ویرایش:
یکشنبه، 27 مرداد 1398
آخرین اخبار
خبر
12:45 - 1398/1/31

آخرین اخبار از سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجرمعصومه ابتکار:

با تروریست خواندن نیروی نظامی ما نمی‌توانند مقاومت مردم ایران را بشکنند

معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری با بی‌نتیجه خواندن تلاشی که برخی دشمنان علیه ایران انجام می دهند، این رفتارها را باعث اتحاد و انسجام بیشتر داخلی دانست.

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری عصر شنبه ۳۱ فروردین ماه با حضور در کاخ جشنواره سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به تماشای فیلم «زن مبارز» نشست. وی پس از نمایش این فیلم ضمن ابراز خرسندی از این اثر آن را فیلمی جذاب، هنری و آرمانگرایانه عنوان کرد و گفت: این فیلم تم زیست محیطی قوی‌ای داشت.

ابتکار حضور بانوان هنرمند خارجی در جشنواره جهانی فیلم فجر را دلیلی برای کم اثر بودن محدودیت های ظالمانه خارجی علیه ایران دانست و گفت: ایران جزو کشورها و فرهنگ هایی است که مورد سوءتفاهم قرار گرفته است. با اینکه انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب فرهنگی بود و کشورمان عمیقاً با تمدن، فرهنگ، تفکر، فلسفه و هنر عجین شده است ولی سوء تفاهمی که نسبت به فرهنگ، توانمندی و جایگاه ایران به وجود آوردند، ضرورت تلاش برای برقراری ارتباطات انسانی و هنری و دیپلماسی عمومی را خیلی بیشتر می کند.

وی ادامه داد: خوشبختانه جشنواره جهانی فیلم فجر در این سال ها گام های موثری برداشته تا با برقراری ارتباطات هنری و پیوندهای فرهنگی این سوء تفاهمات را برطرف کند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با ابراز تاسف از تلاشی که برای نشان دادن ایران به عنوان یک کشور مساله دار می شود، گفت: نیروی نظامی ما را تروریست معرفی می کنند و یا تحریم ها و انواع محدودیت ها را اعمال می کنند تا مقاومت ایران را بشکنند. این جشنواره ها پیام روشنی به دنیا می دهد و آن این که مردم ایران با وجود تمام محدودیت ها محکم ایستادند و از هنر، فرهنگ، سینما و همه این عرصه ها چیزی کم نگذاشتند. خلاصه اینکه تحریم ها کار را مشکل کرده است ولی بی شک تاثیری در مسایل کلان برای ایران نخواهد داشت. ایران مسیر خود را پیدا کرده و با استحکام آن را ادامه می دهد.

وی درمورد راهکار جلوگیری از سیاست زدگی هنر گفت: در بخش بین الملل باید متوجه شوند، ایران کشوری است که هم از نظر تنوع قومی، فرهنگی، هنری و ادبیات بسیار غنی است و نمی توان محدودیت هایی را اعمال کرد.

ابتکار در پایان از «شبی که ماه کامل شد» و «متری شیش و نیم» به عنوان بهترین فیلم هایی که در سال ۹۷ دیده است، یاد کرد.محمدحسین مهدویان در کارگاه کارگردانی «دارالفنون»:

هرگز واقعیتی واحد از رخدادی واحد وجود ندارد/ فاصله حقیقت با واقعیت در فیلم

مدرس کارگاه کارگردانی «دارالفنون» در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بر این باور است که واقعیت موضوع مانایی نیست و شاید بزرگ‌ترین تفاوت دو ژانر مستند و داستانی مسئله «حقیقت» باشد.به گزارش ستاد خبری سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، صبح روز شنبه ۳۱ فروردین، محمدحسین مهدویان کارگردان آثاری همچون «آخرین روزهای زمستان»، «ایستاده در غبار»، «ماجرای نیمروز» و مستند «ترور سرچشمه» مدرس کارگردانی دارالفنون سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بود.

این کارگردان در ابتدای کلاس از دانشجویان خواست نظرشان را برای پیش بردن کلاس عنوان کنند. وی سپس از آنان خواست تفاوت‌های فیلم مستند و فیلم داستانی را بیان کنند و نظرات آنان مانند تفاوت در روایت، فیلمنامه، درام و همچنین تفاوت این دو ژانر در پلات و تخیل را روی تخته یادداشت کرد.

مهدویان در ادامه با تاکید بر اینکه خط تمایز سینمای مستند و داستانی بسیار باریک است، گفت: همانطور که متوجه شدید، بیان وجوه تمایز این دو ژانر بسیار سخت است. با این حال شاید بزرگ‌ترین تفاوت این دو ژانر مسئله «حقیقت» باشد. بیشترین سوالی که از من می‌شود در مورد کارهایم این است که آنها چقدر به حقیقت نزدیک هستند. پس اجازه دهید با این سوال شروع کنیم که واقعیت چیست؟

کارگردان فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» بخش بزرگی از تاریخ فلسفه را به تفاوت تعاریف فیلسوفان از واقعیت عنوان کرد و گفت: واقعیت موضوع مانایی نیست و تا به وقوع می‌پیوندد، تمام می‌شود. از طرف دیگر فیلسوفانی مانند کانت معتقدند همه انسان‌ها عینکی روی چشم دارند که با آن دنیا را نگاه می‌کنند و هیچ وقت به ذات واقعی حقیقت پی نمی‌برند. در حقیقت هر کسی واقعیت را از پشت فیلترهای این عینک به صورت خیلی شخصی درک می‌کند و در نتیجه ما هرگز یک واقعیت واحد نخواهیم داشت.

وی این موضوع را در تمام وجوه یک فیلمساز عیان دانست و اظهار کرد: از لحظه انتخاب کادربندی که کارگردان تصمیم می‌گیرد قسمتی از واقعیت را که از نظر خودش اهمیت بیشتری دارد در قاب دوربین قرار دهد، تا زمان تدوین که متناسب با درکش، بخش‌هایی را برای بازنمایی انتخاب می‌کند، همگی از نگاه او به واقعیت سرچشمه می‌گیرند. به این اضافه کنید که دو عنصر مهم در واقعیت یعنی مکان و زمان هم به شدت مفاهیم نسبی هستند، بنابراین درک هر کس از این دو رخداد منحصر به فرد است، ضمن اینکه فیلمساز لاجرم از محدودیت‌های تکنیکی هم تاثیر می‌گیرد، بنابراین محصول نهایی حتی در مستند، فرسنگ‌ها با واقعیت فاصله دارد.

کارگردان مستند «ترور سرچشمه» ادامه داد: چیزی که می‌تواند تمایز فیلم مستند و داستانی باشد همان باورپذیری در مستند است. این نگرانی اساسا بیهوده است که واقعیت در سینما گم شود. مثلا فیلم «پروژه جادوگر بلر» به دلیل باورپذیری شدیدی که داشت، تبدیل به یکی از پر فروش‌ترین آثار مستقل سینمای دنیا شد. مخاطبان فکر می‌کردند فیلمسازان آن کشته شده‌اند و تصاویر اثر، بازمانده‌های فیلمبرداری آنان است.

مهدویان دخل و تصرف در واقعیت را فاکتوری عنوان کرد که کارگردانان مستند هم گاهی مجبور به انجام آن هستند و تشریح کرد: این‌ها محدودیت‌هایی است که مدیوم برای ما ایجاد می‌کند. یک جمله معروف در مورد فیلم مستند وجود دارد که فیلم مستند تفسیر خلاق واقعیت است، اما آیا می‌توان در مورد فیلم‌های داستانی هم این تعریف را به کار برد؟ جواب مثبت است. درام عناصر مشخصی مانند شخصیت، کنش و پلات دارد که بدون هر کدام از آنها تقریبا می‌توان گفت سینما بوجود نمی‌آید.

وی سپس با پخش تصاویر مستند صامت و سیاه و سفید از نبرد نرماندی در جنگ دوم و همچنین صحنه‌هایی از درگیری‌های فیلم «نجات سرباز رایان» و مقایسه این دو با هم گفت: در فیلم اول صدا و رنگ وجود نداشت و این باعث می‌شد بخشی از حقیقت برای ما ناپیدا باشد و در عین حال آن فیلم را بسیار خیال‌انگیز کرده بود. در حقیقت در فیلم «نجات سرباز رایان» کارگردان با توجه به برداشت خودش از آن نبرد، واقعیت آن را بازسازی می‌کند که همان واقعیت شخصی او است.

استاد دارالفنون در پایان تاکید کرد: در مورد هر اثری می‌توانیم هر احساسی داشته باشیم، ولی همانطور که گفتم، واقعیت یک امر به شدت گریزنده است و مانایی ندارد. آن چیزی که مرا به سمتی برد که اینگونه فیلم بسازم، همین دو موضوع بود: واقعیت و درام.


برنامه نشست‌ها و کارگاه‌های روز چهارم جشنواره؛

سینماگر ایتالیایی به پرسش‌های رسانه‌های ایران پاسخ می‌دهد/ رونمایی از «طلسم»

سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در روز یکشنبه یکم اردیبهشت با برپایی دو کارگاه تخصصی با حضور هنرمندان خارجی با موضوع فیلمبرداری و طراحی صحنه و برپایی نشست خبری آندرئا پاللائورو سینماگر ایتالیایی ادامه می یابد.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، برنامه های کارگاهی و نشست های تخصصی سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر روز یکشنبه ۱ اردیبهشت ماه در بخش «دارالفنون» ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱ با کارگاه فیلمبرداری لوکا بیگاتزی در سالن شماره ۴ پردیس سینمایی چارسو آغاز می شود و در ادامه نشست «سینما، جهانی شدن، هویت» با حضور شهاب اسفندیاری در همین سالن ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۳ برای هنرجویان «دارالفنون» برگزار می شود.

در گذر اجتماعات پردیس سینمایی چارسو در ساعت ۱۵ تا ۱۷ نشست «استاندارد فنی ارائه برنامه‌ها جهت فروش بین المللی (زیرنویس و آماده سازی)» با حضور وحید قطبی زاده و افشین اسدزاده برگزار می شود و ساعت ۱۷ تا ۱۹ نیز در سالن شماره ۳ سینما فلسطین، پیمان قاسم خانی در کارگاه «انتقال تجربه» با علاقه مندان گفتگو می کند.

نشست مطبوعاتی با حضور آندرئا پاللائورو فیلمنامه نویس و کارگردان نیز ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹:۳۰ در گذر اجتماعات چارسو برگزار می شود و پس از آن در ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰:۳۰ کارگاه تخصصی طراحی صحنه زیلکه بوئر طراح صحنه آلمانی در سالن شماره ۲ چارسو برپا می شود.

هنرجویان بخش «دارالفنون» نیز می توانند در ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۲ در نشست «انتقال تجربه» که در گذر اجتماعات واقع در طبقه ۷ چارسو برگزار می شود، شرکت کنند.

فیلم «طلسم» در بخش کلاسیک های مرمت شده ایرانی نیز طی مراسم ویژه ای ساعت ۲۲:۱۵ در سالن شماره ۱ سینما فلسطین روی پرده می رود. 


یک سانس به نمایش نسخه مرمت‌شده فیلم «جاده‌های سرد» اضافه شد


یک سانس به برنامه نمایش فیلم «جاده‌های سرد» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی در جشنواره جهانی فیلم فجر اضافه شد.به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، فیلم «جاده‌های سرد» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی که در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت‌شده» جشنواره جهانی حضور دارد در یک سانس اضافه روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ساعت ۲۲:۱۵ در سالن ۵ چارسو به نمایش درمی‌آید.

پیش از این سانس جمعه ۶ اردیبهشت، ساعت ۱۶ در سالن ۴ چارسو برای فیلم «جاده‌های سرد» درنظرگرفته شده بود که حال با اضافه شدن یک سانس دیگر، نسخه مرمت شده فیلم جعفری جوزانی دو بار برای علاقمندان به نمایش درمی آید.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «در فصل زمستان جوانی به نام اسماعیل ناچار می‌شود برای تهیه داروی پدر بیمارش به شهر برود. معلم روستا و جوانی به نام رحمان نیز با اوهمراه می‌شوند.»

در بخش «فیلم های کلاسیک مرمت شده» سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر نسخه‌های مرمت شده پنج فیلم از دهه ۶۰ سینمای ایران رونمایی خواهند شد.

«دونده» به کارگردانی امیر نادری، «دیده بان» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، «طلسم» به کارگردانی داریوش فرهنگ، «جاده‌های سرد» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی و «پرده آخر» به کارگردانی واروژ کریم مسیحی آثار ایرانی بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر است.


توسط شادمهر راستین و احسان بهلولی؛

فیلمنامه «هامون» در گذر سینما خوانده می‌شود
نشست فیلمنامه‌خوانی «گذر سینما» در چهارمین شب از سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، به فیلمنامه «هامون» اختصاص داده شده است.

به گزارش ستاد خبری «گذر سینما»، شادمهر راستین منتقد سینما و فیلمنامه‌نویس و احسان بهلولی بازیگر تئاتر شنبه‌شب سی‌ویکم فروردین‌ماه در خیابان برادران مظفر خواهند بود تا فیلمنامه «هامون» را برای مخاطبان بخوانند. رامبد جوان نیز مهمان این اجرا خواهد بود.

نشست فیلمنامه‌خوانی یکی از برنامه‌های «گذر سینما» در طول شب‌های جشنواره است. هر شب یک فیلمنامه‌ یا نمایشنامه معروف ایرانی یا خارجی در این برنامه خوانده می‌شود که اجرای آن‌ را هنرمندان و اهالی تئاتر، سینما و تلویزیون به‌عهده دارند.

«گذر سینما» در خیابان برادران مظفر، ضلع شرقی سینما فلسطین در تمام شب‌های جشنواره از ساعت ۱۷ تا ۲۴ با برنامه‌های فرهنگی و هنری، اجرای زنده موسیقی و نمایش رایگان فیلم در فضای باز، پذیرای عموم مردم است. سی‌وهفتیمن جشنواره جهانی فیلم فجر از ۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ در تهران و محل سینما فلسطین و سینما چارسو در حال برگزاری است.در کارگاه «اصول بازاریابی کلی» مطرح شد:

مراقب باشید فیلمتان سر از یوتیوب در نیاورد/ فعالیت در پلتفرم‌های خارجی را از دست ندهید

مدیر بین‌الملل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از فیلمسازان درخواست کرد که در ابتدا تحقیق کنند و پس از آن فیلم خود را در اختیار پخش‌کننده‌های ناشناس قرار دهند، زیرا ممکن است فیلم شما سر از یوتیوب دربیاورد.

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، کارگاه اصول بازاریابی کلی(بازار) در روز شنبه ۳۱ فروردین ماه و در سومین روز از سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور شیرین نادری مدیر بین‌الملل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و احمدعلی فرهودی مدیرعامل شرکت صباسل و فعال حوزه دیجیتال، با اجرای چنگیز حسنی پخش‌کننده بین‌المللی سینمای ایران در گذر اجتماعات پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

در ابتدای این نشست شیرین نادری با بیان این که کار خود را در حوزه پخش فیلم از انجمن سینمای جوانان ایران آغاز کرده است، گفت: پس از انجمن سینمای جوانان ایران در بخش بین‌الملل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی شروع به پخش فیلم‌های مستند، انیمیشن و فیلم اول داستانی کردم، البته در حال حاضر تولید فیلم‌های تجربی برعهده مرکز گسترش نیست.

وی عنوان کرد: برای خریدار خارجی مهم است که فیلم در چه جشنواره‌هایی شرکت داشته و چه جوایزی دریافت کرده است، به همین دلیل پخش‌کنندگان ترجیح می‌دهند در پروسه تولید فیلم حضور داشته باشند.

متاسفانه فیلمسازان فیلم‌های روز دنیا را نمی‌بینند

نادری با اشاره به تلاش‌های اخیر مرکز گسترش برای آشنایی فیلمسازان با ترفندهای عرضه فیلم و جذب سرمایه گذار از طریق برگزاری ورک‌شاپ در دوره‌های مختلف جشنواره سینماحقیقت گفت: در این ورک‌شاپ‌ها از جمله جلسات پیچینگ که در دوره گذشته جشنواره سینماحقیقت نیز برگزار شد، تلاش می‌کنیم تا سرمایه‌گذاران را به حمایت از فیلم‌ها جذب کنیم.

وی با ابراز تاسف از ضعف‌های موجود در فیلمنامه‌ها اظهار کرد: معمولا فیلمسازان نمی‌دانند باید چگونه طرح خود را ارائه دهند، در حالی که نگارش خلاصه داستان و طرح بسیار مهم است. هر ساله طرح‌های بسیاری به دست ما می‌رسد اما متاسفانه فیلمسازان فیلم‌های روز دنیا را نمی‌بینند و نمی‌دانند که چه فیلم‌هایی در فستیوال‌های مختلف مانند ساندنس فاند گرفته و موفق بوده‌اند؟

مدیر بین‌الملل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اشاره به پذیرفته شدن چهار طرح در جلسات پیچینگ دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت گفت: متاسفانه فیلمسازان ما صبور نیستند و می‌خواهند خریدار با کیفی پر پول سراغشان بیاید در حالی که به تولید رسیدن یک پروژه تولید مشترک امری زمان بر است و ما از آذر ماه درگیر مراحل پیش تولید یک پروژه هستیم.

در ادامه احمدعلی فرهودی مدیرعامل شرکت صباسل درباره فعالیت‌هایی که در حوزه دیجیتال انجام می‌دهد، توضیح داد: فعالیت ما در حوزه محتوا و تبلیغات است و پلتفرمی به اسم «کاناپه» داریم که حجم زیادی فیلم و محتوا در آن بارگذاری شده است. تمرکز ما روی دیجیتال مارکتینگ در ایران است و بحث‌هایمان محدود به فیلم نیست.

وی با بیان اینکه در حوزه دیجیتال بحث اصلی این است که برای معرفی یک اثر چه ابزاری وجود دارد، گفت: در ایران شرایط با نقاط دیگر دنیا متفاوت است. اجتماعی به معنای سنتی سینما وجود دارد و از سوی دیگر شرکت‌هایی در حوزه دیجیتال وجود دارند و این دو کاملا از هم متفاوت هستند. طی دو سال اخیر ارتباطاتی میان این دو گروه ایجاد شده، اما در بحث تبلیغات دیجیتال هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است.

در فرآیند مربوط به مارکتینگ شناخت مخاطبان بسیار مهم است

مدیرعامل شرکت صباسل افزود: ما در هر کمپین تبلیغاتی به هم‌افزایی سه رسانه اوند مدیا، پیند مدیا و ارند مدیا تاکید داریم. شما یک سایت خوب برای فیلم ایجاد می‌کنید و این حوزه پیند مدیاست که از این طریق شروع به تبلیغ فیلم می‌کنید. ارند مدیا هم شامل شبکه‌هایی مانند اینستاگرام، توئیتر و… می‌شود که به روند تبلیغ فیلم کمک می‌کند. در ارند مدیا شما تبلیغ دهان به دهان به دست می‌آورید و می‌توانید معرفی خوبی در مطبوعات داشته باشید.

فرهودی در ادامه گفت: اوند مدیا شامل وب سایت و خبرنامه است که فضایی قابل کنترل محسوب می‌شود که اعتمادسازی در آن دشوار است، اما اعتبار بالایی دارد.

مدیرعامل صباسل تاکید کرد: در بازاریابی محتوای دیجیتال ابزار و فرآیند برنامه‌ریزی دقیقی وجود ندارد و همواره ترکیبی از انتخاب خوب و محتوا برای دیده شدن اثر، تاثیرگذار است. در هر فرآیند مربوط به مارکتینگ باید مخاطبان را شناخت و این موضوع بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان این که فیلمساز باید بداند که هدفش از ارائه فیلم دیده شدن است یا فروش بیشتر، اظهار کرد: همواره در فضای مستند، مستندسازان توقع دارند فیلمشان دیده شود و به دنبال فروش نیستند، به همین دلیل فضای VOD برای آنها مناسب است.

فرهودی گام بعدی پس از مشخص شدن هدف فیلمساز از ارائه فیلمش را شناخت ابزارهای تبلیغات دانست و گفت: باید ارزیابی کنیم که چه ابزارهایی برای معرفی فیلم در اختیار داریم و براساس این داشته‌ها به سراغ مارکتینگ خواهیم رفت. به این شکل متوجه می‌شویم که باید در چه حوزه‌هایی از دیجیتال برای معرفی فیلم زمان صرف کنیم و برای تولید محتوا براساس زمانی که داریم برنامه‌ریزی می‌کنیم، البته در ایران معمولا توزیع‌کنندگان ما با این مقوله چندان آشنا نیستند.

وی با بیان این که در ایران از بسیاری از ابزارهای دیجیتال به درستی استفاده نمی‌شود، گفت: اگر در پلتفرم‌های توزیع خارج از کشور بتوانیم حضور موفقی داشته باشیم و با این حوزه بیشتر آشنا شویم، می‌توانیم به این روند بهبود ببخشیم.

فیلمسازان توقعاتشان را کم و تلاششان را بیشتر کنند

در ادامه این نشست شیرین نادری با اشاره به این که ابزار پخش فیلم دیجیتال شده‌اند اما متریال مورد نیاز برای این کار کیفیت لازم را ندارد، اظهار کرد: می‌خواهید فیلم را در فضایی عرضه کنید اما صدا و تصویری استاندارد ندارد. چنین شرایطی مانند این است که بخواهید فیلم خود را به صورت وی اچ اس ارائه کنید. جالب است که فیلمسازان در پاسخ به خواسته های ما برای بهبود کیفیت فیلم خود از کمبود بودجه صحبت می‌کنند و در این شرایط نمی‌توان کار چندانی انجام داد.

وی ادامه داد: دوستان در حوزه انیمیشن و مستند فکر می‌کنند پخش‌کننده کسی است که لینک فیلم را به جشنواره‌های مختلف می‌فرستد در حالی که این حوزه نیاز به تخصص دارد؛ باید جشنواره‌های دنیا را بشناسید و با فیلم‌های روز دنیا آشنا باشید. در یکی از دوره‌های جشنواره سینماحقیقت تصمیم داشتیم فیلمی از فیلمساز بزرگ، هرتسوک پخش کنیم و طی تماسی که با ایشان داشتیم، گفتند: «با کمال احترام به انتخاب شما لطفا با پخش کننده‌ام تماس بگیرید.»

مدیر بین‌الملل مرکز گسترش بیان کرد: ۹۵ درصد از فیلمسازان دنیا پخش‌کننده فیلم خود نیستند چون این حرفه سخت و نیازمند به تخصص است. شیوه درست هم این است که تهیه‌کننده کار خودش را انجام دهد و پخش‌کننده و فیلمساز هم کار خود را انجام دهند. این روزها همه دوست دارند، فیلمشان به کن و ایدفا و جشنواره‌های الف برود، در حالی که در این جشنواره‌ها تعداد کمی فیلم پذیرفته می‌شوند. بهتر است فیلمسازان کمی توقعات خود را پایین آورده و تلاش خود را بیشتر کنند.

نادری درباره دشواری‌های انعقاد قرارداد با شرکت‌های خارجی گفت: ما هنوز هم برای دریافت پول از خریداران مشکل داریم و تنها به صورت نقدی می‌توان پول را دریافت کرد. متاسفانه بسیاری از شرکت‌های اروپایی نمی‌توانند با ایران همکاری داشته باشند.

پلتفرم‌های VOD را جدی بگیرید

در ادامه این نشست فرهودی با تاکید بر این که محتوا در حوزه دیجیتال پادشاه است، تصریح کرد: محتوای خوب سرنوشت فیلم را تعیین می‌کند و خوب است که فیلمساز ابزارها را بشناسد. پلتفرم‌های VOD را جدی بگیرید، چون در حال حاضر درصد قابل توجهی از فروش را به خود اختصاص داده‌اند. در این فضا امکان فروش فیلم به تمامی فیلمسازان اعطا می‌شود.

وی تاکید کرد: هر فیلمی نیازمند به یک وب سایت خوب است و در کنار آن ابزار دیگری مثل اینستاگرام می‌تواند به دیده شدن فیلم کمک کنند. بازیگران و عوامل فیلم معمولا از این ابزار بهره می‌برند، اما اگر صفحه‌ای با عنوان کاراکتری که در فیلم دارند، ساخته شود بسیار کمک‌کننده خواهد بود. ابزار سرچ گوگل هم بسیار مهم است که معمولا نادیده گرفته می‌شود. ابزار دیگر تبلیغات ویدیویی است، حوزه‌ای که صاحبان ویدیویی نسبت به آن غفلت کرده‌اند. بسیاری از سینماگران حتی در ساخت تریلر فیلم خود مشکل دارند.

وی با اشاره به اپلیکیشن کاوان به عنوان یکی از ابزارهای تاثیرگذار برای شناخت مخاطبان گفت: کاوان پلتفرمی است که به شما نشان می‌دهد چه کسی در فضای دیجیتال درباره فیلم حرف می‌زند و چه می‌گوید تا مخاطب خود را بشناسید.

در پایان این نشست شیرین نادری در پاسخ به پرسش یکی از حضار درباره وجود فهرستی از پخش‌کنندگان مطمئن گفت: یک سال است که با تلاش محمد اطبایی قرار است صنفی از پخش‌کنندگان فعال تشکیل شود. در ایران تعداد پخش‌کنندگان دولتی و خصوصی شناخته شده زیاد نیست و متاسفانه این روزها برخی از سایت‌ها با دریافت ۵ میلیون تومان به فیلمسازان قول ثبت نام در جشنواره‌های مختلف را می‌دهند. در ابتدا تحقیق کنید و پس از آن فیلم خود را در اختیار پخش‌کننده‌های ناشناس قرار دهید چون ممکن است فیلم شما سر از یوتیوب دربیاورد.


در کارگاه «اصول بازاریابی کلی» مطرح شد:

مراقب باشید فیلمتان سر از یوتیوب در نیاورد/ فعالیت در پلتفرم‌های خارجی را از دست ندهیدمراقب باشید فیلمتان سر از یوتیوب در نیاورد/ فعالیت در پلتفرم‌های خارجی را از دست ندهید
مدیر بین‌الملل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از فیلمسازان درخواست کرد که در ابتدا تحقیق کنند و پس از آن فیلم خود را در اختیار پخش‌کننده‌های ناشناس قرار دهند، زیرا ممکن است فیلم شما سر از یوتیوب دربیاورد.

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، کارگاه اصول بازاریابی کلی(بازار) در روز شنبه ۳۱ فروردین ماه و در سومین روز از سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور شیرین نادری مدیر بین‌الملل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و احمدعلی فرهودی مدیرعامل شرکت صباسل و فعال حوزه دیجیتال، با اجرای چنگیز حسنی پخش‌کننده بین‌المللی سینمای ایران در گذر اجتماعات پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

در ابتدای این نشست شیرین نادری با بیان این که کار خود را در حوزه پخش فیلم از انجمن سینمای جوانان ایران آغاز کرده است، گفت: پس از انجمن سینمای جوانان ایران در بخش بین‌الملل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی شروع به پخش فیلم‌های مستند، انیمیشن و فیلم اول داستانی کردم، البته در حال حاضر تولید فیلم‌های تجربی برعهده مرکز گسترش نیست.

وی عنوان کرد: برای خریدار خارجی مهم است که فیلم در چه جشنواره‌هایی شرکت داشته و چه جوایزی دریافت کرده است، به همین دلیل پخش‌کنندگان ترجیح می‌دهند در پروسه تولید فیلم حضور داشته باشند.

متاسفانه فیلمسازان فیلم‌های روز دنیا را نمی‌بینند

نادری با اشاره به تلاش‌های اخیر مرکز گسترش برای آشنایی فیلمسازان با ترفندهای عرضه فیلم و جذب سرمایه گذار از طریق برگزاری ورک‌شاپ در دوره‌های مختلف جشنواره سینماحقیقت گفت: در این ورک‌شاپ‌ها از جمله جلسات پیچینگ که در دوره گذشته جشنواره سینماحقیقت نیز برگزار شد، تلاش می‌کنیم تا سرمایه‌گذاران را به حمایت از فیلم‌ها جذب کنیم.

وی با ابراز تاسف از ضعف‌های موجود در فیلمنامه‌ها اظهار کرد: معمولا فیلمسازان نمی‌دانند باید چگونه طرح خود را ارائه دهند، در حالی که نگارش خلاصه داستان و طرح بسیار مهم است. هر ساله طرح‌های بسیاری به دست ما می‌رسد اما متاسفانه فیلمسازان فیلم‌های روز دنیا را نمی‌بینند و نمی‌دانند که چه فیلم‌هایی در فستیوال‌های مختلف مانند ساندنس فاند گرفته و موفق بوده‌اند؟

مدیر بین‌الملل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اشاره به پذیرفته شدن چهار طرح در جلسات پیچینگ دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت گفت: متاسفانه فیلمسازان ما صبور نیستند و می‌خواهند خریدار با کیفی پر پول سراغشان بیاید در حالی که به تولید رسیدن یک پروژه تولید مشترک امری زمان بر است و ما از آذر ماه درگیر مراحل پیش تولید یک پروژه هستیم.

در ادامه احمدعلی فرهودی مدیرعامل شرکت صباسل درباره فعالیت‌هایی که در حوزه دیجیتال انجام می‌دهد، توضیح داد: فعالیت ما در حوزه محتوا و تبلیغات است و پلتفرمی به اسم «کاناپه» داریم که حجم زیادی فیلم و محتوا در آن بارگذاری شده است. تمرکز ما روی دیجیتال مارکتینگ در ایران است و بحث‌هایمان محدود به فیلم نیست.

وی با بیان اینکه در حوزه دیجیتال بحث اصلی این است که برای معرفی یک اثر چه ابزاری وجود دارد، گفت: در ایران شرایط با نقاط دیگر دنیا متفاوت است. اجتماعی به معنای سنتی سینما وجود دارد و از سوی دیگر شرکت‌هایی در حوزه دیجیتال وجود دارند و این دو کاملا از هم متفاوت هستند. طی دو سال اخیر ارتباطاتی میان این دو گروه ایجاد شده، اما در بحث تبلیغات دیجیتال هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است.

در فرآیند مربوط به مارکتینگ شناخت مخاطبان بسیار مهم است

مدیرعامل شرکت صباسل افزود: ما در هر کمپین تبلیغاتی به هم‌افزایی سه رسانه اوند مدیا، پیند مدیا و ارند مدیا تاکید داریم. شما یک سایت خوب برای فیلم ایجاد می‌کنید و این حوزه پیند مدیاست که از این طریق شروع به تبلیغ فیلم می‌کنید. ارند مدیا هم شامل شبکه‌هایی مانند اینستاگرام، توئیتر و… می‌شود که به روند تبلیغ فیلم کمک می‌کند. در ارند مدیا شما تبلیغ دهان به دهان به دست می‌آورید و می‌توانید معرفی خوبی در مطبوعات داشته باشید.

فرهودی در ادامه گفت: اوند مدیا شامل وب سایت و خبرنامه است که فضایی قابل کنترل محسوب می‌شود که اعتمادسازی در آن دشوار است، اما اعتبار بالایی دارد.

مدیرعامل صباسل تاکید کرد: در بازاریابی محتوای دیجیتال ابزار و فرآیند برنامه‌ریزی دقیقی وجود ندارد و همواره ترکیبی از انتخاب خوب و محتوا برای دیده شدن اثر، تاثیرگذار است. در هر فرآیند مربوط به مارکتینگ باید مخاطبان را شناخت و این موضوع بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان این که فیلمساز باید بداند که هدفش از ارائه فیلم دیده شدن است یا فروش بیشتر، اظهار کرد: همواره در فضای مستند، مستندسازان توقع دارند فیلمشان دیده شود و به دنبال فروش نیستند، به همین دلیل فضای VOD برای آنها مناسب است.

فرهودی گام بعدی پس از مشخص شدن هدف فیلمساز از ارائه فیلمش را شناخت ابزارهای تبلیغات دانست و گفت: باید ارزیابی کنیم که چه ابزارهایی برای معرفی فیلم در اختیار داریم و براساس این داشته‌ها به سراغ مارکتینگ خواهیم رفت. به این شکل متوجه می‌شویم که باید در چه حوزه‌هایی از دیجیتال برای معرفی فیلم زمان صرف کنیم و برای تولید محتوا براساس زمانی که داریم برنامه‌ریزی می‌کنیم، البته در ایران معمولا توزیع‌کنندگان ما با این مقوله چندان آشنا نیستند.

وی با بیان این که در ایران از بسیاری از ابزارهای دیجیتال به درستی استفاده نمی‌شود، گفت: اگر در پلتفرم‌های توزیع خارج از کشور بتوانیم حضور موفقی داشته باشیم و با این حوزه بیشتر آشنا شویم، می‌توانیم به این روند بهبود ببخشیم.

فیلمسازان توقعاتشان را کم و تلاششان را بیشتر کنند

در ادامه این نشست شیرین نادری با اشاره به این که ابزار پخش فیلم دیجیتال شده‌اند اما متریال مورد نیاز برای این کار کیفیت لازم را ندارد، اظهار کرد: می‌خواهید فیلم را در فضایی عرضه کنید اما صدا و تصویری استاندارد ندارد. چنین شرایطی مانند این است که بخواهید فیلم خود را به صورت وی اچ اس ارائه کنید. جالب است که فیلمسازان در پاسخ به خواسته های ما برای بهبود کیفیت فیلم خود از کمبود بودجه صحبت می‌کنند و در این شرایط نمی‌توان کار چندانی انجام داد.

وی ادامه داد: دوستان در حوزه انیمیشن و مستند فکر می‌کنند پخش‌کننده کسی است که لینک فیلم را به جشنواره‌های مختلف می‌فرستد در حالی که این حوزه نیاز به تخصص دارد؛ باید جشنواره‌های دنیا را بشناسید و با فیلم‌های روز دنیا آشنا باشید. در یکی از دوره‌های جشنواره سینماحقیقت تصمیم داشتیم فیلمی از فیلمساز بزرگ، هرتسوک پخش کنیم و طی تماسی که با ایشان داشتیم، گفتند: «با کمال احترام به انتخاب شما لطفا با پخش کننده‌ام تماس بگیرید.»

مدیر بین‌الملل مرکز گسترش بیان کرد: ۹۵ درصد از فیلمسازان دنیا پخش‌کننده فیلم خود نیستند چون این حرفه سخت و نیازمند به تخصص است. شیوه درست هم این است که تهیه‌کننده کار خودش را انجام دهد و پخش‌کننده و فیلمساز هم کار خود را انجام دهند. این روزها همه دوست دارند، فیلمشان به کن و ایدفا و جشنواره‌های الف برود، در حالی که در این جشنواره‌ها تعداد کمی فیلم پذیرفته می‌شوند. بهتر است فیلمسازان کمی توقعات خود را پایین آورده و تلاش خود را بیشتر کنند.

نادری درباره دشواری‌های انعقاد قرارداد با شرکت‌های خارجی گفت: ما هنوز هم برای دریافت پول از خریداران مشکل داریم و تنها به صورت نقدی می‌توان پول را دریافت کرد. متاسفانه بسیاری از شرکت‌های اروپایی نمی‌توانند با ایران همکاری داشته باشند.

پلتفرم‌های VOD را جدی بگیرید

در ادامه این نشست فرهودی با تاکید بر این که محتوا در حوزه دیجیتال پادشاه است، تصریح کرد: محتوای خوب سرنوشت فیلم را تعیین می‌کند و خوب است که فیلمساز ابزارها را بشناسد. پلتفرم‌های VOD را جدی بگیرید، چون در حال حاضر درصد قابل توجهی از فروش را به خود اختصاص داده‌اند. در این فضا امکان فروش فیلم به تمامی فیلمسازان اعطا می‌شود.

وی تاکید کرد: هر فیلمی نیازمند به یک وب سایت خوب است و در کنار آن ابزار دیگری مثل اینستاگرام می‌تواند به دیده شدن فیلم کمک کنند. بازیگران و عوامل فیلم معمولا از این ابزار بهره می‌برند، اما اگر صفحه‌ای با عنوان کاراکتری که در فیلم دارند، ساخته شود بسیار کمک‌کننده خواهد بود. ابزار سرچ گوگل هم بسیار مهم است که معمولا نادیده گرفته می‌شود. ابزار دیگر تبلیغات ویدیویی است، حوزه‌ای که صاحبان ویدیویی نسبت به آن غفلت کرده‌اند. بسیاری از سینماگران حتی در ساخت تریلر فیلم خود مشکل دارند.

وی با اشاره به اپلیکیشن کاوان به عنوان یکی از ابزارهای تاثیرگذار برای شناخت مخاطبان گفت: کاوان پلتفرمی است که به شما نشان می‌دهد چه کسی در فضای دیجیتال درباره فیلم حرف می‌زند و چه می‌گوید تا مخاطب خود را بشناسید.

در پایان این نشست شیرین نادری در پاسخ به پرسش یکی از حضار درباره وجود فهرستی از پخش‌کنندگان مطمئن گفت: یک سال است که با تلاش محمد اطبایی قرار است صنفی از پخش‌کنندگان فعال تشکیل شود. در ایران تعداد پخش‌کنندگان دولتی و خصوصی شناخته شده زیاد نیست و متاسفانه این روزها برخی از سایت‌ها با دریافت ۵ میلیون تومان به فیلمسازان قول ثبت نام در جشنواره‌های مختلف را می‌دهند. در ابتدا تحقیق کنید و پس از آن فیلم خود را در اختیار پخش‌کننده‌های ناشناس قرار دهید چون ممکن است فیلم شما سر از یوتیوب دربیاورد.


جایگزینی یک داور در بخش جایزه منتقدان بین المللی جشنواره جهانی فیلم فجر

یک منتقد فیلم از ترکیه جایگزین سعداله رحیم اف به عنوان داور در بخش جایزه منتقدان بین المللی سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر شد.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، جونِیت جِبِنویان منتقد سینما و بازیگر ترکیه ای جایگزین سعداله رحیم اف در بخش داوری جایزه منتقدان بین المللی سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر شد.

باربارا لوری از آلمان و روبرت صفاریان از ایران دیگر منتقدانی هستند که داوری این بخش را برعهده دارند.دبورا یانگ منتقد فیلم آمریکایی: ۹۰ درصد هالیوود ضد ترامپ است / کارگردانان جدید ایرانی فیلم‌های نامتعارف و عجیب می‌سازند

دبورا یانگ می‌گوید نسل‌های گذشته مانند نسل عباس کیارستمی ریشه‌های بسیار قوی سینمای ایران را دواندند و جوانان از این ریشه‌ها شکوفه داده‌اند.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، دبورا یانگ منتقد فیلم آمریکایی یکی از مهمانان سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر است.

با او که با سینمای ایران آشنایی دیرینه دارد و در جشنواره‌های مختلف جهانی فیلم‌های ایرانی را تماشا می‌کند و در وبسایت هالیوود ریپورتر درباره فیلم‌های ایرانی نقد می‌نویسد، به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

شما همیشه حامی سینمای ایران بوده‌اید. در جشنواره‌های خارجی فیلم‌های ایرانی را تماشا و پیگیری می‌کنید. نظرتان نسبت به فیلم‌های ایرانی که در سال گذشته دیده‌اید، چیست؟

فکر می‌کنم سال بسیار خوبی بود. فیلمسازان جوان جدیدی آمده‌اند که پیش‌تر نمی‌شناختم و به‌تازگی ظهور کرده‌اند. سینمای شما در وضعیت تحول قرار دارد. فکر می‌کنم فیلمسازان بزرگی مانند عباس کیارستمی راه را برای جوانان تازه، فیلمسازان جوان و موضوعات نو باز کردند. فیلمسازان در فیلم‌هایشان حرف‌های تکراری نمی‌زنند. کارگردانان جوان جدیدی آمده‌اند و فیلم‌هایی می‌سازند که نامتعارف و عجیب هستند و آثارشان کمی پیچیده است. اما به گمانم احساسات و بیان مدرن‌تر و به‌روزتری دارند.

می‌توانید نام یکی از این فیلم‌ها را اشاره کنید؟

سال گذشته فیلمی به نام «رضا» ساخته علیرضا معتمدی را دیدم. شخصیت اصلی فیلم یکسری آگاهی نسبت به زنان زندگی‌اش دارد. داستان غیرمنتظره و بازی‌ها بسیار خوب است. فکر می‌کنم مزیت بزرگی برای سینمای ایران است که نسل جدیدی از بازیگران ظهور کرده‌اند، جوانانی که چهره سینمای کشور شما را بسیار باورپذیر نشان می‌دهند.

پس از درگذشت عباس کیارستمی، سینمای ایران را در سال‌های اخیر چه گونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظرتان سینمای ایران وارد فاز جدیدی شده است؟

سینمای ایران در حالت فعلی جذاب است. شکاف مشخصی میان زمان حال و چند سال گذشته وجود ندارد. در مجموع صنعت سینمای ایران ریشه‌های قوی دارد. نسل‌های گذشته مانند نسل عباس کیارستمی ریشه‌های بسیار قوی سینمای ایران را دواندند و جوانان از این ریشه‌ها شکوفه داده‌اند. آن‌ها گل‌های رز خودشان هستند و ایده‌های خودشان را دارند. در آن‌ها اعتمادی می‌بینم که در صنعت سینمای کشورهای دیگر ندیدم.

از میان نسل جدید، بازیگر محبوب شما کدام است؟

نوید محمدزاده.

در صنعت سینمای کشور خودتان آمریکا یا هالیوود، جنبش #Metoo «من هم همین‌طور» همچنان ادامه دارد و بازیگران و کارگردانانی مانند وودی آلن یا کوین اسپیسی دچار دردسر شده‌اند. نظرتان چیست؟

سؤال بزرگی است که قرار است چه بر سر وودی آلن بیایید. ما می‌دانیم هاروی واینستین از سینما حذف شده است، اما بازیگر خوب و مشهور دیگری مانند کوین اسپیسی شاید دیگر نتواند فیلم بازی کند. این جنبش موضوع جدی است و آمریکایی‌ها کمی افراطی رفتار کرده‌اند، اما آن‌ها برای پیشرفتی جدید، ایجاد محیطی که زنان با امنیت کار کنند، بسیار جدی هستند. زنان نباید خودشان را در اختیار تهیه‌کنندگان، کارگردانان و بازیگران همکار قرار بدهند. می‌دانید مسئله واقعاً درباره تلاش برای اجبار مردان در هالیوود به درک این نکته است که زنان در اختیار آن‌ها قرار ندارند. آن‌ها نمی‌توانند از زنانی که همکارشان هستند، سوءاستفاده کنند.

وودی آلن فیلم جدیدش را در اسپانیا می‌سازد. بعضی از کمپانی‌های آمریکایی روی پروژه جدید او سرمایه‌گذاری نکردند.

نگرانی بزرگ من نیز وودی آلن است، چون او در مقام کارگردان بسیار محبوب است. موقعیت دیگر برای مایکل جکسون است. مستند «ترک کردن نورلند» نگاه من به او را تغییر داد. او هنرمند شگفت‌انگیز و مستعدی بود، همین‌طور وودی آلن، اما این یک رفتار انسانی دردآور است. فکر می‌کنم وحشتناک است و در نهایت از جنبه دیگر مثبت نیز است. امیدوارم محیط‌های کاری بهتر شود.

در هالیوود نظرات ضدترامپ زیاد منتشر می‌شود و ترامپ مخالفان زیادی دارد. برداشت شما چیست؟

می‌توانم بگویم ۹۰ درصد در هالیوود ضد ترامپ است. علتش را نمی‌دانم. منظورم این است سینما مشخصاً یک فرم هنری است و تمام فرم‌های هنری مردم را با نقطه نظرهای مختلف دور هم جمع می‌کند، کسانی که نگاه مستقل دارند و دنبال پول نیستند. بنابراین هیچ ارتباطی این دسته افراد و ترامپ وجود ندارد.ایتالو اسپینلی کارگردان ایتالیایی:

جشنواره جهانی فیلم فجر مکان خوبی برای دیدن فیلم‌های شرقی است

ایتالو اسپینلی کارگردان، فیلمنامه‌نویس و بازیگر ایتالیایی اعتقاد دارد تمرکز سینما در حال انتقال از غرب به شرق است.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، ایتالو اسپینلی کارگردان، فیلمنامه‌نویس و بازیگر ایتالیایی است. او کارگردان هنری جشنواره‌ آسیاتیکا در رم است. این جشنواره به فیلم‌های آسیایی اختصاص داده شده است و به مثابه‌ی پیوندی بین سینمای ایتالیا و آسیا عمل می‌کند.

شما پیش از این نیز در جشنواره فجر شرکت کرده‌اید.

بله. من از سال ۲۰۰۰ تاکنون به دفعات به اینجا آمده‌ام. من برای جشنواره‌های فجر و حقیقت به ایران می‌آیم. فجر جشنواره‌ خوب و جالبی است که فرصت دیدن و برگزیدن فیلم‌های ایرانی را به من می‌دهد. این جشنواره همچنین مکان خوبی برای دیدن فیلم‌های شرقی است.

حتماً فیلم‌های ایرانی زیادی را دیدید. نظر شما درباره‌ سینمای ایران چیست؟

فکر می‌کنم سینمای شما یکی از بهترین‌ها در جهان است. این سینما از سنتی طولانی و کیفیتی بالا برخوردار است. کارگردانان خوبی در اینجا هستند. من می‌توانم یک فهرست بزرگ از کارگردانان ایرانی مورد علاقه‌ام تهیه کنم. ایران کارگردانان جوان خوبی دارد. نمی‌توانم کارگردانان خوب ایرانی را بشمارم چرا که تعداد آن‌ها بسیار زیاد است، به‌ویژه در میان کارگردانان معاصر. می‌توان به نام‌های زیادی چون اصغر فرهادی، عباس کیارستمی و رضا درمیشیان کارگردان جوان اشاره کرد. فیلم‌های کارگردانان ایرانی بسیار شگفت‌انگیز است و آن‌ها بسیار بااستعداد هستند. نام بردن از همه‌ آن‌ها کار سختی است.

درباره‌ جشنواره‌ خودتان به ما بگویید. چند سال قدمت دارد و روی چه چیزی متمرکز است؟

جشنواره‌ آسیاتیکا در رم از ۲۰ سال پیش یعنی از سال ۲۰۰۰ آغاز به کار کرده است که برای نشان دادن فیلم‌های خوب و کشف استعدادهای جدید تلاش می‌کند. این جشنواره کشورها و فرهنگ‌های آن‌ها را معرفی می‌کند. جشنواره‌ی آسیاتیکا تنها فیلم‌های آسیایی را نمایش می‌دهد.

چرا یک جشنواره را به طور کامل به فیلم‌های آسیایی اختصاص داده‌اید؟

این یک داستان طولانی است. چرا که در رم و ایتالیا بخت چندانی برای دیدن فیلم‌های آسیایی وجود ندارد. برای سال‌ها واقعیت را از چشم‌انداز غرب نشان دادیم، اما اکنون نیاز به چشم‌اندازی از شرق داریم. به نظرم کیفیت فیلم‌های آسیایی هر روز بهتر می‌شود. تمرکز سینما در حال انتقال از غرب به شرق است. فیلم‌های خوبی از ایران، جنوب آسیا، فیلیپین، تایلند، چین، ترکیه، آسیای میانه، تاجیکستان و افغانستان می‌آیند.خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.