدور مجوز ساخت فیلمنامه های سینمایی، معاونت ارزشیابی و نظارت بر آثار سینمایی سازمان سینمایی است بنابر این بنیاد فارابی فیلمنامه متقاضیان حمایت را پس از اخذ و ارائه ی پروانه ساخت، از حیث ظرفیت های فرهنگی و سینمایی در شوراهای مشورتی تخصصی بررسی می کند. هدف شوراهای مشورتی بنیاد ارتقای متن و فیلمنامه در مقیاس سینمای حرفه ای و داستان گو است.

۴. شوراهای تخصصی بنیاد فارابی، از طریق ارائه تحلیل و پیشنهاد، نقش مشورتی ایفا می کنند و برای ارتقای متن به فیلمسازان متقاضیِ دریافت حمایت کمک می کنند. اعضای شوراها متغیّر هستند و فیلمسازان حرفه ای، فیلمنامه نویسان و نویسندگان سینمایی در این شوراها حضور دارند. همچنین به ضرورت های موضوعی، گاه اعضایی برای بررسی فیلمنامه هایی معین برای یک یا دو جلسه دعوت می شوند.

۵. تصمیم گیری در مورد حمایت و میزان و نحوه حمایت ها، به عهده کمیسیون فرهنگی و هنری (شورای تولید) بنیاد است. سینماگرانی که متقاضی برخورداری از حمایت های بنیاد سینمایی فارابی در تولید فیلمنامه مورد نظر خود هستند، پس از اخذ پروانه های ساخت، فیلمنامه های خود را برای بررسی به بنیاد ارائه می کنند و سپس با توجه به این مهم که فیلمنامه ی ارائه شده تا چه حد در راستای سیاست های کلان سازمان سینمایی و برنامه های بنیاد فارابی است، حمایت از اثر ارائه شده به تشخیص کمیسیون فرهنگی و هنری (شورای تولید) مورد تصویب قرار می گیرد.
۶. هر فیلمسازی که از معاونت ارزشیابی برای اثر سینمایی خود، پروانه ساخت اخذ نماید، نباید این انتظار را داشته باشد که مورد حمایت بنیاد سینمایی فارابی قرار گیرد. بسیاری از سینماگرانی که پروانه ساخت دریافت می کنند بدون نیاز به حمایت های فارابی، فیلم خود را از طریق منابع مالی مختلف به تولید می رسانند و کسانی که متقاضی دریافت حمایت از این نهاد سینمایی هستند فیلمنامه شان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

۷. کسانی که فیلمنامه خود را برای جلب حمایت به بنیاد سینمایی فارابی می دهند مجبور به اعمال پیشنهادات تخصصی کارشناسان نیستند و کسی نمی تواند کارگردان و یا تهیه کننده ای را مجبور کند در فیلمنامه اش بازنگری کند. متقاضیان مختارند در صورت تمایل برای جذب حمایت ها پیشنهادات شوراها را بپذیرند. بنیاد سینمایی فارابی هم الزامی به پذیرش و حمایت هر فیلمنامه ای که دارای مجوزی قانونی است ندارد. بدیهی است فیلمنامه هایی مورد حمایت قرار می گیرند که در راستای منافع و مصالح ملی و اولویت های فرهنگی بنیاد فارابی باشند و اگر فیلمنامه ای در این راستا نباشد در محدوده بررسی ها قرار نخواهد گرفت.

۸. بنیاد سینمایی فارابی بر اساس راهبردهای کلان و برنامه های سالیانه خود، در شش ماهه ی اول هر سال، تعدادی فیلمنامه را برای حمایت بررسی و انتخاب می کند. مرجع تصمیم و تشخیص میزان حمایت از یک فیلمنامه، کمیسیون فرهنگی هنری یا شورای تولید بنیاد سینمایی فارابی است. اعضای کمیسیون فرهنگی (شورای تولید) بنیاد از مدیرعامل، قائم مقام، معاون فرهنگی (دبیر شورا)، معاون بین الملل، کارشناس تولید، خزانه دار و مدیر امور حقوقی بنیاد (بدون حق رای) تشکیل شده و در نهایت فیلم ها برای حمایت از سوی این کمیسیون انتخاب می شوند.

۹. از آنجا که سنگ بنای کیفیت ، موفقیت و جذابیت هر فیلم، فیلمنامه ی آن است، بنیاد به کلیه فیلمنامه هایی که پروانه ساخت اخذ کرده و در شمول اهداف و اولویت های فرهنگی بنیاد و آماده تولید باشند، خدمات مشاوره ای تخصصی برای پرورش و ارتقای فیلمنامه اختصاص خواهد داد. هزینه این مشاوره ها از سوی بنیاد سینمایی فارابی پرداخت می شود و بنیاد با پرداخت حق الزحمه مشاوره، پژوهش و بازنویسی به ارتقای فیلمنامه و نهایتا ارتقای فیلم و موفقیت آن کمک خواهد کرد. مشاوره به فیلمسازان با توافق کارگردان و تهیه کننده انجام می شود و یکی از ماموریت های جدید فارابی، کمک به ارتقای کیفی فیلمنامه است.   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.