ویرایش:
شنبه، 16 فرودرین 1399
آخرین اخبار
خبر
10:52 - 1398/12/5

تأکید بر تقویت همکاری‌های سینمای ایران و هندوستان

رییس مرکز فرهنگی سفارت هندوستان، دکتر آبهی کومار سینگ، با حضور در بنیاد سینمایی فارابی، با علیرضا تابش، مدیرعامل این بنیاد ملاقات کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در این دیدار دکتر کومار سینگ با تأکید بر پیشینه روابط میان هندوستان و ایران، به زمینه‌های مشترک سنتی و فرهنگی و شباهت‌های بین مردم ایران و هندوستان اشاره کرد و افزود: فیلم‌های ایرانی در بین دوست‌داران سینما در هند بسیار محبوب هستند و سینمای هنری ایران در هندوستان بسیار مورد توجه است.

دکتر کومار سینگ همچنین با اشاره به هفتادمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین هندوستان و جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد سینمای هندوستان در جشنواره جهانی فیلم فجر و سایر جشنواره‌های سینمایی ایران حضور پر رنگ‌تری نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد.

علیرضا تابش در این دیدار ضمن ابراز خشنودی از ملاقات با آقای دکتر آبهی کومار سینگ، با تأکید بر گسترش همکاری‌های سینمایی ایران و هند گفت: همکاری سینمایی با کشورهایی که جزء حوزه تمدنی ما هستند و در منطقه ما قرار دارند؛ جزو اولویت‌هاست. مخصوصاً سینمای هندوستان که از بازارهای بزرگ فیلم برخوردار است و صنعت فیلم و سینما در آن پیشینه و سابقه دارد.

وی یادآور شد: پس از انقلاب اسلامی ایران فیلم و سریال‌هایی به صورت مشترک میان هند و ایران ساخته شده است. حضور گسترده فیلم‌های ایرانی در جشنواره های سینمایی هندوستان قابل توجه است و اکران برخی فیلم‌های ایرانی با استقبال خوب تماشاگران هندی روبرو شده است و این موضوع بیانگر محبوبیت سینمای ایران در هند می‌باشد. بنابراین فضای زیادی برای همکاری بخش خصوصی و دولتی سینمای ایران با سینمای هند وجود دارد.

تابش با اشاره به لزوم معرفی سینمای نوین دو کشور در مراکز فرهنگی مرتبط گفت: آذرماه امسال برنامه «یک فیلم، یک گفت‌وگو» با نمایش و نقد فیلم سینمایی «عکس» ساخته «ریتیش باترا» از فیلم‌های موج نوی سینمای هند، در سالن زنده‌یاد عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت که امیدوارم این برنامه‌ها تداوم یابد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با تأکید بر همکاری‌های بین جشنواره‌ای گفت: پرداختن به موضوع هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و هند در جشنواره جهانی فیلم فجر، مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و سینمای هند در جشنواره‌های جهانی فیلم فجر، جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، فیلم کوتاه تهران و فیلم حقیقت می‌تواند حضور مؤثرتری داشته باشد.

در این ملاقات همچنین گفت‌وگوهایی درباره رویدادهای سینمایی سال پیش رو و زمینه‌های همکاری طرفین صورت گرفت.

دعوت رسمی از علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی، برای حضور در مرکز فرهنگی سفارت هندوستان و رونمایی از فیلم ایرانی «کامیون» که پیش از این موفق به دریافت لوح تقدیر از جشنواره بین‌المللیICCR هندوستان و فجر شده بود، تلاش برای توسعه همکاری‌های فرهنگی مشترک و حضور پررنگ‌تر سینمای هند در جشنواره‌های مختلف ایرانی و دعوت از اساتید و هنرمندان هر دو کشور در جشنواره‌های بین‌المللی فیلم، از مهم‌ترین محورهای این ملاقات بود.   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.