ویرایش:
سه شنبه، 27 آذر 1397
آخرین اخبار
گزارش
16:21 - 1396/8/10

در نشست «سناریوهای جهانی آینده سینما» عنوان شد :

محمود اربابی: آینده سینما به پژوهش‌های آینده محور متکی است/فراخوان 36 محور پژوهشی برای سال 97

نشست ارائه و داوری طرح پژوهشی «سناریوهای جهانی آینده سینما» روز چهارشنبه 10 آبان ماه در سالن سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری؛ دکتر محمود اربابی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان امور سینمایی در ابتدای این نشست با تاکید بر اهمیت نقش پژوهش در آینده سینما گفت: بخشی که در این سال‌های اخیر بخصوص به شدت مغفول مانده بحث پژوهش و مطالعات بین رشته‌ای در سینما است و به همین دلیل در معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی توجهی ویژه‌ای به این موضوع شده است.وی افزود: در سال های گذشته سینمای ایران به لحاظ تجربه و تکنولوژی شاهد تحولات و دستاوردهای بزرگی بوده است اما کمتر شاهد تجربه‌های پژوهشی بوده‌ایم و اگر هم پژوهشی صورت گرفته به ندرت در معرض دسترسی عموم قرار گرفته است. به همین منظور سال گذشته در معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی 10 پروژه در ارتباط با موضوعات مختلف سینمایی در دستور کار قرار گرفت که یکی از آنها سینما و سناریوهای آینده است و امیدوارم برگزاری این پژوهش‌ها و جلسات موجب شکل‌گیری ارتباط بین پژوهشگران و اهالی سینما شود.اربابی خاطرنشان کرد: یکی از ثمرات این جلسات این است که ببینیم شرایط امروز سینما چگونه است و چه افقی را پیش روی خود می‌بینید، آن هم در شرایطی که کمتر با پژوهشی در خصوص افق سینما مواجه شده‌ایم و این جلسه اولین گام برای طرح چنین مباحثی است.

براساس این گزارش، در ادامه این نشست، پژوهشگران تیم تحقیقاتی «سناریوهای جهانی آینده سینما»،نتایج پژوهش را در قالب سه محور آشنایی با آینده پژوهی و سناریو سازی، روندها و نیروهای پیشران آینده و سناریوهای جهانی آینده سینما، ارائه دادند که با استقبال شخصیت ها و سینماگران حاضر در نشست مواجه شد و هم زمان به ارائه بحث‌های تئوریک و عملی در خصوص پژوهش ارائه شده پرداختند.
در خاتمه این نشست، دکتر محمود اربابی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان امور سینمایی از فراخوان عمومی 36 محور پژوهشی برای سال 97 خبر داد و گفت در تلاش هستیم تا در ارتباط با سینماگران و پروهشگران، مباحث کاربردی در قالب پژوهش‌های مختلف ارائه شود.
دکتر محمدعلی حسین‌نژاد، مهدی یزدانی، منوچهر شاهسواری، لادن طاهری، محمدحسین خوشنویس، سعید رجبی فروتن، کامبیز نوروزی، کامران ملکی، ناصر عنصری، مصطفی شایسته، حسین ترابی، مصطفی احمدی، ابراهیم مختاری، بهرام بدخشانی و یونس صباحی از جمله حاضران در این نشست پروهشی بودند.


   
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.