ویرایش:
شنبه، 3 اسفند 1398
آخرین اخبار
گزارش
11:07 - 1398/8/14

اولین جلسه از مجموعه نشست های پژوهشی تاریخ سینمای ایران برگزار شد

اولین نشست از مجموعه نشست های پژوهشی تاریخ سینمای ایران با عنوان «تعریف و طبقه بندی قصه های فیلم های ایرانی(از آغاز تا سال 57)» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، نشست «تعریف و طبقه بندی قصه های فیلم های ایرانی(از آغاز تا سال 57)» با ارائه اسماعیل بنی اردلان و مجید کیانیان بعد از ظهر دوشنبه 13 آبان 98 در مرکز هنرپژوهی نقش جهان تهران برگزار شد.

در این نشست که ارائه یافته های پژوهشی از مجموعه طرح پژوهشی تاریخ تحلیلی سینمای ایران بوده پژوهشگران در ابتدا به اهمیت قصه در فرهنگ ایران اشاره کرده و مروری بر جایگاه قصه گویی در فرهنگ عامه داشتند. سپس با بحث درباره روایتگری و قصه‌گویی به جنبه های معرفتی و شناختی در قصه های ایرانی اشاره شد.

در ادامه اهمیت «موقعیت» در قصه ها و هدف قصه های ایرانی بررسی و لزوم تغییر دیدگاه و رویکرد قصه پردازی در سینمای ایران به سوی ذخایرکهن فرهنگی ادبیات ایرانی و فرهنگ اسلامی مورد تاکید قرار گرفت و این مهم را با تحلیل دو داستان از سهروردی و خواجه عبدالله انصاری همراه کردند و در پایان اهمیت ادبیات و رمان در سینمای ایران تا سال 57 مورد بررسی قرار گرفت.

در ادامه نشست گزارشی از پژوهش انجام شده با موضوع « طبقه بندی قصه ها در سینمای ایران از ابتدا تا سال 1357» ارائه شد.
این گزارش می افزاید؛ بررسی رویکردهای اصلی در تحلیل تاریخ سینمای ایران، الگوها و راهکارهای طبقه بندی قصه ها در ادبیات و سینما، طبقه‌بندی قصه‌ها در سینمای ایران (از ابتدا تا سال 1357) در چهل گروه، مصادیق عدم تطابق معرفت شناسی هنر ایرانی و تفکر غربی، معضل قصه و قصه‌گویی در سینمای امروز ایران، قصه‌گویی در ادبیات فارسی: ظرفیت‌ها و جایگاه آن، سنت روایت در آینه تفکر و معرفت‌شناسی ایرانی، الگوی روایت در قصه‌های عرفانی به عنوان مصداقی از ظرفیت های سنت روایت در ادبیات فارسی و ویژگیهای آن از جمله مواردی بودند که در این گزارش به آن اشاره گردید.

لازم به ذکر است ؛ در پایان جلسه پژوهشگران به سوالات مخاطبان حاضر در سالن پاسخ گفتند.

   
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.