ویرایش:
سه شنبه، 6 خرداد 1399
آخرین اخبار
گزارش
20:01 - 1398/2/30

جزئیات نشست رئیس سازمان سینمایی در جمع خبرنگاران

حسین انتظامی دوشنبه 30 اردیبهشت ماه برای نخستین بار به عنوان رئیس سازمان سینمایی در جمع خبرنگاران حاضر شد و در مدت زمان 100 دقیقه به پرسش‌های 31 خبرنگار و روزنامه‌نگار حاضر در جلسه پاسخ داد.
افزوده شدن 10 دقیقه به این جلسه که پیش از این مدت آن 90 دقیقه اعلام شده بود بنا به درخواست رئیس سازمان سینمایی برای پاسخ‌دهی به سئوالات حاضران صورت گرفت. از پربسامدترین سئوال‌ها در این نشست موضوعاتی چون ورود سرمایه‌ها به سینمای ایران، تغییرات در بخش‌های مختلف سازمان سینمایی، مدیریت اکران فیلم‌ها و همچنین برگزاری جشنواره‌های سینمایی بود. انتظامی ضمن ارائه پاسخ‌هایی کوتاه و شفاف به این سئوال‌ها تاکید کرد انتشار دستورالعمل کاری سازمان و زیرمجموعه‌ها پیرو دفترچه سیاست‌های سازمان سینمایی و همچنین تدوین و انتشار دفترچه نظام‌نامه اکران می‌تواند شرایط روشن‌تری برای پاسخ‌دهی به پرسش‌ها ایجاد کند.

در این نشست نمایندگان 18 خبرگزاری، 12 روزنامه، 20 سایت به همراه 5 نماینده از صداوسیما و همچنین 27 عکاس حضور داشتند. نمایندگان 10 رسانه خارجی نیز در نشست رئیس سازمان سینمایی حاضر شدند.

از میان پرسشگران 13 خبرنگار زن و 17 خبرنگار مرد بودند.

 

 

اسم خبرنگار و رسانه

پرسش یا موضوع

پاسخ‌ها

کامبیز حضرتی/ هنر و تجربه

تولید فیلم‌های فرهنگی و اکران آن

- در برنامه‌ سازمان سینمایی،‌ رویکردهای حمایتی از سینمای فرهنگی، سینمای مستند،‌ فیلمسازان جوان و... دیده خواهد شد و این موضوع قابل ردگیری است.

- تشکیل گروه هنر و تجربه یکی از سیاست‌های خوب است. سازمان نباید اجازه دهد فیلمهای فرهنگی در نظام خشن اکران از دست بروند. ما باید این سیاست را تقویت و شفاف‌تر کنیم.

زهرا دمزآبادی/ صبا

ترجیح حسین انتظامی برای حضور در سازمان سینمایی یا مناسب دولتی دیگر

- ان‌شالله خدمت شما خواهیم بود.

فاطمه پاقلعه‌نژاد/ خبرآنلاین

نظام رده بندی سنی فیلم‌های سینمایی

- این نظام برای ارتقای سواد رسانه‌ای خانواده خواهد بود. رویکرد این نظام، رویکرد فرهنگی است.

علی زادمهر/ ایلنا

 

 

تغییرات احتمالی در انجمن سینمای جوان و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

- اصلاح ساختارهای سازمان سینمایی،‌ پیش از ورود من به سازمان در دستور کار بوده است. ماموریت بعضی از موسسات در شرایط فعلی، نسبت به ماموریت‌های روز نخست‌شان دچار تغییر شده‌ است. طبیعتا برای این دو موسسه نیز اصلاح ساختار در حال انجام است.

مرتضی حسینی/ آنا

ادغام یا تفکیک جشنواره جهانی و جشنواره ملی فجر

- ما مشغول ارزیابی هر پنج جشنواره سازمان سینمایی هستیم. بنا داریم آیین نامه جشنواره‌ها را منتشر، پیش‌نویس آن را آماده کرده‌ایم تا از اصحاب خرد درباره آن نظر بگیریم. پاسخ شفاف و صریح به این سوال به انتشار این آیین نامه موکول می‌شود.

- به دلیل تاثیری که جشنواره جهانی فیلم فجر دارد، شخصا آن را حرکت منطقه‌ای می‌دانم و کمک می‌کنم سینمای ما بازار بهتری پیدا کند.

مهدی کلهر/ فارس

 

برنامه سازمان سینمایی برای کسب سهم جهانی از اکران برای سینمای ایران

در برنامه جامع سازمان سینمایی که اواخر سال قبل تدوین شد، هشت رویکرد اصلی سازمان تبیین شده است. در آن رویکرد هشت گانه، توسعه بازار بین‌المللی مدنظر قرار گرفته است.

محمد سلیمانی/ سینماپرس

سیاست‌های تولید فیلم

- سازمان سینمایی به عنوان یک دستگاه دولتی که به جنبه‌های ارزشی نظام اهتمام دارد، مطابق مقررات موظف است که کنترل خود را تقویت کند. همچنین ما باید کمک کنیم، اولویت‌ها، موضوعات مورد نیاز امروز جامعه و ژانرهای مختلف در تولیدات دیده شود.

مرضیه رضویان/ سوره سینما

رویکردهای حوزه هنری در مورد اعمال نظر در اکران فیلم‌ها

- حاکمیت فرهنگی در حوزه سینما از طریق سازمان سینمایی است و بسترهای نمایش طبعا اجازه ندارند در نمایش فیلم‌های دارای پروانه، چیزی را اضافه یا کم کند و سازمان سینمایی این موضوع را برنمی‌تابند.

گلاویژ نادری/ سازندگی

سنجش ورود سرمایه‌های پاک یا ناپاک به سینما  و نقش سازمان سینمایی در مدیریت آن

- آیا متر و معیار منابع در اختیار افراد، در اختیار سازمان سینمایی است؟ متر و معیار آنچه در فیلم نمایش داده می‌شود، برعهده و در اختیار سازمان است و ما مرجع تشخیص آن هستیم.

- طبعا ما در سینما باید از ورود سرمایه‌هایی که به سینما کمک کند، ‌استقبال کنیم. اما نگرانی که منتقدان دارند این است که سرمایه صرف نظر از منشا آن، نظامات سینما را به هم بریزد. خیلی راحت می‌شود در تعامل بین صنف و دستگاه سیاست‌گذار از طریق دستورالعمل‌هایی این موضوع را حل کرد و سیاست‌ها را تنظیم کرد. اطلاع دارم که خانه سینما در حال اتخاذ تدابیر خوبی در این زمینه و برای سطوح حرفه‌ای سینما است.

پرستو فرهادی/ ایسنا

مشکلات فعلی اکران

نظامنامه اکران سال 98 منتشر شد و نسبت به سال قبل،‌ نظامنامه‌ای روبه جلو است. ما مشغول بررسی آن هستیم و گمان می‌کنم تا دوماه دیگر نظامنامه جدید را منتشر کنیم تا بخشی از مشکلات را حل کند.

زهرا اوروجلو / 31 نما

نگرش رییس سازمان سینمایی به فیلمسازان حاضر در جشنواره‌های بین‌المللی

- ما سیاست‌های سازمان را دنبال می‌کنیم و نگرش شخصی نداریم. یکی از محورهای هشت گانه، محور توسعه بازار است. یکی از دروازه‌های ورود به بازار جهانی، حضور در جشنواره‌هاست که می‌توان از آن برای معرفی ظرفیت‌های فرهنگی کشور استفاده کرد.

سپیده آماده/ هنرمند

حمایت از رسانه‌های سینمایی خصوصی توسط سازمان سینمایی

- وظیفه ما این است که به جهت ارتباطاتی که داریم، کمک کنیم که به آن‌ها توجه شود.

 

زهرا منصوری/ خبرگزاری مهر

اثرگذاری نظام رده‌بندی بر  اکران فیلم‌های دچار مساله و امکان اجرایی نشدن آن

- کسانی که با روحیه من آشنا هستند، می‌دانند که این نظام‌نامه قطعا اجرا می‌شود. دو مرجع مختلف پروانه نمایش و درجه بندی سنی را بررسی می‌کنند، پس مشکلی ایجاد نخواهد شد.

رضا میرمحرابی/ عصرایران

نگاه سازمان سینمایی به جشنواره‌های تخصصی

- ما تا خردادماه ضوابط خود را اعلام می‌کنیم که امسال از چه جشنواره‌هایی و با چه اندازه‌ای حمایت می‌کنیم. وقتی این موضوع را اعلام کنیم، منتقدان می‌توانند ضوابط را پیگیری کنند که معنای واقعی پاسخگویی است.

محسن شرف الدین/ کافه سینما

اسپانسر جشنواره جهانی فیلم فجر

- در راستای رویکرد شفافیتی که آقای وزیر تاکید کردند، حداکثر 45 روز پس از هر رویداد باید فهرست دقیق هزینه و درآمد آن اعلام شود. در آن تاریخ، تمامی موارد درباره جشنواره‌ جهانی فجر به صورت دقیق اعلام می‌شود.

هادی اعتمادی/ بانی فیلم

فرجام ماجرای اکران «رحمان 1400» که نمایش آن با دستور سازمان سینمایی متوقف شده بود

- پروانه نمایش که صادر می‌شود، کسی نباید آن را کم یا زیاد کند. در هر صورت ما مسئول حفظ این موضوع هستیم. براساس بررسی‌های صورت گرفته در مورد اکران این فیلم در نهایت تصمیم سازمان سینمایی اعلام شد.

امید پویانفر/ باشگاه خبرنگاران

سرمایه‌گذاری‌ها در شبکه نمایش خانگی و همکاری با قوه قضاییه برای صحت سنجی تامین سرمایه فیلم و سریال

- درخواست‌ها براساس نامه رسمی صورت می‌گیرد. نظام دیوانی کشور، هر درخواستی باید مبتنی بر روندی مکتوب و اداری باشد.

 

علی صفری/ میزان

امکان وجود آنچه تحت عنوان مافیا در اکران نام برده می‌شود

- ما شورای صنفی نمایش و شورای اکران داریم که ترکیب آن مشخص است. این نگاه اخلاقی که افراد در مناصب، نباید در اکران ذی‌نفع باشند، ‌باید در مرحله انتخاب رعایت شود. مهم این است که اگر مصوبات و تصمیمات را شفاف اعلام کنیم، در معرض افکار عمومی قرار می‌گیریم و باید پاسخگو باشیم. همین مورد باعث بروز نقدها و اصلاح رویه می‌شود.

هوشنگ گلمکانی/ ماهنامه فیلم

قوانین پروانه ساخت و نمایش و درخواست بعضی از سینماگران برای لغو پروانه ساخت و عدم تفکیک پروانه ویدئویی و سینمایی

-  در تغییر ساختاری که در سازمان سینمایی به دنبال آن هستیم، پروانه ساخت تمام مدیوم ها یکی می‌شود و پروانه نمایش نیز همینطور خواهد شد که آرایش اداری آن به زودی اعلام می‌شود.

- به واسطه اینکه پروانه ساخت جزو قوانین بالادستی است، اجازه حذف آن را نداریم اما باید به وسیله تمهیداتی، کارایی آن را به روز کرد. شما طی زمان کوتاهی، تغییرات در این زمینه را مشاهده خواهید کرد.

محمدعلی حیدری/ آی سی ان

رویکرد دولت دوزادهم در حمایت از سینماگران

- ما با سینماگران عهد کرده‌ایم که نسبت بودجه‌های حمایتی را نسبت به بودجه پشتیبانی افزایش دهیم. یکی از راه‌های این افزایش، چابک‌سازی در سازمان سینمایی است. از این جهت امیدوارم بتوانیم به این شعار پایبند باشیم.

میلاد جلیل‌زاده/ فرهیختگان

اصلاح رویه صدور مجوزها و مسائل مربوط به ورود سرمایه به سینمای ایران

- طبعا اصحاب رسانه می‌توانند از صاحبان فیلمها بخواهند که آنها نیز همانند سازمان سینمایی شفاف آمار و ارقام را اعلام می‌کند، هزینه‌ها را اعلام کنند. هزینه‌های یک پروژه خوب است که توسط تهیه کننده اعلام شود اما نمی‌توان آن را به عنوان یک تکلیف برعهده آنها گذاشت.

فاطمه ترکاشوند/ صبح نو

همکاری با مجلس شورای اسلامی برای حل مشکلات سینما

- ما در زمینه مقررات بالادستی نیازمند روزآمدسازی هستیم. یکی از اقدامات خوبی که در سال گذشته با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شد، ‌تدوین سند سینما بود. البته خیلی از موارد ضرورتا با قانون گذاری حل نمی‌شود، بلکه باید با توسعه اخلاق حرفه‌ای و مشارکت دادن صنوف آن ها را حل کرد.

فرانک آرتا/ شرق

قرابت حسین انتظامی با سازمان سینمایی/ مشورت گرفتن از برخی مدیران سابق سازمان سینمایی

- یکی از دلایلی که دوره سرپرستی بر سازمان سینمایی طولانی شد، این بود که باید به پاسخ دو سوال می‌رسیدم. یک اینکه چقدر می‌توانم برای سینما کارایی داشته باشم و دوم اینکه چقدر سینماگران من را می‌پسندند.

- من در هرجایی که بودم، به شدت به استفاده از سرمایه‌های انسانی اصرار داشتم. ما نباید چرخ را از ابتدا اختراع کنیم و باید از حضور و دلسوزی مدیران سابق استفاده کنیم.

محمدصادق حجت‌الاسلامی/ موج

حمایت از موضوعات اولویت‌دار در زمینه تولید فیلم و برخی جشنواره‌ها مانند جشنواره یاس

- وقتی دستورالعمل کاری سازمان و زیرمجموعه‌ها منتشر شود، تمامی موارد اینچنینی درج خواهد شد. درباره جشنواره‌ها و رویه و دلایل حمایت از آن‌ها نیز همینطور است و در دستورالعمل همه چیز به شکل شفاف بیان می‌شود.

سحر قناعتی/ خبرگزاری صدا و سیما

حمایت از موضوعات اولویت‌دار در زمینه تولید فیلم

-  تقویت فیلمنامه ها،‌ تولید و حمایت از آثار مرتبط با تمدن و جنبه‌های اسطوره‌ای و... در دستورالعملی که قبلا به آن اشاره کردم، آمده است. این دستورالعمل به زودی منتشر می‌شود.

ایزد مهرآفرین/ جوان آنلاین

تدوین دستورالعمل برای اکران فیلم‌هایی که کیفیت پایین‌تری نسبت به سایر فیلم‌ها دارند

- این پیشنهاد ها در نظامنامه اکران که پیش‌نویس جدید آن منتشر می‌شود قابل طرح و بررسی است.

بابک جوادی/ تحریر نو

انحصار حوزه بلیت‌فروشی سینمای ایران

- ما تنوع بیشتری به سامانه‌های فروش بلیت خواهیم داد.

پورعلم/ شبستان 

سیاست‌های مدیریت دولتی سینما درباره آنچه به عنوان سینمای جشنواره‌ای از آن یاد می‌شود

- یکی از محورهای هشتگانه برنامه جامع سازمان سینمایی رویکرد توسعه بازار است. یکی از دروازه های های ورود به بازار جهانی جشنواره ها هستند جدای از جنبه هایی که برای ارتباطات فرهنگی و تقویت قدرت نرم جمهوری اسلامی و برای معرفی ظرفیت های  بالای فرهنگی ایران از آن استفاده می شود بنابراین این سیاست همچنان مورد توجه است البته گاهی در برخی جشنواره ها نگاه سیاسی شان بیشتر غلبه پیدا می کند و موجب می شود به جهت تاثیرپذیری که از نگاه های سیاسی دارند نسبت به سینمای ایران و جایگاه آن بی توجی کند.

فاطمه شعبانی/ دیباچه

تشکیل صنف واحد سینمایی

- یکی از سیاست های اصولی دولت عقب نشینی به نفع صنوف است طبعا وقتی یکپارچه باشند این عقب نشینی راحت تر اتفاق می افتد و ما می توانیم برخی امور را به آنها واگذار کنیم.

محسن شهمیرزادی/ وطن امروز

فروش آثار در شبکه نمایش خانگی

- فروش فیلم های شبکه نمایش خانگی هم مانند فیلم های سینمایی به زودی اعلام خواهد شد. شبکه نمایش خانگی مطابق روند جهانی سهم و نقشش در بازار جهانی درحال افزایش است باید به این روندها توجه داشته باشیم و سیاست های خودمان هم بر اساس آن تنظیم کنیم.

امیر فرض الهی/ مجله سیاه و سفید

اعلام حمایت های ویژه از فیلم های بزرگ

(اظهار موافقت رئیس سازمان سینمایی با این اعلام)

حسین انتظامی در جمع خبرنگاران

نظام درجه بندی سنی

نظام درجه بندی سنی را با قاطعیت دنبال می کنیم زیرا وظیفه سیاستگذار این است که در حوزه سینمایی توجه به بهداشت روانی جامعه داشته باشد. گلایه های متعددی متوجه ما بود که بعضی فیلم ها برای کودکان و نوجوانان چه به لحاظ الفاظ نامناسب و چه از نظر خشونت  مناسب نبود و این موضوع برای ما قابل پذیرش نیست زیرا ما نسبت به خانواده ها تعهد داریم  به همین دلیل با قاطعیت آن را دنبال می کنیم.

 

پولشویی در سینما

طبعا با نظامات نظارتی می شود تقویت کرد به ویژه از طرف صنوف، تبعات ناشی از این مساله تا حدی کنترل می شود ضمن اینکه اعلام آمادگی کردیم که اگر دستگاه قضایی در مسیر بررسی های خود نیازمند اطلاعاتی باشد از سازمان سینمایی در اختیارشان قرار دهد.

 

گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.