ویرایش:
یکشنبه، 26 خرداد 1398
آخرین اخبار
گزارش
11:04 - 1397/7/10

هفت جایزه بین المللی برای انیمیشن های ایرانی

انیمیشن های ایران در تازه‌ترین حضور بین المللی خود جوایز متعددی را از جشنواره های مختلف جهانی کسب کردند.

 پنج انیمیشن ایرانی در جدیدترین حضور خود در رویدادهای مختلف جهانی موفقیت های بسیاری بدست آوردند.

**جایزه ایتالیایی ها به «دخترک آت آشغالی»
در نخستین خبر از موفقیت انیمیشن ایران، انیمیشن کوتاه «دخترک آت آشغالی» به کارگردانی شلاله خیری و و محمد زارع برنده جایزه بهترین انیمیشن از Innuendo International Film Festival ایتالیا شد.
امسال دومین دوره این جشنواره از 8 تا 16 سپتامبر برابر با 17 تا 25 شهریورماه در شهر میلان ایتالیا برگزار شد.
انیمیشن «دخترک آت آشغالی» در مورد دختری تنها و متفاوت است که به خاطر ظاهر عجیب و غیر متعارف در شهر محل زندگی خود همیشه مورد رفتارهای بد و اذیت و آزار قرار می گیرد و از همه جا طرد می شود.

**«تماشاچی» بهترین انیمیشن جشنواره بنگلادش
دیگر موفقیت این روزهای سینمای ایران نیز به انیمیشن کوتاه «تماشاچی» اختصاص دارد. این انیمیشن ساخته شیدا کاشی برنده جایزه بهترین انیمیشن از جشنواره فیلم «رنگ پور» بنگلادش شد.
این جشنواره جهانی با رویکرد به سینماگران جوانان از 27 تا 29 سپتامبر برابر با 5 تا 7 مهرماه برگزار شد.
جشنواره فیلم «رنگ پور» در تلاش است نوجوانان و جوانان را تشویق کند تا فیلم های کوتاهی درباره آنچه که آنها را در جامعه تحت تاثیر قرار می دهد، بسازند.
این جشنواره فیلم های درام، مستند، انیمیشن و ... را مورد پذیرش قرار می دهد.
انیمیشن کوتاه «تماشاچی» ﻣﺎﺟﺮﺍی ﻣﺮﺩی ﻣﺴﻦ را روایت می کند ﮐﻪ تماشاچی انقلابی مردمی در کشورش است.

**«چشم انداز خالی» 2 جایزه جهانی گرفت
همچنین انیمیشن کوتاه «چشم انداز خالی» ساخته علی زارع قنات نویی برنده بهترین انیمیشن جشنواره فیلم BEST SHORT FEST کانادا و Great Message هند شد.
سومین دوره جشنواره BEST SHORT FEST با معرفی بهترین ها پایان یافت و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه اول بخش پویانمایی (انیمیشن) به علی زارع قنات نویی از کشور ایران برای پویانمایی «چشم انداز خالی» تعلق گرفت.
این جشنواره 22 و 23 سپتامبر برابر با 30 شهریور تا 1 مهرماه در شهر Ontario کانادا برگزار شد.
همچنین انیمیشن «چشم انداز خالی» برنده بهترین فیلم در بخش بهترین پیام جشنواره فیلم Great Message هندوستان شد.
سومین دوره این جشنواره 22 تا 23 سپتامبر همزمان با 31 شهریور تا اول مهر ماه در هند برگزار شد.
انیمیشن «چشم انداز خالی» به نویسندگی و کارگردانی علی زارع قنات نوی طی 2 سال و نیم تهیه شده است و به داستان چشم انتظاری های مادری می پردازد که پسرش در جنگ است.
این فیلم از محصولات مدرسه کارگاهی سینما و شرکت فیلمسازی گلبرگ فیلم است.

**جایزه امریکایی ها به «آلفابت»
انیمیشن «آلفابت» ساخته کیانوش عابدی نیز در ادامه موفقیت های بین المللی خود برنده جایزه بهترین انیمیشن از سومین جشنواره فیلم «ریوولشن می» در آمریکا شد.
این جشنواره از 21 تا 23 سپتامبر برابر با 30 شهریور تا یک مهر ماه در نیویورک برگزار شد.
«آلفابت» زندگی انسان‌هایی را روایت می‌کند که زندگی کردن را فراموش کرده و از آگاهی و حقیقت دور مانده‌اند. به طور کلی این فیلم در مورد مردمانی است که سال‌ها است الفبای زیستن را از یاد برده‌اند، نمی‌بینند، نمی‌شنوند و سخنی بر لب نمی‌سرایند، ولی کلمات بی‌قرار در انتظارند.

** 2 جایزه جهانی برای «بدو رستم بدو»
دیگر جایزه انیمیشن ایران را نیز «بدو رستم بدو» به کارگردانی حسین ملایمی کسب کرد. این انیمیشن در تازه ترنی حضور خود در دو جشنواره موفق به دریافت 2 جایزه از کشورهای هند و انگلستان شد.
این انیمیشن توانست جایزه بهترین انیمیشن را از جشنواره Great Message International Film Festival دریافت کند.
این جشنواره 22 تا 23 سپتامبر همزمان با 31 شهریور ماه تا اول مهر ماه برگزار شد. برندگان این جشنواره به تازگی اعلام شده است.
همچنین «بدو رستم بدو» موفق به دریافت جایزه special mention از جشنواره London world wide comedy short film festival در انگلیس شد.
«بدو رستم بدو» به مدت 11 دقیقه در استودیو برفک و با تکنیک 2 بعدی دیجیتال سل ساخته شده است.
این فیلم برداشتی طنز و کاملا آزاد از تراژدی رستم و سهراب است. رستم پهلوان ملی ایران زمین باید به آینده سفر کند و به تهران امروز بیاید تا آنچه را که بر سر فرزندش سهراب آورده، جبران کند. در شهر تهران وی نمی داند راه قانونی را برای رسیدن به هدف مشروع خود انتخاب کند یا راه غیر قانونی را برگزیند. 

منبع: ایرنا

 
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.