ویرایش:
دوشنبه، 6 خرداد 1398
آخرین اخبار
گزارش
13:19 - 1397/9/2

برگزیدگان بخش جنبی جشنواره بین‌المللی رشد معرفی شدند

دیبر چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد، در آیین اختتامیه بخش جنبی این جشنواره گفت: سعی کردیم به جای خرج پول‌های گزاف برای دکور و چیزهای حاشیه‌ای در جشنواره، این هزینه‌ها را برای اهدای جوایز به فیلمسازها اختصاص دهیم. در جشنواره‌های خارجی هم همینطور است و تلاش می‌کنند مراسمی ساده داشته باشند اما در عوض از هنرمندان خود برای ساخت و تولید حمایت کنند.

به گزارش  روابط عمومی چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد، وحید نیکخواه آزاد در آیین اختتامیه بخش جنبی جشنواره فیلم رشد، اظهار کرد: برگزاری بخش جنبی جشنواره که جایزه آن اهدا شد تاکنون در جشنواره‌های داخلی بی‌سابقه بوده و به رغم بی‌مهری‌های انجام شده اما محمدمهدی حیدریان رئیس سابق سازمان سینمایی رقمی حدود هفتاد میلیون تومان برای اهدای جایزه بخش جنبی به جشنواره کمک کرد.

دبیر چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد، افزود: به غیر از رئیس سازمان سینمایی هفت نهاد دیگر شامل انجمن فیلم کوتاه ایران، انجمن صنفی فیلمسازان مستند ایران، مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان، موسسه تاک سرزمین من، انجمن اهدای عضو ایرانیان، آسیفا و مجموعه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد هم در این جشنواره به ما کمک کردند.

او ادامه داد: امسال ما غیر از فیلم‌هایی که ثبت‌نام کرده بودند دنبال آثاری که مرتبط با کودکان بودند رفتیم و خواستیم که در جشنواره شرکت کنند. افتخار می‌کنم که خودم دنبال فیلم‌هایی مثل «بچه خور»، «درساژ»، «اتاق تاریک» و برخی فیلم‌های کوتاه و بلند دیگر رفتم و معتقدم جشنواره‌ها باید در طول سال فیلم‌ها را رصد کند و منتظر نمانند تا فیلم‌ها در سایت ثبت نام کنند.

دبیر چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد، گفت: اتفاق دیگر جشنواره این بود که ما به دور از زرق و برق سعی کردیم بخش‌های مختلف جشنواره را بی‌ریا و ساده برگزار کنیم اتفاقی که در جشنواره‌های خارجی هم می‌افتد. آنها تلاش می‌کنند مراسمی ساده داشته باشند اما در عوض از هنرمندان خود برای ساخت و تولید حمایت کنند. سعی کردیم به جای خرج کردن پول‌های گزاف برای دکور و چیزهای حاشیه‌ای دیگر این هزینه‌ها را برای اهدای جوایز به فیلمسازها اختصاص دهیم.

نیکخواه‌آزاد با بیان اینکه "تمام تلاشم را کردم تا جشنواره به خوبی برگزار شود و شرمنده فیلم سازان نباشم"، خاطرنشان کرد: البته این نوع برگزاری ساده جشنواره حمل بر بی‌ادبی نباشد؛ حتما شان هنرمندان ما برگزاری بهترین نوع جشنواره‌ها است.


در ادامه این مراسم جوایز هر بخش با حضور داوران آن به برگزیدگان اهدا شد.

نادره ترکمانی فیلم ساز و کارگردان سینما به نمایندگی از داوران بخش موسسه تاک سرزمین من (توانمندسازی انجمن‌های کودکان کار و خیابان) ضمن خوشحالی از حضور در جشنواره فیلم رشد، گفت: از دست اندرکاران جشنواره فیلم رشد و وحید نیکخواه آزاد تشکر می‌کنم که این بخش جنبی را راه اندازی کردند. امیدوارم که بازهم این زمینه فراهم شود تا فیلمسازان بتوانند از فیلم‌هایی درباره کودکان کار و خیابان بسازند.

خسرو صالحی یکی دیگر از داوران این بخش، گفت: فیلم‌هایی که ما داوری کردیم کمی ناراحت کننده بود اما خوشحالم که در این جشنواره به کودکان کار و خیابان توجه شده است. امیدوارم که تمامی کودکان کار را پشت میز مدرسه ببینیم.

در بخش اعطای جوایز انجمن اهدای عضو، نماینده کتایون نجفی‌زاده مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با حضور روی سن بیانیه هیات داوران این بخش را قرائت کرد.

در قسمتی از این بیانیه آمده بود: امید که با معونت حضرت باری تعالی و همراهی و پشتیبانی مستمر مسئولین دلسوز فرهنگی کشور و همچنین نام‌آوران فرهیخته عرصه‌های مختلف، در آینده‌ای نزدیک شاهد روزی باشیم که هیچ عضو قابل پیوندی، قبل از پیوند خاک نشود و تمامی بیماران نیازمند به پیوند اعضا، شفای عاجل یابند و به حداقل حق مسلم خود که همانا ادامه حیات و نفس است، نائل آیند.

بخش بعدی جوایز مربوط به انجمن صنفی فیلمسازان مستند ایران بود که محمدحسن دامن‌زن، مهدی گنجی و محمود مجیب داوران این بخش با حضور روی سن جوایز خود را اهدا کردند.

حسین ریگی کارگردان مستند «فصل بادهای گرم» پس از دریافت جایزه‌اش، گفت: امیدوارم هیچ فردی دیگر از تحصیل محروم نباشد، جایزه جشنواره رشد شیرین است اما این جایزه شیرین‌تر است چون از انجمن صنفی فیلمسازان مستند ایران دریافت کردم.

در بخش اهدای جوایز مجموعه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد مدیر این مجموعه برای اهدای جوایز روی سن آمدند و یکی از داوران، گفت: جشنواره فیلم رشد قدیمی‌ترین جشنواره کشور است و منطقه عباس آباد خوشحال است که سهم کوچکی در این جشنواره داشته.

در ادامه رهبر قنبری یکی از داوران بخش مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان به عنوان نماینده هیات داوران این بخش، گفت: ما با اختیار کامل این فیلم ها را انتخاب کردیم. ما فیلمسازها میهن پرست‌ترین افراد این جامعه هستیم و با تمام کاستی‌ها هیج‌جا نرفته‌ایم.

در این بخش جایزه فیلم «اتاق تاریک» را سیدعلیرضا میرسالاری بازیگر خردسال این فیلم دریافت کرد و در پاسخ به پرسش نادره ترکمانی که پرسید آیا واقعا در فیلم گریه کردی، گفت: مجبور بودم و باید گریه می‌کردم.

گفتنی‌ است که جوایز نهادهای صنفی سینمایی را که مبلغی حدود ۷۰ میلیون تومان می‌شود، رئیس سازمان سینمایی تأمین کرده بود.

گفتنی است داوری این نهادها معطوف به فیلم‌های ایرانی کوتاه و بلند حاضر در جشنواره بود.

برگزیدگان بخش جنبی به شرح زیر است:

«انجمن فیلم کوتاه ایران»

فیلم اول؛ «جمعه گل» ساخته محمدرضا حاجی‌غلامی یزدی

فیلم دوم؛ «تپه‌های پوشیده از برف» ساخته مهدی مهرنیا

فیلم سوم؛ «مارلون» ساخته درناز حاجی‌ها

«مجموعه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد»

فیلم اول؛ «جمعه گل» ساخته محمدرضا حاجی‌غلامی یزدی

فیلم دوم؛ «دوئل» ساخته محمدرضا خردمندان؛

فیلم سوم؛ «من، تو، ما» ساخته علی‌عرفان فرهادی

«انجمن صنفی فیلمسازان مستند ایران »

فیلم اول؛ «فصل بادهای گرم» ساخته حسین ریگی

فیلم دوم؛ «رزم‌آرا، یک دوسیه مسکوت» ساخته احسان عمادی

فیلم سوم؛ «جاده‌های برفی» ساخته هایده مرادی

«مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان»

در این بخش سه فیلم در یک سطح ارزیابی شدند.

«درساژ» ساخته پویا بادکوبه

«اتاق تاریک» ساخته روح‌اله حجازی

«بیست و یک روز بعد» ساخته محمدرضا خردمندان

فیلم دوم؛ «لکنت» ساخته محمدرضا حاجی‌غلامی یزدی

«موسسه تاک سرزمین من» (توانمندسازی انجمن‌های کودکان کار و خیابان)

فیلم اول؛ «بچه‌خور» ساخته محمد کارت؛ در این بخش فرحانه سبحانی و علیرضا حکیمی بازیگران فیلم «بچه‌خور» نیز تقدیر شدند.

فیلم دوم؛ «زحل» ساخته نسرین محمدپور

«انجمن اهدای عضو ایرانیان»

فیلم اول؛ «تداوم» ساخته امیر صدیق

«آسیفا»

فیلم‌های اول؛ «گرگم و گله می‌برم» ساخته امیرهوشنگ معین

فیلم دوم؛ «روباه» ساخته صادق جوادی

فیلم سوم؛ «کودکان کویر» ساخته سعادت رحیم‌زاده

فیلم چهارم؛ «باربر» ساخته داریوش اسکویی

فیلم پنجم؛ «آلفابت» ساخته کیانوش عابدی


منبع: ایسنا

   
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.