ویرایش:
دوشنبه، 7 بهمن 1398
آخرین اخبار
خبر
14:57 - 1398/8/1

حضور درخشان نوجوانان ایرانی در جشنواره تفلیس

سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان خورشید تفلیس با حضور نمایندگانی از ایران و بیش از بیست کشور جهان، یک‌شنبه 20اکتبر (28 مهرماه سال‌جاری) در شهر تفلیس گرجستان به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، در جریان برگزاری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان خورشید تفلیس، پنج فیلم کوتاه ایرانی به نام‌های: «عشق کودکانه» ساخته فاطمه سالاری از هرمزگان، «کلاغ پر» ساخته محمدمهدی سوقندی از سمنان، «یه توپ دارم» به کارگردانی گلروخ معروضی از شاهرود، «ویلچر» ساخته بهنام محمدی از بجنورد و «آخرین بازمانده» به کارگردانی جمال امیدی ازلاهیجان در بخش مسابقه فیلم‌های داستانی این جشنواره حضور درخشانی داشتند و از این میان فیلم «عشق کودکانه» جایزه بهترین فیلم و«آخرین بازمانده» جایزه ویژه دبیر جشنواره و مدیر مدرسه سینمایی پیشگامان تفلیس را از آن خود ساختند؛ همچنین جایزه بهترین برنامه، به فرزاد اژدری (سرپرست گروه) اهدا شد.

این فیلم‌های برگزیده، از جمله آثار المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان بوده‌اند و به کوشش سهیلا عسگری عضو شورای برنامه ریزی محتوایی سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان کشور، برای نمایش در کنار سایر آثاری که نوجوانان و کودکان سازندگان آن بودند، به جشنواره تفلیس ارائه شدند.

گفتنی‌ست، «ساینا اژدری» و «کیمیا حسینی» در کنار دیگر داوران نوجوان این جشنواره از کشورهای ژاپن، روسیه، اوکراین، آلمان، آذربایجان ، کره‌جنوبی، بلژیک، ارمنستان و ... طی پنج روز به داوری این آثار پرداختند.

برپایه این گزارش، جایزه بزرگ این جشنواره به فیلم کوتاه «آن سوی دیگر در» از ژاپن تعلق گرفت و در بخش‌های بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین تدوین، بهترین فیلمبرداری، بهترین فیلمنامه‌نویسی، بهترین انیمیشن، بهترین کمدی، بهترین طراحی صدا و بهترین کارگردانی جوایز متعددی به برگزیدگان اهدا شد.

از جمله برنامه‌های جنبی جشنواره امسال، برگزاری کارگاه انیمیشن‌سازی «سیلوئت رالف بیرن» از آلمان بود که در زمانی کوتاه ضمن ارائه تاریخ مختصری از انیمیشن‌سازی، نشان داد که چگونه کودکان می‌توانند با استفاده از امکانات کم انیمیشن‌های خلاقانه‌ای بسازند که قابل ارائه در جشنواره‌ها باشد.   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.