ویرایش:
پنجشنبه، 12 تیر 1399
آخرین اخبار
گزارش
20:29 - 1398/10/23

نامداران غایب و سرشناسان حاضر

داریوش مهرجویی دو ماه پیش اعلام کرد که فیلمش در جشنواره شرکت نخواهد کرد. فیلم «لامینور». پس طرفدارانش شانس ملاقات با فیلمی از مهرجویی را بعد از 5 سال وقفه از دست دادند. هرچند 5 فیلم آخر او یعنی طهران طهران‌،‌ نارنجی پوش‌،‌ چه خوبه که برگشتی‌، ‌اشباح و ‌آسمان محبوب هیچ کدام راضی کننده ازآب در نیامدند و بهترین فیلمساز تاریخ سینما‌ی ایران مدت‌هاست که فیلم خوب و یا مطرحی نساخته. آخرین فیلم خوبش «مهمان مامان» بود و آخرین فیلم مطرحش «سنتوری»‌. از گوشه و کنار شایعاتی شنیده می‌شود که «لامینور» هم آنچنان قوی نیست که البته ممکن است فقط حدس و گمان باشد.

شهرام مکری هم کلا فیلم‌هایش را به جشنواره نمی‌دهد‌. بعد از اولین فیلمش یعنی «اشکان و انگشتر متبرک»‌، ‌دو فیلم بعدی او یعنی «ماهی و گربه» و «هجوم»راه جشنواره را انتخاب نکرده‌اند. و خب «جنایت بی‌دقت» هم در جشنواره دیده نخواهد شد.

مسعود کیمیایی با «خون شد» به جشنواره بازگشته بود اما دیروز گفت که ترجیح می‌دهد در جشنواره شرکت نکند به خاطر همدردی با مردم معترض. اما نوروز بیگی تهیه کننده فیلم این احتمال را رد کرد و گفت که با توجه به نظر کیمیایی فقط در بخش کارگردانی می‌تواند مورد ارزیابی قرار نگیرد. روی کاغذ و آمار آخرین فیلم مهم او «جرم» بود که در حضور فیلم «جدایی نادر از سیمین» توانست جایزه بهترین فیلم جشنواره سال 1390 را به دست بیاورد‌. کیمیایی بعد از «جرم» باز هم پرکار بود: «بان»‌،‌ «متروپل‌»، «قاتل اهلی» و حالا هم که «خون شد». نه «متروپل» و نه «قاتل اهلی» کیفیت لازم را نداشتند. شخصا آخرین فیلم مطرح کیمیایی را فیلم «اعتراض» ساخته شده سال 1378 می‌دانم و همین‌طور چند فیلم قبل از «اعتراض» مثل «سلطان» و «ضیافت» و «ردپای گرگ» و «دندان مار» و «سرب». کیمیایی که بلندآوازه‌ترین نام سینما‌ی ایران است طی 52 سال فیلمسازی 29 فیلم بلند و دو فیلم کوتاه ساخته است‌.

به جز این سه نفر‌، ‌حمید نعمت‌الله هم به شکل دریغ آلودی در جشنواره امسال حضور ندارد‌. فیلم‌های او همیشه کنجکاو برانگیز بوده و یادتان باشد او فقط 5 فیلم ساخته است. «بوتیک»، «‌بی‌پولی»‌،‌ «آرایش غلیظ‌»،‌ «رگ خواب» و «شعله‌ور». فیلم «قاتل» و «وحشی» ششمین فیلم اوست و سومین همکاری‌اش با لیلا حاتمی. اما خب این فیلم هم از جشنواره بازماند‌. اما نام‌های مهمی هنوز هم در جشنواره هستند:‌ حاتمی‌کیا‌،‌ مهدویان‌،‌ شعیبی‌،‌ مجیدی و فیلم‌های چهره‌های تازه‌نفسی مثل محمد کارت و سعید ملکان‌. بعید به نظر می‌رسد تهیه کننده‌های سینما با توجه به بحث اقتصادی و تاثیر درخشش در جشنواره در اکران عمومی راضی به همزبانی با مسعود کیمیایی بشوند هرچند به نظر می‌رسد فیلم کیمیایی هم در جشنواره حضور خواهد داشت.

منبع:هفت صبح    
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.