ویرایش:
یکشنبه، 10 اسفند 1399
آخرین اخبار
خبر
10:07 - 1399/9/26

دعوت از همه پژوهشگران حوزه سینما، برای حضور در چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران

دبیر چهارمین جایزه پژوهش سینمایی معتقد است: پژوهش یک فعالیت کاملا نظام‌مند، روش‌دار و بر مبنای منابع، ماخذ و استدلال‌های علمی به منظور پیداکردن پاسخ پرسش‌ها است.

به گزارش روابط عمومی چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمایی، بهروز محمودی بختیاری با بیان اینکه رابطۀ سینما و پژوهش یک رابطۀ بسیار استوار است، گفت: سینما علاوه بر یک هنر گروهی، یک صنعت سودآور نیز است و تمامی صنایع و فعالیت‌های گروهی به شکل اجتناب‌ناپذیری به پژوهش نیاز دارند.

وی ادامه داد: همیشه در انتهای فیلم های بزرگ هالیوودی فهرست بلندی از پژوهشگران فیلم دیده می‌شود؛ از کسانی که برای طراحی صحنه و لباس فیلم پژوهش کرده‌اند ، کسانیکه برای فیلمنامه و داستان فیلم کار پژوهشی کرده‌‌اند تا کسانی که مشاوران نظامی، مذهبی، زبانی یا تاریخی فیلم بوده‌اند و گروهی هم پس از اتمام تولید فیلم برای بازاریابی و امکان‌سنجیِ موفقیت فیلم، پژوهش‌های آینده‌نگرانه و حرفه‌ای انجام می‌شود. بنابراین می توان گفت هم تولیدات سینمایی و هم فرایند تولیدات می‌توانند موضوع پژوهش باشند تا فیلم برای منتقدان و تماشاگران جذاب باشد و گردش اقتصادی مطلوبی را به خود اختصاص دهد.

این استاد دانشگاه درباره اهمیت برگزاری جایزۀ پژوهش نیز گفت:‌ از آنجایی که سینما در کشور ما به عنوان رشته دانشگاهی در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می شود، فضایی لازم بود تا کسانیکه در حوزه سینما پژوهش می‌کنند، مورد تشویق و توجه بیشتری قرار گیرند. جایزه سال پژوهش در سینما زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا کسانی که تحصیل‌کردۀ‌ سینما و پژوهشگر حوزه‌های مرتبط با سینما هستند، در یک جشنوارۀ پژوهشی، فضایی برای ارائه پژوهش‌های خود داشته باشند و فعالیتشان تنها به دانشگاه‌ها محدود نشود.

وی ادامه داد:امیدوارم که با استقبال پژوهشگران حوزۀ سینما (اعم از جوانان و پیشکسوتان)، به نوعی آشتی بین عرصه پژوهش و تولید در سینمای ایران برسیم. از آنجا که پژوهش یک فعالیت کاملا نظام‌مند، روش‌دار و بر مبنای منابع، ماخذ و استدلال‌های علمی به منظور پیداکردن پاسخ پرسش‌ها است، یقین داریم که حضور اندیشمندان حوزۀ سینما در این رویداد فرهنگی به اتفاقات خوبی منجر می شود.

بختیاری در پایان بیان داشت: از اینرو از همه پژوهشگران حوزه سینما، برای حضور و نقش آفرینی جدی در چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران، دعوت به عمل می آید. 


 
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.