ویرایش:
چهار شنبه، 29 خرداد 1398
آخرین اخبار
گزارش
21:02 - 1397/12/28

مروری برکارنامه هنروتجربه در سال 1397 ؛آیین دیدارها و نشست‌های نقد و بررسی در یک نگاه

هنروتجربه:گروه سینمایی هنروتجربه طی سال‌ها فعالیت برای معرفی هرچه بهتر فیلم‎هایی که در این گروه به نمایش در می‎آیند،برنامه‎هایی را تدارک دیده‎است. مراسم‌های آیین دیدار که درواقع رونمایی فیلم‌ها با حضور عوامل‌شان است و هم‌چنین برگزاری نشست‌هایی با حضور کارگردان و تعدادی از عوامل فیلم و یک منتقد از جمله این فعالیت‌ها است. یک نگاه اجمالی کافی است تا دریابیم نشست‌های نقدو بررسی آثار هنروتجربه در سال ۱۳۹۷ به جز شهرهای ثابت و همیشگی که در این‌سال‌ها همراه هنروتجربه بودند، در شهرهای دیگر هم برپا شده و درواقع از یک طرف کارگردان‌ها و سازندگان این آثار این فرصت را پیدا کرده‌اند تا با مخاطبینی تازه و نظرگاه‌هایی جدید مواجه شوند و از طرف دیگر تماشاگران جدیدی با آثار هنروتجربه‌ای آشنا شده و این نوع سینما به سبد فرهنگی آن‌ها راه یافته‌است.با نزدیک شدن به پایان سال ۱۳۹۶، بی‎مناسبت ندیدیم نگاهی داشته باشیم به برگزاری مراسم‌های آیین دیدار و نشست‌های نقد و بررسی‎ای که در این سال پشت سر گذاشتیم.

برگزاری آئین‌های دیدار در تهران

اکران فیلم‌های هنروتجربه در سال ۹۷ با بسته «فیلم‌های کوتاه نوروزی» از نهم فروردین آغاز شد که پنج فیلم «شب تولد» به کارگردانی امید شمس،«حیوان» به کارگردانی برادران ارک، «وقت ناهار» به کارگردانی علیرضا قاسمی، «روتوش» به کارگردانی کاوه مظاهری و «هنوز نه» به کارگردانی آرین وزیردفتری را در قالب یک بسته منسجم ارائه کرد و همزمان با آن برای حمایت از نمایش این فیلم‌های کوتاه کمپینی با عنوان #اکران_نوروزی_فیلم کوتاه راه اندازی شد.

البته پیش از آن تعداد دیگری از فیلم‌های هنروتجربه به مناسبت سال جدید بعد از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اکران شدند که آئین‌های دیدارشان نیز در اسفند ۹۶ برگزار شد همچون «خوان بی‌خان» روز شنبه ۵ اسفند در موزه سینما، «برداشت دوم از قضیه اول» چهارشنبه ۹ اسفند در موزه سینما و «صحنه‌هایی از زندگی یک کارآگاه» شنبه ۱۲ اسفند در موزه سینما.

اولین آئین دیدار سال ۹۷ هم با فیلم «کوپال» در روز دوشنبه ۲۰ فروردین در پردیس باغ کتاب تهران شروع شد و یک روز پس از آن آئین دیدار «پاپ» سه‌شنبه ۲۱ فروردین در موزه سینما برپا شد. از دیگر آئین‌های دیدار فروردین ماه می‌توان به «درباره فروشنده» چهارشنبه ۲۲ فروردین در موزه سینما و «دژاوو» شنبه ۲۹ فروردین در موزه سینما اشاره کرد.

آئین‌های دیدار اردیبهشت ماه شامل «فیلم‌های کوتاه نوروز»، «رفتن»، «برسد به دست آقای بنان»، «ناپدید» می‎شود.

تابستان هم با برگزاری مراسم آئین دیدار فیلم‌ «مکان» آغاز شد و بعد از آن«سفر سهراب» ، «بازدم»، «سریک»، «آخرین کسی که آقای کاف – الف را دید» ، «مواجهه»، مستند «چاووش از درآمد تا فرود»،مستندهای « میرزا جواد» و «شرح یک عکس» ، «فرشاد آقای گل»، بسته «فیلم‌های کوتاه تابستانه» از فیلم‌هایی بودند که در این فصل رونمایی شدند.

در پاییز نیز نشست فیلم‌های «مواجهه»، مستند «ناپدید»،«اجباری»، «رزم آرا، یک دوسیه مسکوت»، «دو لکه ابر»، «ترومای سرخ»، مستند «اینستاگرامر»، «هندی و هرمز»، «پاسیو»، «آهستگی»،مجموعه مستند «چهره‌های ایرانی» ، «گزارش فرار یوسفی«، مستند «در جستجوی فریده» «گلدن تایم» «و کیارستمی ادامه دارد»، بسته «فیلم‌های کوتاه زمستانه»، «من سیاه پوستم»، «پولاریس» برگزار شد.

مراسم رونمایی فصل زمستان هم به آثاری چون «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» ، مستند «تالان»، مستند «قطار مسیر ۶۰ »، «آندرانیک»، مستند «مثل یک زن»، «آنها»، «دنیا تنهایی کم ندارد»، مستند «جنبل»، «پناه»،مستند «راز ماندگاری»، «ب ۱۲»، مستند «باشگاه حیوانات»، «بی‌صدا»، مستند «پسران سندباد» و «فیلم‌های کوتاه روز» برگزار شدند.

در اسفند ماه هم فیلم‎های اکران نوروزی هنروتجربه رونمایی شدند،آثاری چون «یه‎وا»،«رضا»،«ترور سرچشمه» و «آن دو».

نشست‌های نقد و بررسی در تهران

نشست‌های نقد و بررسی آثار سال ۹۷ در هنروتجربه با حضور عوامل فیلم‌ها و منتقدان از اسفند ماه با جلسه فیلم‌های «نسیان» یکشنبه ۶ اسفند ۹۶ در خانه هنرمندان، «پیرمرد و دریا» و «لیلا» یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶ در خانه هنرمندان شروع شد. با اتمام تعطیلات نوروزی باردیگر نشست‌های نقد و بررسی در تهران از سرگرفته شد و در ۱۹ فروردین «برداشت دوم از قضیه اول» در خانه هنرمندان مورد نقدو بررسی قرار گرفت. و پس از آن نشست‎های نقد و بررسی «دژاوو»، «دختر … پدر … دختر»، «قلب سیمرغ»، «فیلم‌های کوتاه نوروز»،«کوپال»، «پاپ»برگزار شد.

تابستان هم نشست فیلم‌های «سفر سهراب»،«زمانی دیگر» ،«بازدم» «آخرین کسی که آقای کاف _ الف را دید»،مستند «برسد به دست آقای بنان»، بسته «فیلم‌های کوتاه تابستانه» در خانه هنرمندان ایران برپا شد.

در پاییز نیز فیلم‌های «مواجهه»، مستند «ناپدید»، «اجباری»، «ترومای سرخ»، «دو لکه ابر»، مستندهای «میرزا جواد» و «شرح یک عکس» ، مستند «چاووش از درآمد تا فرود»، مستند «یکی بود یکی نبود»، مستند «در جستجوی صبح» ، مستندهای «مکتب سقاخانه»، «گلدونه» و «مش رحیم، صغرا و دیگران»،مستند «سلطان بی‌تاج و تخت بخارا»، مستند «اینستاگرامر»، مستند «زنبورک در گام مینور»، مستند «همایون»، مستند «او مثل هیچکس نیست» ، مستند «یمینی شریف نغمه سرای کودکان» مورد نقد و بررسی قرار گرفتند.

نشست فیلم‌های «پاسیو»، بسته «فیلم‌های کوتاه زمستانه»، مستند «آهستگی»، «گزارش فرار یوسفی»، «گلدن تایم»، «مستند رزم‌آرا، یک دوسیه مسکوت»، مستند «و کیارستمی ادامه دارد»،«جنبل» ، «قطار مسیر ۶۰»،«پناه»و «دنیا تنهایی کم ندارد» در فصل زمستان برگزار شد.

نشست‌های نقد و بررسی در شهرستان‌ها

جلسات نقد و بررسی فیلم‌های هنروتجربه مربوط به سال ۹۷ در شهرستان‌ها هم از اسفند سال ۹۶ آغاز شد که شامل برگزاری نشست‌ فیلم‌های «برگ جان» چهارشنبه دوم اسفند ۹۶ در سینما هنروتجربه بابل، «رئیس الوزرا» شنبه پنجم اسفند ۹۶ در سینما هویزه مشهد، «دریا و ماهی پرنده» دوشنبه هفتم اسفند ۹۶ در سینما سوره اصفهان، «خوان بی خان» شنبه ۱۲ اسفند ۹۶ در سینما هویزه مشهد،«پرویز» چهارشنبه ۱۶ اسفند ۹۶ در سینما انقلاب اردبیل بود.

پس از تعطیلات نوروز نیز برپایی نشست‌های نقد و بررسی با بسته «فیلم‌های کوتاه نوروز» دوشنبه ۲۰ فروردین در سینما چهارباغ اصفهان، «خوان بی‌خان» چهارشنبه ۲۲ فروردین در سینما گلستان شیراز، «دژاوو» چهارشنبه ۲۲ فروردین در تماشاخانه پارس کرمان، «صحنه‌هایی از زندگی یک کارآگاه» چهارشنبه ۲۹ فروردین در سینما گلستان شیراز و «شاید عشق نبود» پنجشنبه ۳۰ فروردین در تماشاخانه پارس کرمان در فروردین ماه آغاز شد.

سینما هویزه مشهد طی سال ۱۳۹۷ میزبان برگزاری نشست‎های نقدو بررسی «صحنه‌هایی از زندگی یک کارآگاه» ،«دژاوو»،«کوپال»،«پاپ» ،«درباره فروشنده»،«مکان»،مستند «برسد به دست آقای بنان»،مستند «سفر سهراب»،«درباره فروشنده»،بسته «فیلم‌های کوتاه تابستانه» ،مستند «فرشاد آقای گل»،«مواجهه»،«بازدم»، «زمانی دیگر»،«چاووش از درآمد تا فرود»،مستند «رزم‌آرا، یک دوسیه مسکوت»،«ترومای سرخ»، «دو لکه ابر»،مستند «اینستاگرامر»،«پاسیو»،مستند «سلطان بی‌تاج و تخت بخارا»،«گزارش فرار یوسفی»، «در جستجوی فریده»،«فیلم‌های کوتاه زمستانه»، «گلدن تایم»،مستند «و کیارستمی ادامه دارد»،«هندی و هرمز»، مستندهای «مکتب سقاخانه»، «گلدونه» و «مش رحیم، صغرا و دیگران»، مستند «تالان» ،«قطار مسیر ۶۰» با همراهی کارگردان‌های این آثار بود.

پردیس گلستان شیراز هم در سال ۱۳۹۷ هم‌چنان با برگزاری نشست‎های نقدو بررسی با آثار اکران شده در گروه هنروتجربه همراه بود. در این پردیس نشست نقد آثاری چون «پیرمرد و دریا» و «لیلا»،«کوپال»،«زمانی دیگر»،«دژاوو» ، «برسد به دست آقای بنان»، «مکان»،مستند «ناپدید»،«، مستند «سفر سهراب»،بسته «فیلم‌های کوتاه تابستانه»،«بازدم» ،مستند «چاووش از درآمد تا فرود»،مستند «رزم‌آرا، یک دوسیه مسکوت»،«مواجهه»، «ترومای سرخ»،«هندی و هرمز»،مستند «اینستاگرامر»،«پاسیو»،«دو لکه ابر»،«آهستگی»،«گزارش فرار یوسفی»،مستند «یکی بود یکی نبود»،مستند «او مثل هیچکس نیست»، مستند «در جستجوی صبح»،«گلدن تایم»، مستند «تالان»،مستند «جنبل»،بسته «فیلم‌های کوتاه زمستانه» ،«و کیارستمی ادامه دارد» و «جوجه‎ها آخر پاییز جیغ می‎کشند»برپا شدند.

پردیس سیتی سنتر اصفهان دوشنبه‌های هرهفته را به نقدو بررسی فیلم‎های هنروتجربه اختصاص داده‌است.در این پردیس فیلم‎های «کوپال»،«پاپ»، «درباره فروشنده»،«دژاوو»،«مکان» ،مستند «ناپدید»، «سفر سهراب»،«فیلم‌های کوتاه تابستانه»،«بازدم»،«اجباری»،مستند «چاووش از درآمد تا فرود»،«دو لکه ابر»،«ترومای سرخ»،«مواجهه»، مستند «اینستاگرامر»،«پاسیو»،«هندی و هرمز»،مستند «یمینی شریف نغمه‌سرای کودکان»،مستند «رزم‌آرا، یک دوسیه مسکوت»، «زنبورک در گام مینور»«گلدن تایم»،مستند «آهستگی»،«در جستجوی فریده»،«گزارش فرار یوسفی»،«آنها»و«وکیارستمی ادامه دارد» با همراهی عوامل‌شان و حضور یک منتقد نقدو بررسی شدند.

تماشاخانه پارس کرمان هم میزبان نقد و بررسی آثاری چون «کوپال»،«زمانی دیگر»، مستند «سفر سهراب»،«ترومای سرخ»، «مکان»، «مستند رزم آرا، یک دوسیه مسکوت»،مستند «همایون» بود.

پردیس ستاره باران تبریز هم این فرصت را فراهم کرد تا تماشاگران با کارگردان‌های «آتلان»، «کله سرخ»،«ترومای سرخ»،«پرویز»،مستند «چاووش از درآمد تا فرود» به صحبت بنشینند.

در سینما انقلاب اردبیل هم فیلم‎هایی چون «پاپ»، «بزم‌رزم»، «دژاوو»،«مواجهه»مورد نقدو بررسی قرار گرفتند.

سینما لبخند کیش که از اردیبهشت ۹۷ به سینماهای هنروتجربه پیوست، نقد و بررسی فیلم‎های «پرویز»، «زمانی دیگر» «سفر سهراب» و… را برگزار کرد.

«فیلم‌های کوتاه تابستانه»،«مکان» و بسته «فیلم‌های کوتاه زمستانه» هم در سینما کاپری گرگان مورد نقد و بررسی قرار گرفتند.

نقد و بررسی «هندی و هرمز» و «زمستانه فیلم کوتاه» هم در سینما ستاره بندرعباس برگزار شد.

از دیگر شهرهایی هم که نشست نقد و بررسی فیلم‎ها با همراهی کارگردان‌ها در آن برگزار شد می‎توان به سینما بهمن سنندج مستند «چاووش از درآمد تا فرود»،بوشهر بسته «فیلم‌های کوتاه تابستانه» شمس خوی«ترومای سرخ» ،مجتمع گاز پارس جنوبی عسلویه«زمستانه فیلم‌های کوتاه» اشاره کرد. 
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.