ویرایش:
چهار شنبه، 12 آذر 1399
آخرین اخبار
خبر
08:58 - 1399/7/28

آخرین اخبار از سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان

 
با حضور میرولیوب ووکویچ، میرکو بوجویچ، علی مصفا و رائد فریدزاده

پنل مجازی تولید مشترک ایران و صربستان در جشنواره۳۳ برگزار شد


اولین پنل تولید مشترک فیلم با حضور میرولیوب ووکویچ و میرکو بوجویچ از کشور صربستان و علی مصفا و رائد فریدزاده از ایران برگزار شد.به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوان، در ابتدای این نشست، رائد فریدزاده، مدیر بین‌الملل جشنواره و معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی، ضمن ارائه گزارشی از پیشینه روابط سینمایی ایران و صربستان گفت: دو سال پیش و در حاشیه بازار بزرگ فیلم برلین، تفاهم‌نامه‌ای پیرامون تولید مشترک فیلم میان بنیاد سینمایی فارابی و بنیاد فیلم صربستان به امضا رسید و با رد و بدل شدن چندین ایده و طرح و فیلمنامه در طی این دو سال، نهایتاً پروژه ای با عنوان (فاطمه) به تهیه کنندگی میرکو بوجویچ مورد تائید قرار گرفت و در جلسات حضوری در حاشیه جشنواره فیلم کن و برلین سال گذشته، بحث‌های ابتدایی بر سر تولید آن آغاز شد که متأسفانه شیوع کرونا سبب متوقف شدن آن پروژه شد که البته در اولین فرصت بعد از این بحران تولید آن آغاز خواهد شد.

در ادامه علی مصفا، بازیگر و تهیه‌کننده مطرح کشورمان، با اشاره به تجربیات قبلی خود از جمله تهیه کنندگی فیلم «یلدا» و همچنین همکاری با کشورهای چک و اسلواکی از شرایط و ویژگی های تولید مشترک فیلم در عرصه جهانی گفت و به موانع و سختی‌های آن اشاره کرد.

او همچنین از جایگاه بازیگر و مختصات او برای حضور در پروژه های بین المللی گفت.

در پایان نیز مهمانان صربستانی پنل با اشاره به آگاهی از دشواری های پروسه تولید پروژه های مشترک فیلم و سیر پیچیده آن در برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، به آسان تر بودن شرایط تولید مشترک فیلم در صربستان اشاره کرد و از آمادگی خود برای میزبانی و همکاری جهت پروژه های آتی با ایران سخن گفتند.

این پنل در ساعت ۱۷ روز یکشنبه ۲۷ مهرماه و مصادف با ماولین روز برگزاری جشنواره به شکل آنلاین(برخط) برگزار شد.

چشم‌انداز و جزئیات چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان به روایت «حبیب ایل‌بیگی»| در این دوره تعداد متقاضیان و صاحبان فیلم کوتاه بیشتر از سال گذشته است/ افتتاحیه المپیاد با گروه‌بندی نوجوانان و رونمایی دو نوجوان فیلمساز/ مرضیه برومند، رسول صدرعاملی و ایرج طهماسب داوران این دوره المپیاد/ کمک المپیاد به تبیین عدالت فرهنگی

«حبیب ایل‌بیگی» مدیر چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان، اهداف، چشم‌انداز و جزئیات اجرایی این رویداد را برشمرد.به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، «حبیب ایل‌بیگی» مدیر چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان در ارزیابی این دوره المپیاد و تفاوت‌هایش با دوره‌های پیشین گفت: بعد از دوره سوم که به شکل با شکوهی در اصفهان برگزار شد، امسال چهارمین دوره در شرایط ویژه ای برگزار می شود، همانگونه مدارس در شرایط کرونا تعطیل نشده و دانش آموزان به شکل غیر حضوری به تحصیلات خود ادامه می‌دهند، المپیاد هم امسال تعطیل نشده و غیر حضوری و با شیوه ای متفاوت از قبل برگزار می شود تا نوجوانان این فرصت را داشته باشند تا با اساتید حوزه فیلمسازی در ارتباط باشند و کسب تجربه کنند.

*در این دوره تعداد متقاضیان و صاحبان فیلم کوتاه بیشتر از سال گذشته است

او افزود: در این دوره تعداد متقاضیان و صاحبان ایده‌ و فیلمسازان المپیاد بیشتر از سال گذشته است. امسال نوجوانان با ابزارها و وسایلی که در دست دارند با اساتید به صورت برخط در ارتباط خواهد بود. البته به این جهت که نوجوانان نسل امروز بیشتر با فضای مجازی و محیط برخط آشنا هستند، این تجربه برای آن‌ها عجیب نخواهد بود و به راحتی با این موضوع کنار می‌آیند. طبیعتا برگزاری حضوری و ارتباطی که بین نوجوانان و اساتید شکل می‌گیرد، بهتر است اما شرایط ایجاب می‌کند که المپیاد چهارم، به شکل غیرحضوری برگزار شود.

به گفته او، در این دوره از المپیاد ۶۴ نوجوان ۱۲ تا ۱۷ ساله از میان بیش از هشتصد نوجوان متقاضی شرکت در المپیاد از شهرهای مختلف برای حضور در این دوره انتخاب شده‌اند. تهران در این دوره کم‌ترین شرکت‌کننده را دارد و بیشتر شرکت‌کنندگان از شهرهای دیگر متقاضی شرکت در المپیاد هستند.

*افتتاحیه المپیاد با گروه‌بندی نوجوانان و رونمایی دو نوجوان فیلمساز

ایل‌بیگی در ادامه اظهار داشت: روز یکشنبه ۲۷ مهر ساعت ۱۶ افتتاحیه المپیاد فیلمسازی نوجوانان به شکل غیرحضوری و از طریق تلویزیون اینترنتی تیوا پخش خواهد شد.

او ادامه داد: در آیین افتتاحیه گروه بندی‌ها انجام و نوجوانان در هشت گروه هشت نفره تقسیم‌بندی می‌شوند. در آیین افتتاحیه این دوره دو نوجوان که در دوره اول جزو برگزیدگان المپیاد بودند و امروز فیلمساز شده‌اند، معرفی می‌شوند.


* مرضیه برومند، رسول صدرعاملی و ایرج طهماسب داوران این دوره المپیاد

به گفته مدیر المپیاد فیلمسازی نوجوانان، امسال گروه‌های نوجوان در سه روز با اساتید در ارتباط خواهند بود. نوجوانان از روز ۲۸ مهرماه از ساعت ۹ صبح تا ۱۲با اساتید و مربیان در خصوص ایده‌هایی که به المپیاد راه پیدا کرده‌اند، گفتگو و ایده راپرورش می‌دهند ودر نهایت از هر گروه یک ایده به داوری نهایی راه پیدا می‌کند.

* برنامه تعامل داوران با نوجوانان و «انتقال تجربه» در سه روز

ایل‌بیگی اظهار داشت: در سه روزی که المپیاد چهارم برگزار می‌شود، سه فیلمساز (مرضیه برومند، ایرج طهماسب و رسول صدرعاملی با نوجوانان گفتگو می‌کنند و انتقال تجربه خواهند داشت که برنامه «انتقال تجربه»، به ترتیب در روز دوشنبه ۲۸ مهر با حضور «مرضیه برومند»، سه‌شنبه ۲۹ مهر با حضور «ایرج طهماسب» و چهارشنبه سی‌ام مهر با حضور «رسول صدرعاملی» هر روز بعد از ظهر از ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ برگزار خواهد شد.

او افزود: نیمی از نوجوانانی که متقاضی حضور در المپیاد چهارم بودند با فیلم‌های کوتاه در این دوره شرکت می‌کنند. داوری این فیلم‌ها از ۲۵ مهر آغاز و سه فیلم برگزیده در این بخش در روز اول آبان اعلام خواهد شد.


*اول آبان؛ اختتامیه المپیاد چهارم

او درباره پایان این دوره المپیاد نیز اظهار داشت: کار المپیاد چهارم یک روز زودتر از پایان جشنواره سی و سوم به پایان می‌رسد و مراسم اختتامیه «چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان»، ساعت ۱۶:۳۰پنجشنبه اول آبان برگزار می‌شود.

ایل‌بیگی اظهار داشت: در طول برگزاری المپیاد هم فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقه از طریق سایت آپارات به نمایش گذاشته می‌شوند. ضمن آن که جلسات نقد و بررسی فیلم‌ها هم توسط اساتید این حوزه به صورت برخط برگزار خواهد شد.

او تصریح کرد: برگزاری آنلاین چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران، تجربه متفاوتی است که امیدواریم برای نوجوانان خاطره‌انگیز باشد.


*هدف المپیاد فقط این نیست که نوجوانان فیلمساز شوند

قائم‌مقام بنیاد سینمایی فارابی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به دست‌آوردهای دوره‌های پیشین این رویداد اظهار داشت: هدف المپیاد فیلمسازی نوجوانان فقط این نیست که نوجوانان فیلمساز شوند؛ شاید بسیاری از آن‌هایی که ایده ارائه داده‌اند هم تمایلی به ساخت فیلم‌های خود نداشته باشند.

او اظهار داشت: تجربه یک کار گروهی، پرورش ایده و ارائه درست آن در فضایی با نشاط، می‌تواند به رشد و تربیت نوجوانان کمک کند. المپیاد بستری فراهم می‌کند تا نوجوانانی که به راحتی امکان دسترسی و برقراری تعامل با فیلمسازان مطرح را ندارند، بتوانند با اساتید این حوزه تعامل داشته باشند.

ایل‌بیگی گفت: سال گذشته سوال برخی از اساتید این بود که چرا با وجود تفاوت سنی که با نوجوانان دارند، برای گفت‌وگو و تعامل با آن‌ها انتخاب شده‌اند. درست است که اساتید این حوزه، تفاوت سنی بسیاری با نوجوانان دارند اما هنوز برای حوزه کودک و نوجوان فیلم می‌سازند. از طرفی حضور این اساتید در المپیاد هم انتقال تجربه است و هم کمک می‌کند تا آن‌ها با علایق و ویژگی‌های نوجوانان این نسل آشنا ‌شوند.


*ما نیازمند گفت‌وگو دو طرفه هستیم/ کمک المپیاد به تبیین عدالت فرهنگی

مدیر چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان گفت: سال گذشته اساتیدی که با نوجوانان در ارتباط بودند، اعتقاد داشتند که المپیاد بستری فراهم کرد تا آنها با سلایق نسل جدید آشنا شود. ما نیازمند گفت‌وگوی دو طرفه هستیم. تعاملی که در برگزاری المپیاد، میان اساتید و نوجوانان شکل می‌گیرد، فراتر از حضور نوجوانان در هر رویداد دیگری است.

او تصریح کرد: منظور این است که حتی اگر این نوجوانان فیلمساز هم نشوند، توانسته‌اند خیلی راحت با هنرمندان سینمای کودک و نوجوان در ارتباط باشند و از آنها کسب تجربه کنند. این موضوع می‌تواند به عدالت فرهنگی هم کمک کند و المپیاد فرصت کوچکی برای نوجوانان علاقه‌مند در شهرهای کوچک است که شاید فضای مناسبی برای فعالیت‌های فرهنگی نداشته باشند و المپیاد کمک می‌کند تا علاقه خود را ادامه دهند. 


گزارش کارگاه «سفر قهرمان در سینمای کودک» در بخش ملی مطرح شد

سجاده‌چی: الگوها را باید به تابعیت خود درآوریم


مهدی سجاده‌چی با تاکید بر اینکه نوشتن کار دشواری است گفت: « بهترین الگوهای نوشتن را هم اگر در اختیار داشته باشیم کمک می‌کند بیراهه نرویم اما دقیقا مشخص نمی‌کند چگونه باید کلمات را روی کاغذ بیاوریم. برای نگارش فیلمنامه‌ای جذاب باید الگوها را به تابعیت خود درآوریم.»به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، مهدی سجاده‌چی در کارگاه «سفر قهرمان در سینمای کودک» که امروز یکشنبه ۲۷ مهرماه ۹۹ به صورت آنلاین برگزار شد به عناصر مورد نیاز برای نگارش فیلمنامه داستانی اشاره کرد و گفت: «فیلنامه داستانی باید شامل اجزایی باشد که اگر فاقد این اجزا باشد یعنی فاقد ساختار است. قهرمان عنصر اولی است که در هر نوع فیلمنامه داستانی به آن نیاز است و داستان بر اساس آن پیش می‌رود. قهرمان داستان باید داری یک مطالبه و هدف باشد که محقق شود و به نوعی با فاصله گرفتن از وضعیت قبلی خود وارد وضعیتی جدید ‌‌شود.»

او ابزارها و شرایطی که به محقق شدن مطالبه قهرمان کمک می‌کند را به عنوان عنصر سوم مطرح کرد و گفت: «این ابزارها به دو دسته بیرونی و درونی تقسیم میشوند. مجموعه عواملی که در برابر خواست قهرمان مقاومت می‌کنند نیز عنصر چهارم مورد نیاز است که در برابر عنصر قبلی قرار می‌گیرد و مانع رسیدن قهرمان به خواسته‌اش می‌شود. در صورتی که هر کدام از این‌ها وجود نداشته باشد دارم شکل نمی‌گیرد.»

این مدرس از انتخاب قهرمان و پایان به عنوان عنصر پنجم نام برد و افزود: «قهرمان مطابق با خواسته‌اش باید دست به انتخاب بزند. هر چه میزان اراده قهرمان کوچک‌تر از نیروهای بیرنی باشد داستان به سمت پایان باز خواهد رفت. در نوشتن داستان باید به طور حتم این پنج عنصر وجود داشته باشد.»

او پس از بیان این مقدمه درباره سفر قهرمان در سینمای کودک توضیح داد: «قهرمانی که در روند سفر قرار می‌گیرد اصولا کودک است و اگر هم بزرگسال باشد باید بازگشتی به موقعیت کودکی داشته باشد. سفر قهرمان واقعه‌ای است که در کودکی رخ می‌دهد، مانند پرندگان که پرواز را باید به طور حتم در کودکی یاد بگیرند.»

سجاده‌چی افزود: «هر نوع رفتاری که منجر به تردید قهرمان در مسیر ‌شود تنها یک بار امکان دارد و زندگی او را تغییر می‌دهد. ما در دنیای کودک نیاز به یک تغییر و پرده دری داریم که برمبنای آن کودک باید با اتفاقی بزرگ و خاص مواجه شود که نسبت او با دنیا را تغییر دهد.»

او با بیان اینکه با ورود کودک به ماجرا داستان آغاز می‌شودا ادامه داد: «داستان زمانی جدی می‌شود که اجتناب‌ناپذیر باشد و قهرمان تصمیم می‌گیرد کاری را انجام دهد. این موضوع شاه‌پیرنگ اصلی داستان را شکل می‌دهد و زمانی که این شاه‌پیرنگ شکل نگیرد مخاطب فیلم را پس می‌زند. با محکم شدن شاه‌پیرنگ داستان مخاطب داستان را باو می‌کند.»

سجاده‌چی با بیان اینکه برای خروج از وضع اول به وضع دوم به یک دوره آمادگی نیاز است افزود: «پس از این مسیر قهرمان به موجودی جدید با هویتی جدید تبدیل می‌شود. یافتن ابزار برای مواجه با جهان یک مسیر محتوم دارد که آن مواجهه با جهان است و این جهان یا دارای صورتی زیبا و یا اهریمنی است.»

این مدرس ادامه داد: «در نهایت ماهیت جدید قهرمان داستان به ارامشی و تعادلی می‌رسد و دوگانگی‌ها و تکثر از بین می‌رود. نهایتا آخرین مرحله سفر آغاز می‌شود و آن بازگشت همراه با آرامش به دنیای قبل است که شباهتی با دنیای قبل از سفر ندارد به این دلیل که نگاه و ذهنیت او تغییر کرده است. قهرمان با نگاه جدیدش دنیا را جای زیباتر و امن تر می‌کند و از پوسیدگی تدریجی نجات می‌دهد.»

او به سه مرحله سفر قهرمان اشاره کرد و گفت: «در کل این سفر قهرمان یک بار باید از موقعیت امن خود جدا شود، به حقیقت تشرف پیدا کند و از سفری که رفته برگردد. سه گانه‌ای که بشر برای درکش از سفر نیاز دارد.»

او متذکر شد: «فیلمنامه ای باید نوشت که خلاقیت داشته باشد و در مقایسه با سایر فیلمنامه‌ها جذاب‌تر باشد. شما باید فیلمنامه‌تان را به الگو تحمیل کنید.»

سجاده‌چی گفت: «نوشتن همیشه کار دشواری است. بهترین الگوهای نوشتن را هم اگر در اختیار داشته باشیم کمک می‌کند بیراهه نرویم اما دقیقا مشخص نمی‌کند چگونه باید کلمات را روی کاغذ بیاوریم. الگوها را باید به تابعیت خود درآورد.»

او در توضیح نگارش فیلمنامه سه پرده‌ای گفت: «حادثه محرک در پرده اول اتفاق می‌افتد که ما را به چشم انداز جدید می‌برد. واقعه‌ای رخ می‌هد که حرکت قهرمان را اجتناب‌ناپذیر می‌کند و شاهپیرنگ شکل می‌گیرد. در پرده دوم موانعی به وجود می‌آید که از پیشرفت قهرمان جلوگیری می‌کند. سعی طولانی قهرمان برای تحقق خواسته‌اش علی‌رغم موانع ما را به نقطه میانی می‌رساند. در این نقطه اراده قهرمان تخریب و خواست او را تضعیف می‌کند.در میانه پرده دوم براساس خواست نویسنده قرار می‌گیرد.»

او تصریح کرد: «مرحله بعدی در این پرده این است که هدف قهرمان یادآوری شود که برای چه هدف والاتری این سفر را شروع کرده است. پس از کنارگذاشتن همه تردیدها به پایان پرده دوم وآغازپرده سوم و گره گشایی می‌رسیم. در پرده سوم به انتخاب می‌رسیم که در سینمای کودک نهایت فضیلت را انتخاب می‌کنیم. انگار پایان پرده سوم آغاز یک ماجراجویی جدید است و سینما به شکل یک چرخه مداوم ادامه پیدا می‌کند.»

این کارگاه پس از پایان، با پرسش و پاسخ به صورت برخط همراه شد.گزارش نشست فیلم «مسیر معکوس» در خانه اجرایی جشنواره 

ابوالفضل جلیلی: هنوز در ۱۶ سالگی مانده‌ام!


«ابوالفضل جلیلی» با اشاره به این که با بازیگرانم دوست هستم، گفت: از ۱۶ سالگی کارم را شروع کردم، هنوز در همان سن مانده‌ام…

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان ونوجوانان، نشست معرفی فیلم سینمایی «مسیر معکوس» در خانه اجرایی جشنواره با اجرای «محمدرضا مقدسیان» برگزارشد.«ابوالفضل جلیلی» کارگردان این فیلم در این نشست گفت: زمانی که این داستان را نوشتم برگرفته از زندگی من بود. می‌خواستم تا صبح بچه‌ای آنقدر به آسمان نگاه کند که اشک بریزد، اما بچه‌‌های امروز، اصلا چنین چیزی را نمی‌فهمند. بچه‌ها بیدار می‌مانند اما در فضای مجازی به سر می‌برند.

او در ادامه گفت: هیچ‌گاه تهیه کننده‌ای نداشتم که پول کافی در اختیار من بگذارد تا همه چیز سر جایش باشد. تنها یک دستیار دارم که از او در تمام زمینه‌ها انتظار دارم به من کمک کند.

«حسین نوابی» صدابردار فیلم «مسیر معکوس» در این نشست توضیح داد: حدودا ۱۴ سال است که در سینما، هستم و زندگی را یاد می‌گیریم. کار با آقای جلیلی بسیار خاص است، او بسیار خاکی است و گاهی حتی زمان کار خودش غذا درست می‌کند. او با همه عوامل رفیق است.

جلیلی ادامه داد: استاد تقوایی می‌گفت ما پیش از ساخت فیلم خوب باید مخاطب خوب بسازیم و من معتقدم قبل از ساخت فیلم خوب باید بازیگر خوب بسازیم. به بازیگرانم می‌گویم نباید دنبال مد باشند، باید همان حالت طبیعی خودشان را حفظ کنند. همیشه به آنها می‌گفتم شخصیت‌تان را تقویت کنید.

«پویان شکری» بازیگر فیلم جلیلی درباره همکاریش با او بیان کرد: آقای جلیلی کارگردان خوبی است، زمانی که با او آشنا شدم چیزهای زیادی در زندگی من تغییر کرد. در اینستاگرام بودم و دیدم آقای جلیلی پست گذاشته که به بازیگر نیاز دارد رفتم و تست دادم و قبول شدم.

جلیلی افزود: هرگز از طریق تست بازیگری گرفتن بازیگر پیدا نکرده‌ام زیرا بسیاری از کسانی که می‌آیند اعتماد به نفس زیادی دارند و من هرگز کسی را ندیدم که خاکی باشد. هرکسی که وارد سینما می‌شود بعد از بازی در پلان اول آدم دیگری می‌شوند. پویان را دیدم و در انتخابش شک کردم زیرا با کسی که در ذهنم بود، کاملا متفاوت است اما الان از انتخابم راضی هستم.

«پویان شکری» ادامه داد: بسیار دوست داشتم بازیگری را تجربه کنم، می‌خواستم بدانم زندگی در فیلم به چه صورت است.

«مسعود امین‌ناجی» بازیگر این فیلم درباره حضورش در این فیلم گفت: شاگرد استاد سمندریان بودم، از آقای جلیلی ابتدا عذرخواهی می‌کنم اما می‌خواهم چیزی درباره او بگویم. آقای جلیلی زمان فیلمبرداری خودش تک و تنها کار می‌کند. با او درباره نقش زیاد صحبت می‌کردیم. او گاهی مسائلی را یاد می‌داد که من هرگز در سینما از دهان هیچکس نشنیده بودم.

جلیلی با بیان اینکه هرگز فیلم من در اکران نبوده که بدانم نظر بچه‌ها یا خانواده‌هایشان چطور است، گفت: ترجیح می‌دهم نظر واقعی مخاطبان را بدانم به جای اینکه تعریف و تمجید بشنوم.

سام حسنی بازیگر فیلم در این نشست گفت: آقای جلیلی برای بازیگر فراخوان داده بود و من برای تست بازیگری رفتم. قبل از همکاری با او تئاتر کار کرده بودم و امید داشتم که انتخاب شوم تا اینکه با من تماس گرفتند و گفتند انتخاب شده‌ام. از او شناختی نداشتم اما بعد از آشنایی با او فهمیدم کاملا با تمام کارگردان های ایران متفاوت است. او جدا از اینکه فیلمسازی می‌کند آدم سازی هم می‌کند. او به ما درس زندگی می‌داد.

«مهدیار اصغری» بازیگر با بیان اینکه ابوالفضل جلیلی مسیر زندگی من را تغییر داد، گفت: در نسل ما تمام زندگی به تلفن همراه محدود می‌شود. یک سال از زمانی که با او آشنا شده‌ام از تلفن همراهم دور شده‌ام و با جامعه آشنا شدم. سال‌ها تجربه او در سینما به ما کمک می‌کرد که انسانیت را بفهمیم. تشکر من فایده‌ای ندارد و امیدوارم روزی برسد که بتوانم برایش همه‌چیز را جبران کنم. پیش از این تجربه بازیگری نداشتم اما اکنون دوست دارم این کار را ادامه بدهم. بازیگری باعث می‌شود به زندگی اشتیاق پیدا کنم و ضعف‌های خودم را زندگی واقعی بشناسم.

«محمدحسین پاک‌دامن» بازیگر «مسیر معکوس» توضیح داد: پیش از این تجربه بازیگری نداشتم، پیش از شروع فیلمبرداری آدم خجالتی بودم اما پس از شروع کار و آشنایی با آقای جلیلی شخصیتم عوض شد.

کارگردان «مسیر معکوس» با تاکید بر اینکه فیلم‌هایم را خلق نمی‌کنم بلکه کشف کرده می‌کنم، توضیح داد: ما فیلمسازان کاشف هستیم، خالص‌ترین هنر من در موسیقی است، بزرگترین استاد من محمدرضا شجریان است. یک فیلمساز می‌تواند حال بدی داشته باشد اما فیلم خوبی بسازد اما یک خواننده اگر حالش بد باشد، نمی‌تواند آهنگ شاد بخواند. هنر را عبادت می‌دانم. از ۶ سالگی آواز می‌خوانم اما فقط برای خودم! زمانی که در راه اینجا می‌آمدم تا فیلمم برای اولین بار در کشورم اکران شود، از خدا خواستم اشکالات فیلمم را بگیرد. یکی از مشکلات ما این است که مدیرانمان دائما عوض می‌شوند در باقی کشورهای پیشرفته حتی برای ۶ سال آینده‌شان هم برنامه دارند. به غیر از دو فیلمم که یکی از پسران از ۱۴ سالگی ازدواج کرد و به افغانستان رفت باقی بچه‌ها مانند خانواده‌ام می‌مانند. با تمامشان صحبت می‌کنم و حواسم به آنها هست. با بازیگرانم دوست هستم چون از ۱۶ سالگی کارم را شروع کرده‌ام هنوز در همان سن مانده‌ام.


اکران فیلم‌های مناسب‌سازی شده برای نابینایان و ناشنوایان در جشنواره۳۳

فیلم‌های مناسب‌سازی شده برای نابینایان و ناشنوایان در جشنواره سی و سوم به صورت برخط به نمایش درمی‌آید.به گزارش ستاد خبری جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان، «عزت‌الله علیزاده» مدیر پشیبانی نمایش جشنواره سی و سوم، گفت: امسال به طور ویژه برای نابینایان و ناشنوایان، دو فیلم از بخش فیلم‌های بلند داستانی آماده و مناسب‌سازی شده است.

او افزود: امیدوارم امسال که دوره خاصی از جشنواره است، این گروه از مخاطبان و کودکان و نوجوانان نابینا یا ناشنوا بتوانند از طریق پلتفرم‌ها، فیلم‌ها را دنبال کنند.

بر اساس این خبر، دو فیلم «شماره ۲۹» به کارگردانی «هادی رحیمی خواص» و تهیه‌کنندگی «مریم خلیلی» و «خداحافظ سینما» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی «یاسر احمدی» در سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به صورت مناسب‌سازی شده برای افراد دارای معلولیت شنوایی و بینایی به صورت آنلاین اکران خواهد شد.

افراد دارای معلولیت می‌توانند بر اساس برنامه، از طریق سایت‌های فیلیمو، تیوا و نماوا به صورت آنلاین به تماشای این فیلم‌ها بنشینند:

فیلم «شماره ۲۹» ویژه نابینایان:

پنج‌شنبه ۱ آبان (تیوا) ، چهارشنبه ۳۰ مهر (فیلیمو)، جمعه ۲ آبان (نماوا)فیلم «شماره ۲۹» ویژه ناشنوایان:

یکشنبه ۲۷ مهر (تیوا)، سه شنبه ۲۹ مهر (فیلیمو)، دوشنبه ۲ آبان (نماوا)فیلم«خداحافظ سینما»ویژه نابینایان:

پنج‌شنبه ۲۷ مهر(تیوا)، چهارشنبه ۳۰ مهر(فیلیمو)، جمعه ۲ آبان(نماوا)فیلم «خداحافظ سینما» ویژه ناشنوایان:

چهارشنبه ۳۰ مهر(تیوا)، جمعه ۲ آبان(فیلیمو)، پنج شنبه ۱ آبان(نماوا)


 برنامه‌های روز نخست جشنواره۳۳


برنامه‌های نخستین روز سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اعلام شد.به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، فردا یکشنبه ۲۷ مهرماه و در اولین روز جشنواره، آیین افتتاحیه سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان عصر فردا از شبکه امید و شبکه اصفهان و تلویزیون تعاملی تیوا (http://tva.tv/channels/Tva_Live) به صورت زنده پخش می‌شود.

همچنین فردا، چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ طی مراسمی در مرکز نوآوری صبا افتتاح خواهد شد. این مراسم به دلیل لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بدون حضور مخاطبان برگزار خواهد شد و نوجوانان شرکت‌کننده در این دوره المپیاد، اهالی رسانه و علاقه‌مندان می‌توانند افتتاحیه را از طریق تلویزیون تعاملی تیوا به شکل زنده و کامل دنبال کنند.

٭ برنامه نمایش آثار در پلتفرم‌ها
در این رویداد سینمایی که به صورت آنلاین برگزار می‌شود فیلم‌های منتخب در سه پلتفرم از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۲ برای علاقه‌مندان نمایش داده می‌شود.

٭ برنامه فیلیمو
فیلیمو در روز نخست فیلم‌های ایرانی «بازیگوش‌ها» ساخته نادره ترکمانی را به مدت ۸۵ دقیقه، «هدیه» به کارگردانی مسعود فرخنده طینت‌فرد را به مدت ۹۵ دقیقه، «سلیم» ساخته وحید پاکزاد را به مدت ۷۸ دقیقه نمایش می‌دهد. در بسته فیلم کوتاه نیز ۶ فیلم «آنتی ویروس»، «جبران می‌کنم»، «دو دل»، «رنگین کمان»، «شوفر» و «شهر عسل» به مدت ۵۸ دقیقه و در بسته پویانمایی ۹ فیم «اتاق ۲۱»، «اشک باران»، «بعله!»، «پژواک»، «چهره»، «خورشید آسمان خورشید کاشی»، «زونامی»، «صدای من صدای او» و «من ایرانی‌ام» به مدت ۶۲ دقیقه نمایش داده می‌شود. فیلم‌های «شاهین‌ها» به مدت ۹۸ دقیقه و «پرنسس امی» به مدت ۷۸ دقیقه دو فیلم خارجی هستند که نمایش داده می‌شوند. همچنین «مهر مادری» به مدت ۹۰ دقیقه آخرین فیلمی است که علاقه‌مندان درروز نخست در فیلیمو می‌توانند تماشا کنند.

٭ برنامه نماوا
درپلتفرم نماوا سه فیلم ایرانی «به یادم باش» ساخته مجتبی سعیدزاده به مدت ۸۴ دقیقه، «حکم مادری» به کارگردانی سیامک صرافت به مدت ۹۰ دقیقه، «شماره ۲۹» ساخته هادی رحیمی خواص به مدت ۱۰۴ دقیقه نمایش داده می‌‍شود. همچنین برای بسته فیلم کوتاه داستانی ۸ فیلم «از خودگذشته»، «امروز هم نه»، «آب سرد»، «سیاهی»، «قرنطینه»، «کامیون»، «گاومیش» و«مات» به مدت ۵۹ دقیقه و برای بسته پویانمایی ۹ فیلم‌ «زاک و زیک»، «قدم یازدهم»، «قطار قشنگ من»، «کاش»، «گرگ‌ومیش»، «گل چراغ»، «لذت پرواز»، «ناجی» و «ناهار در چمنزار» به مدت ۵۸ دقیقه در نظر گرفته شده است. فیلم خارجی «بیله» به مدت ۱۰۴ و «فیتیله وماه‌پیشونی» به مدت ۱۲۰ دقیقه دیگر فیلم‌هایی هستند که برای نمایش در پلتفرم نماوا در نظر گرفته شده‌اند.

٭ برنامه تیوا
در پلتفرم تیوا نیز ۶ فیلم بارگذاری می‌شود که از این تعداد یک فیلم مختص به ناشنوایان است. فیلم‌های «پیله و پروانه» به کارگردانی محمد صالحی‌نژاد دهکی به مدت ۷۷ دقیقه، «پسر ابری» ساخته مایکمینه کلینکسپور به مدت ۷۷ دقیقه، «خداحافظ سینما» ساخته یاسر احمدی با زمان ۸۶ دقیقه نمایش داده می‌شود. همچنین فیلمی برای نمایش در بخش «کرونا روایت و وب سری» در نظر گرفته شده است. فیلم «شماره۲۹» ساخته هادی رحیمی خواص به مدت ۱۰۴ دقیقه نیز ویژه ناشنوایان نمایش داده می‌شود. فیلم «پرنسس یخی» به مدت ۸۸ دقیقه آخرین فیلمی این پلتفرم در روز نخست است.

٭ برنامه «خانه جشنواره»
فردا یکشنبه ۲۷ مهر ماه، در خانه اجرایی جشنواره در «سینمافرهنگ»، دو فیلم بلند سینمایی به نمایش درخواهد آمد.

فیلم انیمیشن بلند «لوپتو» ساخته عباس عسکری از ساعت ۱۶:۳۰ و فیلم بلند سینمایی «مسیر معکوس» ساخته ابوالفضل جلیلی از ساعت ۱۹:۳۰ در سینمافرهنگ روی پرده خواهد رفت.

تأکید می‌شود: نشست پرسش و پاسخ هر فیلم، پس از پایان نمایش فیلم (ساعت ۱٨:۳۰ و ساعت ۲۱) با حضور تعداد محدودی از اهالی رسانه و عوامل فیلم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد و به صورت زنده در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.

تلویزیون تعاملی تیوا پوشش زنده کلیه برنامه‌های جشنواره در «خانه جشنواره» را برعهده خواهد داشت.

٭ برنامه فردای کارگاه‌ها
برگزاری دو کارگاه «معرفی و شناخت عناصر فیلمنامه در سینمای کودک» در بخش بین‌الملل از ساعت ۱۱ تا ۱۲ و «الگوی سفر قهرمان در سینمای کودک» در بخش ملی از ساعت ۱۳ تا ۱۴ از دیگر برنامه‌های نخستین روز جشنواره سی‌‌وسوم است.

این دو کارگاه توسط تلویزیون تعاملی تیوا پخش و نشست‌های پرسش و پاسخ مخاطبان این دو کارگاه، پس از پایان هر کارگاه به صورت برخط برگزار خواهد شد.

سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان از ۲۷ مهر تا ۲ آبان به دبیری «علیرضا تابش» برگزار خواهد شد.‍جزییات مراسم افتتاحیه سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان

نماد جشنواره توسط قهرمان یخ‌نوردی جهان برافراشته می‌شود

آیین افتتاحیه سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان یکشنبه ۲۷ مهرماه از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ از شبکه امید، شبکه اصفهان و تلویزیون تعاملی تیوا به صورت زنده پخش می‌شود.


به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، به دلیل محدودیت‌های ناشی از شرایط کرونایی جامعه و تصمیمات ستاد مقابله با کرونا، افتتاحیه این دوره از جشنواره به صورت بسیار محدود بر بام یکی از فرهنگسراهای اصفهان برگزار می‌شود و این مراسم به صورت زنده از شبکه اصفهان، شبکه امید و تلویزیون تعاملی تیوا پخش خواهد شد.

بر اساس این خبر، ارائه پیام «علیرضا تابش» دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به صورت تصویری و پیام «قدرت‌الله نوروزی» شهردار اصفهان بخش‌هایی از این مراسم مجازی را شکل خواهد داد.

اجرای برنامه افتتاحیه بر بام این فرهنگسرا، در حالی برنامه‌ریزی شده است که خانواده‌های ساکن در بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی مجاور این فرهنگسرا، از بالکن و پنجره‌های واحد خود شاهد اجرای بخش‌های متنوع، شاد و کودکانه این برنامه خواهند بود و در بخش‌هایی از این برنامه از محل خانه‌های خود وارد تعامل با عوامل برنامه خواهند شد.

همخوانی خانواده‌ها با آهنگی به پاس زحمات کادر درمان و به یاد قهرمانان سلامت و پرواز بادکنک ها بر فراز آسمان شهر از جمله بخش‌های پیش بینی شده در مراسم افتتاحیه است که در اقدامی خلاقانه به صورت تعاملی با شهروندان از محل بالکن یا پنجره واحد مسکونی آنها اتفاق خواهد افتاد.

در بخشی از این برنامه، شمارش معکوس سی و سومین دوره جشنواره به صورت نوری به نمایش درخواهد آمد. پخش کلیپ معرفی فیلم‌های جشنواره، کلیپ کودکان خارج از کشور، سخنرانی شهردار اصفهان و سخنرانی دبیر جشنواره در قالب کلیپ نیز از دیگر بخش‌های این مراسم خواهد بود.

در بخش‌هایی از این مراسم، مسعود توکلی (عمو مسعود) نیز برای لحظاتی برای کودکان و نوجوانان به اجرای برنامه خواهد پرداخت. برافراشتن نماد جشنواره در ارتفاع توسط محمدرضا صفدریان، قهرمان اصفهانی رشته صخره نوردی جهان، از دیگر بخش‌های مهیج برنامه افتتاحیه است.

در بخش دیگری از این مراسم به بهانه قدردانی از زحمات شبانه روزی کادر درمانی کشور در زمینه مبارزه با بیماری کرونا، قطعه موسیقی با صدای رضا صادقی به صورت پلی بک همخوانی خواهد شد و سپس بیانیه جشنواره قرائت می‌شود.

پخش کلیپ ویژه سی و سه پل به بهانه سی و سومین دوره جشنواره و نورافشانی ویژه و رهاسازی بادکنک توسط کودکان و نوجوانان پایان بخش این مراسم خواهد بود.

گفتنی است برنامه افتتاحیه به صورت زنده از صفحات جشنواره در فضای مجازی، تلویزیون تعاملی تیوا و همچنین از شبکه امید و شبکه اصفهان به صورت زنده پخش خواهد شد.دو‌ چالش جذاب «من: نقش اول» و «به نظر من» با مشارکت کودکان و نوجوانان در جشنواره۳۳

دو چالش «من: نقش اول» و «به نظر من» با مشارکت کودکان و نوجوانان همزمان با برگزاری، سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اجرا خواهد شد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، در این دوره جشنواره که به صورت برخط (آنلاین) برگزار می‌شود، دو چالش با مشارکت کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود و طی آن کودکان و نوجوانان در گروه‌ سنی داوران جشنواره (۵ تا ۱۵ سال) و نیز سنین پایین‌تر و بالاتر از این رده سنی (تا ۱۷ سال) می‌توانند در چالش‌های جشنواره حضور داشته باشند.

عنوان چالش اول «من: نقش اول» خواهد بود و طی آن فیلم‌های منتخب داوران کودک و نوجوان در دورهای گذشته جشنواره انتخاب و‌ پیشنهاد شده و از یک سکانس منتخب از هر کدام از این فیلم‌ها روی پلتفرم‌ها و صفحات مجازی قرار می‌گیرد. کودکان و نوجوانان از روز آغاز (۲۷ مهر) تا روز پایانی جشنواره (۲ آبان) فرصت دارند این سکانس‌های پیشنهادی یا سکانس‌های منتخب خودشان از فیلم‌های کودک و نوجوان چهار دهه اخیر سینمای ایران را با کمک پدر،مادر یا دوستان‌شان، با هر شیوه‌ای که می‌توانند، بازی کنند و در صفحه‌های مجازی خود یا والدین خود با هشتگ «#من_نقش_اول» به اشتراک بگذارند.

همچنین بخش دوم این برنامه، چالشی با نام «#به_نظر_من» است که در این چالش، کودکان و نوجوانان می‌توانند فیلم‌هایی را که بر روی پلتفرم‌ها قرار می‌گیرد، تماشا کنند و نظرشان را درباره فیلمی که دیده‌اند، را در قالب ویدیو یا متن منتشر کنند. در این کمپین، بچه‌ها جمله خود را با «به نظر من ….» شروع می‌کنند و بعد درباره این می‌گویند یا می‌نویسند که فیلمی که دیده‌اند، خوب بوده، متوسط بوده و اینکه چرا آن فیلم را پسندیده‌ یا نپسندیده‌اند.

مشارکت کودکان و نوجوانان در این دو چالش، برگزیدگانی هم خواهد داشت که پس از پایان جشنواره سی و سوم، اسامی برگزیدگان دو چالش روی تارنمای (وب سایت) رسمی جشنواره قرار خواهد گرفت و جشنواره به سه ویدئوی منتخب از بین «بهترین بازی‌ها» (در چالش اول) و سه نوشته برتر از بهترین نظرها (در چالش دوم) جوایزی را اهدا خواهد کرد و نوشته‌های برتر، در رسانه جشنواره منعکس خواهد شد.

گفتنی است در صورتی که صفحات مجازی شرکت کنندگان عمومی نیست، برای شرکت در این دو‌چالش آثار خود را می‌توانند از طریق آی دی@icffchallenge در پیام‌رسان‌ها و یا ارسال پیام به صفحات این چالش در شبکه‌های اجتماعی بفرستند.


خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.