ویرایش:
شنبه، 27 بهمن 1397
آخرین اخبار
گزارش
16:35 - 1396/11/18

جشنواره فیلم فجر در استان ها نمودی از عدالت فرهنگی

رفت و آمدها و جنب و جوش این روزهای شهروندان قزوینی در سینما مهتاب را می توان نشانه ای از توان این رسانه به جذب مخاطب و از منظری دیگر نمودی از عدالت فرهنگی دولت دانست که موجب شده هموطنان در اقصی نقاط کشور از جشنواره فیلم فجر بهره مند شوند.

جشنواره فیلم فجر در استان ها نمودی از عدالت فرهنگی
جشنواره فیلم فجر بزرگترین رویداد فرهنگی در ایام بزرگداشت دهه مبارک فجر است که در سال جاری سی و ششمین دوره خود را طی می کند.
این جشنواره در حالی از چند روز پیش آغاز شده که 14 فیلم شرکت کننده در آن در استان قزوین به نمایش گذاشته شده، برنامه ای که در چندین استان دیگر نیز درحال برگزاری است.
صرف نظر از اینکه چند فیلم از این جشنواره سهم استان ها می شود، این اقدام را می توان یکی از مظاهر رویکرد عدالت گرایانه دولت دانست یعنی همان چیزی که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین از آن به عدالت فرهنگی یاد می کند و می تواند تا حد زیادی مردم را با سینما آشتی دهد.

**فروش 90 درصد فیلم های جشنواره فجر در قزوین
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: فروش 90 درصدی بلیت نمایش فیلم های جشنواره فجر در مدت فعلی در استان نشان دهنده علاقه و نیاز جدی مردم به اینگونه برنامه ها است.
اکبر اسکندرنژاد افزود: رویکرد دولت تدبیر و امید در حوزه های فرهنگی از ابتدای فعالیت این بوده که با برقراری عدالت سهمی مساوی برای سایر استان ها در کنار تهران قائل شود.
وی ادامه داد: استان قزوین این ظرفیت را دارد که در صورت تامین زیرساخت ها و همکاری دستگاه ها با یکدیگر سینماهای استان مورد توجه جدی مردم قرار گیرد.
وی اضافه کرد: به نظر می رسد سینما زمانی موفق خواهد بود که نه تنها اقشار خاص جامعه بلکه مخاطبان عام از تمام طبقات اجتماعی را هم به سمت خود بکشاند.

**سینماگران به سمت تولید فیلم های فاخر انقلابی حرکت کنند
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین یکی از چهره های مهمی بود که به تماشای یکی از فیلم های جشنواره فجر به نام به وقت شام نشست.
آیت الله عبدالکریم عابدینی، پس از تماشای این فیلم؛ سینما را یکی از نیازهای فرهنگی جامعه ایران دانست و گفت: سینماگران ما باید به سمت تولید فیلم های فاخر انقلابی حرکت و مردم را با ارزش های مقاومت اسلامی آشنا کنند.

وی اضافه کرد:جشنواره فیلم فجر فرصت مناسبی برای تقویت ارتباط سینماگران با مردم و انعکاس زحمت ها و تلاش های سازندگان فیلم ها به جامعه است.
وی درباره فیلم به وقت شام هم می گوید: این فیلم بیانگر مظلومیت مسلمانان مجاهدت و تلاش ایثارگرانه، شهادت طلبانه و خستگی ناپذیر مومنان و مجاهدان است.
علاوه بر مسئولان، شهروندان قزوینی نیز از برگزاری جشنواره فجر در سطح استان ها ابراز رضایت می کنند به طوری که با صف های طولانی مردم در سینما مهتاب شهر قزوین در این دوره شاهد استقبالی قابل توجه از فیلم های جشنواره هستیم.

شهروندان قزوینی با اظهار رضایت از نمایش فیلم ها در استان ها معتقدند با افزایش سالن های نمایش دهنده فیلم های جشنواره فجر، صنعت سینما رونقی مضاعف پیدا می کند.
یک خانم حدودا 40ساله در حالی که پس از تماشای فیلم ماهورا از سینما خارج می شود با اظهار رضایت از نمایش فیلم های جشنواره فجر در استان قزوین گفت: خوشحالم که دیگر شرایطی فراهم شده که بتوانیم بدون هموار کردن رنج سفر به پایتخت فیلم ها را در شهر خودمان ببینیم.
وی افزود: خوشبختانه در جدول پخش برنامه های سینما، تنوع فیلم ها رعایت شده و طیف های مختلفی از کمدی، درام و کودک و نوجوان به نمایش گذاشته شده است.
شهروند دیگری نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در سال های اخیر که اقبال مردم به سینماها کاهش یافته جشنواره فیلم فجر فرصت بسیار مهم و موثری است تا بار دیگر مردم با سینماها آشتی کنند.

این کارمند آقا در حالی که با همسر خود برای تماشای فیلم به سینما آمده است،افزود: هرچند احساس می کنم فیلم های این دوره نسبت به دوره های قبل از کیفیت موضوعی و محتوایی چندان خوبی برخوردار نیستند اما همین که زمینه ای فراهم شده که بتوانیم چند مورد از این فیلم ها را در قزوین تماشا کنیم جای تقدیر دارد.
وی افزود:البته از مسئولان استان درخواست می کنیم برای جلوگیری از این صف های طولانی به منشور تماشای فیلم تعداد سالن های نمایش فیلم ها را برای سال آینده افزایش دهند و حتی در صورت امکان زمینه نمایش آنها را در سایر شهرستان ها فراهم کنند تا سینماها هم رونقی دوباره بیابند.

یک بانوی قزوینی که به همراه 2 کودک خود در سینما مهتاب حاضر بود تا به تماشای فیلمی از بخش کودک و نوجوان بنشیند نیز گفت: نمایش فیلم در حوزه کودک و نوجوان یکی از نکات قابل توجه جشنواره فیلم فجر در قزوین است تا خانواده ها با فراغ بال فرزندان خود را به سینماها بیاورند.
وی افزود: در زمان بندی نمایش فیلم های کودک و نوجوان در سانس صبح، خانواده ها دچار مشکل هستند و فرزندان ما تنها شاید از طریق مدارس بتوانند امکانی برای رفتن به سینما داشته باشند که البته عوامل مدرسه و آموزش و پرورش در این خصوص همکاری لازم را با والدین داشته اند.

یک پسر جوان نیز که به همراه دیگر دوستانش بعضی فیلم های جشنواره فجر را در سینما مهتاب تماشا کرده است به خبرنگار ایرنا گفت: هر ساله برای دیدن فیلم های فجر بلیط چند فیلم مشخص را تهیه و تماشا می کنم.
وی با بیان اینکه گذشته از اینکه چه فیلم هایی برای نمایش در استان ها انتخاب می شوند چنین کاری قابل تحسین است چرا که قبلا برای دیدن فیلم های جشنواره باید به تهران می رفتیم.
این جوان قزوینی با بیان اینکه تماشای 14 فیلم در یک سینما قدری زمان بندی نمایش فیلم ها را محدود تر کرده است،گفت: امیدواریم با افزایش سالن های سینمایی و نمایش فیلم های جشنواره فجر در چندین سینما از سال های آینده سینماهای قزوین نیز رنگ و روی تازه ای به خود بگیرند.
وی همچنین خواستار برنامه ریزی و فراهم کردن بسترهایی برای برگزاری نشست های نقد و بررسی فیلم های جشنواره فجر با حضور عوامل و سازندگان و بازیگران این فیلم ها در مراکز استان ها شد تا مردم در شهرستان ها نیز بتوانند از حضور هنرمندان مورد علاقه خود بهره مند شوند.

اکران فیلم های سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در استان قزوین از 14بهمن ماه در سینما مهتاب آغاز شده است.

فیلم سینمایی «دارکوب» به کارگردانی بهروز شعیبی،«چهار راه استانبول» از مصطفی کیائی، «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، «بمب، یک عاشقانه» به کارگردانی پیمان معادی،«ماهورا» اثر حمید زرگر نژاد،«سوء تفاهم» از احمد رضا معتمدی،«جاده قدیم» به کارگردانی منیژه حکمت،« امیر» از نیما اقلیما،«خجالت نکش» به کارگردانی رضا مقصودی «مغزهای کوچک زنگ زده» از هومن سیدی و «فیلشاه» به کارگردانی هادی محمدیان از فیلم های جشنواره فجر هستند که در قزوین در حال اکران هستند.
هم چنین «قهرمانان کوچک» و «دزد و پری» به کارگردانی حسین قناعت، «شکلاتی» به کارگردانی سهیل موفق و «دنیای کیف ها» به کارگردانی حسین نخعی در بخش کودکان و نوجوان این جشنواره در قزوین در حال اکران هستند.  

منبع: ایرنا  
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.