ویرایش:
شنبه، 18 مرداد 1399
آخرین اخبار
گزارش
13:25 - 1398/11/18

روز نوشت فجر 6| فرش قرمز، آسمان آبی و تمام

ششمین روز از جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت با حضور اهالی رسانه و با دو اکران فیلم‌های «کشتارگاه» و « مردن در آب مطهر» به پایان رسید. در میان نمایش این دوفیلم، بازی فوتبال دوتیم استقلال و پرسپولیس، شهرآورد جذاب تهران در سالن‌های سینما و فودکورت پردیس ملت با حضور پرشور و کل‌کل‌های اصحاب رسانه با تساوی 2-2 به پایان رسید. جشنواره فیلم فجر وارد نیمه دوم برگزاری دوره سی‌و هشتم خود شده است و این طور به نظر می‌رسد که هرچه به روزهای پایانی نزدیک می‌شویم، جذابیت‌ها در نمایش فیلم‌ها و نشست‌های خبری و حواشی آن بیشتر خواهد شد.کشتار در سرمای زیر صفر/ وجدانی که یخ زد

سانس اول روز پنج شنبه 17 بهمن ماه با نمایش فیلم «کشتارگاه» به کارگردانی عباس امینی به دلیل بازی شهرآورد تهران، 30 دقیقه زودتر به روی پرده رفت. اتفاقات این فیلم در موقعیت یک کشتارگاه می‌گذرد که با یخ زدگی سه کارگر در سردخانه به دست مدیر کشتارگاه آغاز می شود و با دلالی در فروش دلار ادامه پیدا می‌کند. در نهایت مدیری که کارگران خود را در این سردخانه حبس کرده بود در یخچال وانت حمل گوشت گیر می‌افتد و به سرنوشت کارگرانی که خود برای آنها ساخته بود دچار می‌شود.

از نکات قابل توجه این فیلم می‌توان به تعدد لوکیشن‌ها اشاره کرد.

حسن پورشیرازی در نقش «عبد» بسیار درخشان حاضر شده بود و در کنار آن امیرحسین فتحی در نقش «امیر» نیز یکی از بازی‌های خوب خود را ارائه کرده است. باران کوثری نیز دومین حضور خود در این دوره از جشنواره را تجربه کرده بود.هیاهو برای تساوی/ دونیمه آتشین فوتبالی درملت

در میان نمایش دوفیلم «کشتارگاه» و« مردن در آب مطهر» در روز ششم جشنواره، اتفاق پرحاشیه و داغ روز، بازی شهرآورد در تهران بود که در سالن یک و فودکورت پردیس ملت شور و حالی فوتبالی به دوستداران سینما و اهالی رسانه داد.

منتقدان سینما و اصحاب رسانه، ژست‌های روشنفکرانه خودرا در این دونیمه فراموش کردند و با کل‌کل‌های قرمز و آبی به دیدن این شهرآورد نشستند. این بازی با هیاهوهای بسیار 90 دقیقه نفسگیر را برای اهالی رسانه به ارمغان آورد. حضور پرچم‌های تیم استقلال و پرسپولیس در دستان خبرنگاران و منتقدان که از هواداران این دوتیم بودند، سوژه عکاسان خبری در سالن یک سینمای ملت شد. مهراوه شریفی نیا بازیگر پرسپولیسی سینما و تلویزیون نیز در این سالن حضور داشت و در کنار اهالی رسانه تیم موردعلاقه خود را تشویق کرد. متین حیدری نیا نیز بازیگر فیلم «مردن در آب مطهر» از هواداران این بازی بود که در سالن یک حضور داشت.

در پایان، این بازی با تساوی 2-2 به پایان رسید و طرفداران هردو تیم نسبتاً راضی از سالن بیرون رفتند.

پایان رونا در آب مطهر

برادران محمودی در تازه ترین فیلم خود بازهم به سراغ مهاجران افغان رفته‌اند و از دغدغه و مشکلات آن‌ها سخن گفتند. در فیلم «مردن در آب مطهر» زندگی چندجوان افغان روایت می شود که در پی مهاجرت غیرقانونی به خارج از ایران آینده شان دستخوش اتفاقات تلخی می‌شود.

رونا نام شخصیت دختری است که در میان این مهاجران، با حامد ارتباط احساسی برقرار می‌کند و یکی از النگوهای خودرا که یادگار مادرش است به نشانه یافتن یکدیگر در غربت به حامد هدیه می‌دهد. فارغ ازاین که همین نشانه در پایان قصه، تلخ ترین تصویر از مرگ رونا در آب مطهر است.

علاوه بر حضور چندین بازیگر افغان در این فیلم، صدف عسگری و متین حیدری نیا در نقش رونا و حامد با بازی‌های نسبتاً روان و گویش افغانی توانسته بودند مخاطب را راضی نگه دارند. بازی خوب ندا جبرئیلی در نقش «ستاره» و «سهراب» برادرش با بازی درخشان علی شادمان نیز از نقاط قوت این فیلم محسوب می شوند. علی شادمان در این دوره از جشنواره نشان داده است که در مسیر بازیگری‌اش قدم‌های بزرگی را برداشته و با گویش افغان در این فیلم نیز به خوبی کنار آمده است. او در فیلم «شنای پروانه» نیز بازی خوبی از خود به نمایش گذاشته است.

فرانک قنبری

   
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.