ویرایش:
شنبه، 18 مرداد 1399
آخرین اخبار
خبر
14:13 - 1399/4/15

تجربه‌های عینی مستندسازان از کار در دوران کرونا

تجربه‌های عینی مستندسازان از کار در دوران کرونا، عنوان برنامه لایو اینستاگرامی خانه هنرمندان ایران است که عصر دوشنبه هفته جاری، با حضور جمعی از مستندسازان اجرا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این برنامه با اجرای «کیوان کثیریان» کارشناس و منتقد سینما، با حضور محسن خان‌جهانی کارگردان مستند A_B_C_D، جواد یقموری و مهدی امینی کارگردانان «تنگ‌نای» و مهدی قربانپور کارگردان «من، زمین، کووید»، از ساعت 18 عصر فردا (دوشنبه 16 تیر 99) در فضای مجازی و صفحه‌ی اینستاگرام خانه هنرمندان ایران به نشانی @iranartistforum اجرا شده و قابل بازبینی است.

گفتنی است که این سه فیلم، از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.

«تنگ‌نای» اولین مستند کرونایی ایران است که از اسفند 98 در بیمارستان کامکار قم کلید خورد؛ جایی که اولین گزارش رسمی از فوت دو بیمار آلوده به ویروس کووید 19 اعلام شد. جواد یقموری و مهدی امینی این پروژه را با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی جلوی دوربین بردند و بیش از دو ماه، به فیلمبرداری و ثبت تلاش پزشکان و کادر درمانی این بیمارستان پرداختند.

مستند A_B_C_D برخلاف آنچه تصور می‌شود، در هیچ بیمارستانی تصویربرداری نشده است و محسن خان‌جهانی فقط به حواشی اجتماعی شیوع ویروس کرونا در جامعه و تأثیراتی که بر زندگی افراد می‌گذارد، پرداخته است.

مهدی قربان‌پور هم مستند «من، زمین، کووید» را با تم مستند مشاهده‌نگر در جزیره کیش جلوی دوربین برده است.   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.