ویرایش:
پنجشنبه، 14 مرداد 1400
آخرین اخبار
خبر
09:16 - 1398/8/22

آخرین اخبار از سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

ایسفا اعلام کرد:پنج فیلم برتر از نگاه تماشاگران در روز چهارم جشنواره

انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) مسئولیت انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را در سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران برعهده داشته و هر روز ۵ فیلمی که بیشترین تعداد آرای تماشاگران را به‌دست آورده معرفی خواهد کرد.به گزارش ستاد خبری سی وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، در روز چهارم جشنواره‌ (سه‌شنبه 21 آبان‌ماه) فیلم‌های زیر بدون اولویت و به ترتیب حروف الفبا بیشترین تعداد آراء تماشاگران را اخذ کرده‌اند.

_ فیلم کوتاه داستانی «بی‌ریختی» به کارگردانی محمد رحمتی

_ فیلم کوتاه داستانی «بهتر از نیل آرمسترانگ» به کارگردانی علیرضا قاسمی

_ فیلم کوتاه داستانی «دابُر» به کارگردانی سعید نجاتی

_ فیلم کوتاه داستانی «مگرالن» به کارگردانی مریم زارعی

_فیلم کوتاه داستانی «مطرود» به کارگردانی امیر مهندسیان، حمید شاه‌محمدی

تیم برگزاری بخش بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران را طوفان نهان‌قدرتی، علی رشیدی‌فر، مصطفی امامی، رضا اسدی، مجید قربانی‌فر، آرمان فیاض، غلامرضا حیدری، فرهنگ آدمیت و الهام آقالری بر عهده دارند. 
روز چهارشنبه در سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران؛چهارمین نشست بخش بین‌الملل با موضوع تولید مشترک

فردا چهارمین نشست بخش بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران با حضور «باپتیست برتین» و با همراهی «افسون محمدنژاد» در پردیس سینماگالری ‌ملت برگزار می‌شود.

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران؛ در این برنامه باپتیست برتین؛ تهیه‌کننده فرانسوی، موضوع «تولید مشترک چیست؟» را به بحث می‌گذارد و محمدنژاد نیز وی را همراهی خواهد کرد. این نشست چهارشنبه 22 آبان، ساعت 14:30 تا 16:30 در سالن شماره 5 برگزار می‌شود.

باپتیست برتین، کارش را در شرکت فیلم‌سازی «سلولوئید دریم فیلمز» در پاریس آغاز کرد. او یکی از اولین بسترهای آنلاین نمایش فیلم (وی او دی) را برای سینمای مستقل ایجاد کرد و بعد از آن مشاور توزیع و پخش شد. در سال 2014، تحصیلاتش را در دانشگاه لافمیس و آکادمی فیلم بادن و ورتمبرگ به پایان رساند و از 2015 تا 2017 به عنوان مدیر فروش در «پیکچر تری اینترنشنال» مشغول شد. وی دوازده فیلم را به بازارهای اصلی و جشنواره‌ها معرفی کرد و از سال 2019 مدیر دست‌آوردهای برنامه وی او دی مستقر در برلین شد. او به موازات این فعالیت‌ها، در سال 2015 به همراه شریکش، تیباد ادر، شرکت «لائوندا پروداکشنز» را به شوق همکاری با نویسندگان و کارگردانان جوان و با رویکردی خلاقانه تأسیس کرد.

بر اساس این گزارش، نشست‌های بخش بین‌الملل با حضور «سیمونه اسپانی» از آلمان و نماینده جشنواره برلین، «اوگور شاهین»؛ تهیه‌کننده از ترکیه، «سیگو تونو»؛ مدیر جشنواره SHORT SHORTS از ژاپن و «جرالد وبر»؛ نماینده کمپانی سیکس‌پک فیلم برگزار می‌شود که هر روز شامل برنامه‌های متنوعی خواهد بود.

گفتنی است، کلیه نشست‌ها برای عموم علاقه‌مندان رایگان و بدون ثبت نام بوده، همچنین پرسش و پاسخ با حضور مترجم برای حاضرین در جلسه انجام می‌شود.در سومین نشست تخصصی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران مطرح شد:برنامه­‌ریزان باید در زمینه آموزش داستان‌­گویی تحول ایجاد کنند
سومین نشست روز سوم کارگاه‌های آموزشی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با موضوع «شیوه­‌های خلق روایت در فیلم کوتاه» برگزار شد که «محمد گذرآبادی» موضوع خود را تحت عنوان مراسم داستان ارائه کرد.

به گزارش ستاد خبری سی­‌و­ششمین جشنواره بین­‌المللی فیلم کوتاه تهران؛ نشست‌های روز چهارم برگزاری (سه شنبه -21 آبان) جشنواره به دبیری «رامتین شهبازی» برگزار می‌شود که در نشست آموزشی سوم، گذرآبادی گفت: «همیشه درسال‌­هایی که مشغول تدریس هستم با این مسئله مواجه می­‌شوم که دانشجویان سینما در زمینه داستان­‌گویی و روایت حتی آمو­زش­‌های ابتدایی را ندیده‌اند و ما اغلب آموزشی در زمینه روایت و داستان­‌گویی نداریم. متاسفانه کتاب ادبیات فارسی دوره دبیرستان ما پر از شعر است و همیشه افتخار ما تاریخ شعر بوده و زمانی که باید نوجوانان با داستان­‌گویی و ادبیات آشنا شوند آن‌ها را با شعر آشنا کرده‌­ایم.»

وی افزود: «بعید می‌دانم تا 50 سال آینده برنامه­‌ریزان این حوزه به فکر بیفتند تا تحولی در زمینه آموزش داستان­‌گویی ایجاد کنند. بهترین شعرهای فارسی هم اگربه زبان دیگر ترجمه شود نابود می­‌شوند و زیبایی آن از بین می‌­رود. کدام شاعر در دنیا مطرح است؟ جایگاه شعر در قرن 21 کجاست؟ وقتی فیلم‌سازان ما وارد داستان‌گویی می­‌شوند از درام اطلاعی ندارند و در اولین فیلم‌­هایی که می­‌سازند مفهوم روایت را درک نمی­‌کنند. بلکه فقط نسخه ابتدایی و اشتباه از تدوین روشنفکرانه "آیزنشتاین" دارند، تصاویری بی‌ارتباط به هم که تدوین شده و قرار است معنایی در ذهن مخاطب را شکل دهد، درحالی که مخاطب با فیلم ارتباط برقرار نمی­‌کند. آنچه به عنوان روایت در سینما می‌شناسیم ریشه در درام دارد که به یونان باستان برمی­‌گردد.»

این مترجم سینما بیان کرد: «مراسم آئینی مراسمی است که به شیوه تکراری و تجویز شده انجام می­‌شود که ما نمی­‌توانیم در این مراسم­ دخالتی داشته باشیم. اما مراسمی که ریشه درام و داستان دارد مراسم باروری "دیمیتیوس" است؛ داستان پادشاهی که تحقیر و کشته می‌­شود و به دنیای زیرین می­‌رود و به جهان مردگان دوباره برمی­‌گردد. با نیروهای هرج و مرج مبارزه می­‌کند و دوباره تاج و تخت به دست می آورد و نهایتاً نظم حاکم می­­‌شود. این مراسم ریشه درام دارد وداستان مرگ و تجدید حیات است. در واقع یک نگاه به زندگی می‌­میرد و نگاه جدید زاده می­‌شود که این معجزه درام یونان باستان است. ما در درام نشان می­‌دهیم که در دوران‌های زندگی‌مان باید بمیریم و دوباره زاده شویم.»

گذرآبادی در ادامه عنوان کرد: «هر روایتی با شخصیت شروع می­‌شود و شخصیت دری است که اجازه می­‌دهد تا وارد دنیای داستان شویم. شخصیت در داستان باعث می­‌شود تا خود را جای یکی از انسان­‌های درگیر داستان بگذاریم و با آن همذات پنداری کرده و ماجرا را از چشم او ببینیم. متاسفانه در سینمای ایران در زمینه شخصیت مشکل داریم، چون در دنیای داستان و درام تازه وارد هستیم. اولین اشتباه سینمای ایران این است که فیلم‌ساز فیلم اولی فکر می­‌کند که در خلق شخصیت اصلی مخاطب باید اتوماتیک‌وار با آن همذات پنداری کند که اینگونه نیست و کاراکتر باید دارای ویژگی‌هایی باشد. گام بعدی مسئله شخصیت است که باید دچار مشکلی شده و زندگیش زیرو رو شود تا ما با او همدل ­شویم.»

این استاد دانشگاه ادامه داد:«او باید تلاش کند تا مسئله را حل کند. پس از آن پدیده تعلیق و تنش شکل می­­‌گیرد، در این زمینه ارسطو می‌­گوید ما برای ایجاد تعلیق باید ترس و امید را در دل مخاطب قرار دهیم، باید در لحظه‌ای که شخصیت درصدد حل مسئله است، مخاطب در حالتی بین ترس از اینکه او به هدف نرسد و امید به این که حل شود داشته باشد، درواقع هدف باید قابل دسترس و در عین حال غیر قابل دسترس باشد. شخصیت در داستان برای اینکه مسئله را حل کند، همیشه نقشه دارد و با کمک این نقشه ما را به قلب ماجرا می‌رساند و آنجا مرگ و تجدید حیات از این نقشه راه پیدا می‌کند. نقشه به دلیل نقص ما همیشه ناقص است و این نقص باید نابود شود تا ما تجدید حیات کنیم، چون شخصیت را به قعر جهنم و ناامیدی می­‌رساند. در درام نقشه‌های شخصیت باید ما را به جایی برساند که امید از بین رود و نقشه با شکست مواجه شود، حال شخصیت باید فی‌البداهه و بدون نقشه با شناختی که در او شکفته شده موضوع را حل کند که در این مرحله نوزایی اتفاق می‌افتد.»

وی درباره رعایت این عناصر درساخت فیلم کوتاه گفت: «اصول روایت و داستان در فیلم کوتاه و بلند یکسان است و بهترین فیلم کوتاه هم این روند را طی می‌کند. باید در ساخت فیلم کوتاه هنرمند بود چون گاهی باید بخشی از این عناصر را در فیلم به کار برد. عمده فیلم‌های کوتاه با یک ضربه و شوک تمام می‌شود که دنیای عادی شخصیت نیز به هم می‌ریزد.»


در دومین نشست تخصصی با موضوع «روایت» مطرح شد:دکتر شعیری؛ فیلم‌های کیارستمی نمونه خوب ناروایت است

دومین نشست روز سوم کارگاه‌های آموزشی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با عنوان «روایت - ناروایت در فیلم کوتاه تجربی» برگزار شد که «دکتر حمیدرضا شعیری» و «رامتین شهبازی» موضوع را به بحث گذاشتند.

به گزارش ستاد خبری سی‌­و­ششمین جشنواره بین‌­المللی فیلم کوتاه تهران؛ نشست‌های روز سه شنبه 21 آبان به دبیری رامتین شهبازی برگزار می‌شود. در نشست دوم شهبازی گفت: «وقتی ما از هنر تجربی صحبت می‌کنیم، مسأله ما رسانه یا مثلا سینما نیست. بحث بر سر تفکر است و در حوزه اندیشه باید آن را واکاوی کرد.»

وی ادامه داد: «فیلم‌ساز یا در وجهی کلی‌تر هنرمند برای خلق اثر تجربی نباید سراغ ساختار‌ها برود و باید هرآنچه که به عنوان ساختار در قوانین روایت هست را کنار بگذارد.»

این مدرس سینما بیان کرد: «هنرمند برای گریز از ساختار‌ها، اتفاقاً نیاز به یک مسیر معکوس دارد. یعنی ابتدا باید ساختار‌ها را بشناسد، درون آن‌ها عمل کند و در نهایت آن‌ها را بشکند.»

شهبازی با اشاره به رابطه هنرمند و مخاطب در شکل‌گیری یک اثر تجربی، اضافه کرد: «یک فیلم‌ساز تجربی باید بداند برای چه مخاطبی اثرش را خلق کرده است. نه به این معنا که هنرمند بخواهد چیزی به خورد مخاطب دهد، بلکه به این معما که چگونه می‌خواهد مخاطب را در خواندن روایتش مشارکت دهد.»

وی اظهار داشت: «به عنوان هنرمند باید بدانید که قرار نیست در یک اثر همه حرف‌ها را شما بزنید. اگر توانستید بیرون از این محدوده عمل کنید، توانسته‌اید فیلم‌‌ساز ثانویه یعنی مخاطب را در ساخت فیلمتان شریک کنید.»

این تحلیل‌گر سینما گفت: «برای این کار نمی‌توانید ساختاری را حذف کنید چرا که خارج از ساختار عمل کردن در مفهومی عمیق‌تر امکان‌پذیر نیست. شما باید فیلمتان را به سمتی ببرید که ساختار‌ها را به بازی بگیرد. فیلم‌ساز هر اندازه بتواند تعیّن و قطعیت‌های ساختارها را از بین ببرد موفق‌تر عمل کرده است.»

شهبازی سپس دو فیلم کوتاه تجربی را برای مخاطبان به نمایش در آورد و موضوع خود را به واسطه تحلیل این دو فیلم تشریح کرد.

وی در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد: «وقتی ساختارها را می‌شکنید جنبه ناروایت در فیلم آغاز می‌شود. البته باید یادتان باشد مسیری که انتخاب کرده‌اید برای مخاطب "لنگر معنایی" مورد نظر "رولان بارت" را در برنداشته باشد. یک فیلم‌ساز تجربی در تمام طول ساخت اثرش باید به این نکته دقت داشته باشد که چگونه بازی با ساختار‌ها می‌تواند ادامه دار شود. یعنی بازی با ساختارها باید در یک شکل دورانی تا انتهای اثر ادامه پیدا کند.»

این مدرس سینما در انتهای سخنانش گفت: «مخاطب هم در مواجهه با اثری تجربی باید ویژگی‌های ذهن خود را عادت دهد تا همچون فیلم‌ساز بتواند با اشیا و مسائل به شکلی پدیداری مواجه شود و پیش‌داشت‌ها را کنار بگذارد.»

سپس دکترشعیری در جایگاه مدرس نشست قرار گرفت و بحث خود را با مطرح کردن چیستی «روایت» ، «ناروایت» و «ضدروایت» آغاز کرد.

وی توضیح داد: «ما برای فهم ناروایت و ضدروایت ناگزیر به شناخت روایت هستیم. چون روایت و داستان مساله‌ای است که همیشه وجود داشته و دارد.»

این استاد نشانه شناسی گفت: «برای فهم این مسائل باید از خود بپرسیم اصل روایت مبتنی بر چیست. اصل روایت مبتنی بر آن است که یک جریان از یک نقطه آغاز و با وقایع و حوادثی که کنش در آن دخیل است به سمت جلو حرکت می‌کند تا مسئله را حل کند و به یک نقطه پایان برسد. در حقیقت روایت یعنی؛ تغییر یک وضعیت اولیه به یک وضعیت ثانویه. روایت یعنی داشتن و نداشتن. فردی چیزی را در اختیار ندارد و می خواهد به دست بیاورد. این ساده‌ترین تعریف برای روایت است.»

شعیری اشاره کرد: «روایت خود را به وضعیت تثبیت می‌رساند اما ناروایت در پی تثبیت نیست. روایت با سه عنصر "مصادره" ، "تصاحب" و "دخل و تصرف" به دنبال ازآن خود کردن است. سوژه در روایت باید چیزی را از آن خود کند. چون آن چیز دارای ارزش است و جایگاه او را از مقام یک موجود ساده به مقام یک قهرمان تغییر می‌دهد.»

وی ادامه داد: «سوژه در روایت به واسطه چهار عامل حرکت می‌کند. ابتدا حضورش در عالم هستی را اعلام می‌کند و پس از اعلام حضور خودش را بر زمان و مکان تحمیل می‌کند و برای نشان‌دادن این سلطه شفاف و رو بازی می‌کند. فیلم‌های "وسترن" نمونه خوبی برای فهم این عوامل هستند.»

این استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: «این‌ها عوامل ساخت روایت، در جریان فیلم‌سازی است و اگر این سه عنصر را حذف کنیم دیگر روایتی باقی نمی‌ماند. حذف این عوامل ضد روایت نیست بلکه ورود به ساحت ناروایت است. در ناروایت سوژه یا کاراکتر دیگر شفاف نیست. در هزارتوها زندگی می‌کند و برمکان تسلط ندارد و زمان او را مثل یک راز درون خودش فرو می‌برد. در حقیقت نحوه نگرش به جهان هستی عوض می‌شود.»

شعیری فیلم‌های «عباس کیارستمی» را نمونه خوب ناروایت دانست و افزود: «کیارستمی ویژگی‌های روایت را به بازی می‌گیرد. در این فیلم‌ها او قهرمان نمی‌سازد، ارزش ویژه‌ای برای تصاحب نیست و چالشی میان قهرمان یا ضد‌قهرمان وجود ندارد. در فیلم‌های او وقتی می‌خواهد روایتی شکل بگیرد ما به سرعت وارد یک ناروایت می‌شویم.»

وی توضیح داد: «رفتن به ساحت ناروایت نوعی نگاه هستی‌شناختی را با خود همراه دارد. آشتی با هستی روایت نیست، نگاه است. کیارستمی هم می‌خواهد نگاهی را شکل بدهد و برای همین وارد ساحت ناروایت می‌شود.»

سپس این استاد نشانه‌شناسی در توضیح چیستی ضد روایت گفت: «فرض کنید وارد یک تونل می‌شویم. در ابتدا هدف ما خروج از تونل است. حالا فرض کنید ما درون این تونل باقی می‌مانیم، دور خودمان می‌چرخیم و انگیزه‌ای برای خروج از موقعیت نداریم. در واقع نه امکان اعلام حضور داریم، نه بر مکان تسلط داریم و نه زمان دست ماست. این همان نگاه "پست مدرن" در سینما است که در حقیقت ضدروایت است و در ضدروایت، در واقع روایت به خودش رکب می‌زند.»

سی‎‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از 18 تا 24 آبان‌ماه در پردیس سینماگالری ملت در حال برگزاری است. 
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.