ویرایش:
شنبه، 16 فرودرین 1399
آخرین اخبار
خبر
15:08 - 1398/12/7

مرور سینمای ایران در فرانسه

پانزدهمین دوره جشنواره‌ فرانسوی «پانورامای سینمای مغرب و خاورمیانه»، بخشی را به مرور سینمای ایران اختصاص داده است.

به‌گزارش روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، فیلم‌های کوتاه «بدل» اثر روناک جعفری، مستند «تستری که در آن زندگی می‌کردم» به‌کارگردانی روژین شفیعی، انیمیشن «لحظه‌ها و ابدیت» ساخته یاسمن حسنی، «شخصی» اثر سونیا حداد، «گذار» به‌کارگردانی طنین ترابی و «آگهی فروش» ساخته قصیده گلمکانی، به‌نمایندگی از ایران در بخش مرور سینمای ایران جشنواره «پانورامای سینمای مغرب و خاورمیانه» فرانسه حضور دارند.

این جشنواره با گرایش نمایش و شناساندن فیلم‌های کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در پاریس و حومه‌ی شمال آن (شهر سن‌دنی) برگزار می‌شود و در این دوره فیلم‌های مستند، داستانی بلند و فیلم‌های کوتاه ایرانی را در ماه مارس به نمایش می‌گذارد. از دیگر برنامه‌های جنبی این جشنواره که همراه با نمایش مستند «زنان بر اساس مردان» اثر سعید نوری برگزار خواهد شد، میزگردی با عنوان «چهره‌های الهام‌بخش زنانه در سینما» با حضور قصیده گلمکانی و سینماگران و محققانی چون کلوتید لو‌‌پاله مراند، امنا مرابت و بامشاد پوروالی خواهد بود.

گفتنی‌است فیلم‌های دِرِساژ ساخته پویا بادکوبه، اسرافیل‌ به‌کارگردانی آیدا پناهنده، سونیتا اثر رخساره قائم‌مقامی، هندی و هرمز ساخته عباس امینی و یلدا به‌کارگردانی مسعود بخشی از جمله فیلم‌های بلند داستانی ایرانی‌ این بخش هستند.

پانزدهمین دوره‌ «چشم‌انداز سینمای مغرب و خاورمیانه» از سیزدهم اسفند تا دوم فروردین‌ماه در پاریس و سن‌دنی فرانسه برگزار می‌شود. 


 
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.