ویرایش:
یکشنبه، 5 بهمن 1399
آخرین اخبار
خبر
09:51 - 1399/9/4

ده درصد مستندهای سینماحقیقت «دینی- آیینی» است

امسال دبیرخانه جشنواره سینماحقیقت پذیرای 88 فیلم مستند دینی- آیینی شده که با توجه به آمار کلی 894 فیلم ثبت شده در دبیرخانه این رویداد، مستندهای دینی- آیینی در مجموع حدود 10 درصد کل مستندهای تولیدی یکسال اخیر سینمای ایران را شامل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، سال گذشته کارگردانان 47 فیلم مستند دینی- آیینی، متقاضی شرکت در بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت شده بودند که به این معنا، تولید آثار مستند در گونه‌ی دینی- آیینی در ایران، بیش از 87 درصد رشد داشته است.

برخی از این فیلم‌های مستند دینی- آیینی که به دبیرخانه چهاردهمین دوره جشنواره سینماحقیقت ارائه شده‌اند، از مضامینی چون ادیان الهی، مراسم آیینی تعزیه، پیاده‌روی اربعین، ساختن صحن عقیله در کربلا، نذر در محرم، مراسم آیینی ایلامیان «چمر»، زندگی شیعیان استانبول ترکیه در محله زینبیه، مراسم آیینی کاکل‌درو در خراسان جنوبی، مراسم گاچوبندان در سیرجان، پیاده‌روی از حرم حضرت معصومه(س) به سوی مشهد مقدس، مراسم نخل‌گردانی در روستاهای کاشان در عاشورا، مراسم آیینی علم‌گردانی در روستاهای نیشابور، پژوهشگر برتر تاریخ زندگی معصومان(ع)، مراسم شب عروس مولانا در قونیه، غذای نذری در روستای زنگی‌آباد کرمان، امامزادگان شهر دوگنبدان، عاشورا، نذر و توسل به امام حسین(ع)، پیاده‌روی دو جانباز دفاع مقدس به سمت کربلا، مراسم نخل‌برداری در شهرستان تفت، پیاده‌روی دانشجویان در اربعین، کتابخانه مسجد لیله‌القدر، فعالیت گروه جهادی رایت‌العباس پیش از مراسم اربعین، روایت پُرمخاطب‌ترین تعزیه ایران در روستای فدیشه، مراسم شیره‌گیری سنتی خرما در شهرستان رودان، کاروان راهیان نور و کرونا، قارقارا آیینی در خلخال، آداب و رسوم و سنت‌های خواستگاری در دیلمان، خادمان افتخاری زائران اربعین در شهر قم، مراسم تعزیه در سوادکوه، تاثیر فرهنگ مسجد بر جوانان انقلابی تبریز، آیین سقاخوانی در نوش‌آباد کاشان، آیین‌ها و باورهای ایل قشقایی، تعطیل شدن هیات‌های عذاداری به دلیل شیوع ویروس کرونا و برگزاری مراسم در خانه و... برخوردار هستند.

بدیهی است که نمایش هر یک از این آثار موضوعی در سینماحقیقت، منوط به آرای هیات انتخاب بخش مسابقه ملی جشنواره در گروه‌های مستندهای کوتاه، نیمه‌بلند و بلند است.

*‌مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، از 18 تا 25 آذرماه 99 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد. 


 
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.