ویرایش:
پنجشنبه، 2 آبان 1398
آخرین اخبار
گزارش
12:58 - 1396/12/25

ده سالن سینما در آذربایجان شرقی افتتاح شد ؛

حیدریان:در یکسال گذشته شاهد جهش مطلوبی در حوزه ساخت سالن بودیم

در راستای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه و به منظور بهره مندی آحاد مردم از تولیدات سینمایی، با حضور رئیس سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری و مقامات استانی 10 سالن سینمایی در استان آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری، مراسم افتتاح پردیس سینمایی ستاره باران نخستین پردیس سینمایی شمالغرب کشور در تبریز با 7 سالن مجزا در فضای 2 هزار متر مربعی با ظرفیت 700 صندلی مجهز پنجشنبه 24 اسفندماه با حضور محمدمهدی حیدریان معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری؛ مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی،ایرج شهین باهر شهردار تبریز و محمد محمدپور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و یونس زواره‌ای رئیس اداره سینماهای تبریز برگزار شد.

رئیس سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری در این مراسم ضمن اشاره به دستاوردهای فنی سینمای ایران در طی یکسال گذشه از جهت رشد سالن‌سازی گفت: مرزهای سنتی در دنیای امروز دیگر معنا ندارد.دنیای امروز به معنای نهضت تولید محتوا و همگام با زبان فرهنگی روز حرکت کردن است و در کنار آن در حوزه سالن‌سازی نیز شاهد جهش مطلوبی بودیم به گونه‌ای که هر سه روز یکبار شاهد تولید فیلم و محتوا و ساخت 1.5 سالن سینمایی در کشور بودیم.
وی با بیان اینکه این اقدامات امری بی سابقه در عرصه فرهنگ و هنر کشور بود، افزود: سال گذشته همچنین هنرمندان کشور در هر 2 روز یک جایزه بین المللی دریافت کردند.
وی ادامه داد: زمانی شعر و روایتگری و نظم عهده دار امور فرهنگی بود، اما در عصر حاضر این مسئولیت بر عهده تصویر و سینماست.
حیدریان گفت: خوشبختانه در عصر حاضر ما تصویرسازان بین المللی زیادی داریم که اینها پایه های تمدن فرهنگ بشری در عصر حاضر را برعهده دارند.
وی با تاکید بر ضرورت احساس مسوولیت در برابر هنرمندان و حوزه فرهنگ و هنر اظهار کرد: در شهری صحبت می کنیم که توانایی فرهنگی و هنری آن بی نظیر است و امیدواریم تبریز پرچم دار حوزه فرهنگ و تصویر باشد.
رییس سازمان سینمایی و سعمی و بصری وزارت ارشاد با اشاره به سابقه فرهنگی غنی تبریز با داشتن سالن های متعدد سینما افزود: متاسفانه در چند سال گذشته تبریز از این سابقه فرهنگی قدری عقب ماند که امیدواریم با افتتاح سالن های سینما بازهم شاهد رونق فضای فرهنگی و هنری در این شهر باشیم.
وی افزود: امسال شاهد تغییر در جشنواره فجر بودیم و امیدواریم با کمک اهالی هنر تبریز در سال آینده شاهد جهش در این عرصه و تولید محتوای غنی و متفاوت باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد: باید در رویداد تبریز 2018 جشنواره ای مشابه جشنواره فیلم فجر را در تبریز نیز برگزار کنیم.
* وظیفه داریم که به دوران اولیه تبریز برگردیم
همچنین در بخش دیگری از این مراسم مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی، با تاکید بر بازسازی و احیای جایگاه فرهنگی و هنری تبریز و استان اظهار کرد: وظیفه داریم که به دوران اولیه تبریز برگردیم. در گذشته اولین سینما، چاپخانه، مدرسه و سالن تئاتر در تبریز ایجاد شد و بعد از انقلاب فعالیت سالن‌های سینمایی در تبریز کاهش پیدا کرد که اکنون به دنبال احیای این هویت هستیم.
وی افزود: با تحولات تکنولوژیک صنعت سینما که جامع هنرهاست به لحاظ تاثیر گذاری و اقتصادی صنعت بزرگی است و اکنون با گسترش تکنولوژی سینما نه تنها از بین نرفته بلکه احیا نیز شده است و با توجه به استقبال خانواده‌ها از سینما در پایتخت امیدواریم سینماهای تبریز نیز با استقبال گرم خانواده ها رونق یابد.

* افزایش 50 درصدی ظرفیت سینمایی استان آذربایجان شرقی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: با افتتاح 10 سالن سینما در استان بیش از 50 درصد به ظرفیت موجود سینمایی استان افزوده می شود.
محمد محمدپور با اشاره به اینکه بخش خصوصی در حوزه فرهنگ و سینما وارد عمل شده است، افزود: با استفاده از همه ظرفیت ها در گسترش فضاهای فرهنگی و فعالیت های هنری تلاش می کنیم.
وی ادامه داد: فرهنگ وهنر استان در گذشته مسیر غم انگیزی را طی می کرد که خوشبختانه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید شاهد رونق این بخش هستیم.
محمدپور اظهار کرد: با افتتاح 10 سالن سینما با ظرفیت 2 هزار و 800 صندلی آمار صندلی های سینمای استان به 5 هزار افزایش یافت.
براساس این گزارش، در ادامه سفر معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان آذربایجان شرقی برای افتتاح 10 سالن سینما در شهرهای تبریز،ملکان و عجبشیر در راستای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه و به منظور بهره مندی آحاد مردم از تولیدات سینمایی، وی به همراه مقامات استانی از سینما مجتمع لاله پارک، سینما و سالن های هتل کایا،دانشگاه هنر تبریز و محوطه تاریخی و باستانی تاریخی ربع رشیدی بازدید کرد.

 
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.