ویرایش:
شنبه، 10 آبان 1399
آخرین اخبار
گزارش
13:37 - 1399/5/19

گزارش کامل نشست خبری مجازی حسین انتظامی

از تاثیر کرونا بر سینما تا برنامه ها برای جشنوار های سینمایی

حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی ظهر روز یکشنبه نوزدهم مردادماه با حضور در نشست خبری مجازی به پرسش های خبرنگاران که به صورت مکتوب یا با تماس تلفنی و تصویری مطرح می شد، پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی در ابتدای این نشست خبری گفت: تجربه جدیدی که این روزها پشت سر می گذاریم و مشکلی که ماه هاست درگیر آن هستیم ما را به اینجا رساند که به بهانه روز خبرنگار به شکل مجازی نشستی را با حضور رئیس سازمان سینمایی برگزار کنیم و پرسش های دوستان رسانه در این جلسه مطرح شود.

او ادامه داد: برخی از خبرنگاران به شکل مکتوب سوالاتشان را برای ما ارسال کردند و برخی از دوستان درخواست داشتند به روی خط بیایند و به شکل شفاهی سوالاتشان را بپرسند. فهرست اسامی تمامی خبرنگارانی که درخواست پرسش سوال دارند روی سایت سازمان سینمایی منتشر شده است.

حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی ضمن تبریک عید سعید غدیر خم و روز خبرنگار گفت: از همه خبرنگارانی که در رسانه‌ها در جهت روشنگری تلاش می‌کنند، تشکر می‌کنم. معمول این جلسات این است که با صحبت‌ها و توضیحاتی کلی شروع شود، ولی من ترجیح می‌دهم از همین ابتدا با پرسش و پاسخ کار را آغاز کنیم.اهمیت برگزاری جشنواره فیلم کوتاه و مستند

سئوال محمد سلیمانی از جهان سینما نخستین پرسشی بود که به صورت مکتوب ارائه و از سوی مسعود نجفی خوانده شد. پرسش سلیمانی به این موضوع اشاره داشت که آیا امکانی برای برگزاری جشنواره فیلم کوتاه و فیلم مستند به صورت آنلاین به دلیل اهمیت و پیگیری سازندگان آثار این بخش وجود دارد که انتظامی در پاسخ گفت: ما با دبیران پنج جشنواره سازمان سینمایی جلساتی را برگزار کردیم و قرار شد سناریوهای مختلف از جمله برگزاری آنلاین بررسی شود. نکته این است که وقتی از جشنواره صحبت می کنیم یک بخش را شامل نمی شود و عرصه های متنوعی چون بخش اصلی که رقابت است نمایش فیلم‌ها، آموزش و بازار را شامل می شود. بنابراین دوستان ما در دبیرخانه‌های پنج‌گانه دارند مدل‌های مختلف برگزاری جشنواره را بررسی می‌کنند تا متوجه بشویم چقدر از این جشنواره‌ها را می‌توانیم به شکل سنتی و معمول برگزار کنیم و چقدر از این جشنواره‌ها را می‌توانیم به شکل آنلاین برگزار کنیم. امیدوار هستیم به زودی به یک جمع‌بندی برسیم. در مورد جشنواره هایی چون فیلم کوتاه و مستند شاید بتوان بیشتر در مورد برگزاری آنلاین فکر و برنامه ریزی کرد، اما در مورد جشنواره هایی که فیلم های تجاری تر در آن به نمایش در می آید و بیم سرقت آثار بیشتر است وضعیت فرق می کند.

چگونگی نظارت بر تولیدات وی او دی ها

میلاد نجفی از فارس این پرسش را مطرح کرد با توجه به انتقال مسائل مربوط به صداوسیما آیا نگرانی در مورد اعمال نظرها در این زمینه ندارید و انتظامی گفت: ما در فناوری های نوپدید که وی او دی هم جزو آن ها حساب می شود نیازمند تعریف جدید در حکمرانی فرهنگی در فضای مجازی هستیم تا برداشت های مختلف دستگاه ها برطرف شود. مراجع تخصصی مقررات گذاری همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی این موضوع را بررسی می کنند تا بعد از جمع بندی توسط آنان مبنای عمل تمام دستگاه ها قرار بگیرد.
انتظامی در پاسخ به سئوال ایزدمهر آفرین از صبح سینما با مطرح کردن اینکه چرا سازمان سینمایی بخش صدور مجوز برای شبکه‌ نمایش خانگی را راحت در اختیار صداوسیما گذاشت گفت: در مورد مجوزها گفتم که منتظر تعیین تکلیف مراجع تخصصی بالادستی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی هستیم تا تکلیف دستگاه‌ها از جمله وزارت فرهنگ اسلامی را روشن کنند.
مصطفی قاسمیان هم از خراسان سئوالی مشابه داشت که پاسخ مطرح شده به سئوال او هم ارجاع داده شد.

ادامه کار شورای پروانه ساخت و نمایش

لیلا علیپور از سینماسینما این پرسش را مطرح کرد که آیا سازمان سینمایی تصمیم عملی بر انحلال شورای پروانه ساخت و نمایش ندارد. انتظامی در پاسخ به این سوال گفت: همه دستگاه های اجرای موظف و مکلف هستند قوانین و مقررات بالا دستی را اجرا کنند، حتی اگر با آن موافق نباشند به همین دلیل وضعیت به گونه ای است که شورای پروانه ساخت کار خودش را ادامه خواهد داد. اما نکاتی چون اینکه نوع مقررات و سیاست گذاری چطور باشد و چقدر به روز باشد و در چه مسیری همگی نکاتی است که می تواند براساس نوع مدیریت تغییر کند، اما آن کلیت همانی است که اشاره کرد.شورای صنفی نمایش و اکران آنلاین


رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به پرسش پرستو فرهادی از ایسنا درباره شورای صنفی نمایش گفت: شورای صنفی نمایش مطابق نظامنامه ای تشکیل شده است. مسیری که همکاران ما در شورای نظارت و ارزشیابی در مورد این شورا اخیرا رفتند، درست است. اتفاقا این شورا متشکل از کسانی است که همه در اکران ذی نفع هستند. یعنی از صنف سینماداران، تهیه‌کنندگان و... در این شورا حضور دارند. یکی از وجوه اصلی شفافیت، انتشار ضوابط است. من بر شفافیت تاکید دارم. اگر از صنوف حاضر در شورا یکی از صنوف جامعیت نداشته باشند یا نخواهند نماینده‌ای معرفی کردند، معاونت سازمان کسی را از آن صنف انتخاب می‌کند تا شرایط فراهم شود. یکی از پیشنهادهایی که به ما شد، این است که تا زمان رفع شرایط فوق العاده، ستاد کرونا که از اسفندماه تشکیل شده در زمینه اکران هم تصمیم گیری کند. همین الان موارد مهم را در ستاد کرونا مطرح می‌شود.

احتمال اکران آنلاین «رستاخیز»


مهدی احمدی از هنرمند و هنرنیوز این پرسش را مطرح کرد که با توجه به اینکه فارابی بیشترین بودجه فیلم «رستاخیر» پرداخت کرده بهترین زمان اکران آنلاین فیلم رستاخیز به نظر شما محرم امسال نیست؟ و انتظامی در پاسخ به این پرسش گفت: البته مجوز عرضه این فیلم در سال 1398 صادر شده است، بنابراین این موضوع از نظر سازمان سینمایی منعی ندارد و این به تصمیم مالکان فیلم بازمی‌گردد. البته فارابی یکی از مالکان فیلم است ولی برای اکران باید اتفاق نظر وجود داشته باشد.حمایت ها از ساخت فیلم های فرهنگی و هنری

امیر فرض الهی از نگاتیو با مطرح کردن پررنگ شدن فیلم‌های غیراجتماعی و غیرفرهنگی در سینما از عملکرد سازمان سینمایی انتقاد کرد و انتظامی ضمن تسلیت به فرض الهی برای از دست دادن پدر، گفت: اگر سازمان سینمایی ادعا می‌کند توجه من به فیلم‌های فرهنگی و اجتماعی هست این اثر خودش را در سیاست‌ها و بودجه‌های حمایتی و سیاست پروانه ساخت و اکران خودش را نشان می‌دهد. به عنوان مثال از سال گذشته در مرکز سینمای مستند و تجربی بحث فیلم‌های کم بودجه مطرح شد. امسال هم این موضوع خیلی جدی مطرح شد. مطابق این سیاست 300 میلیون بلاعوض به 10 فیلمساز داده می‌شود که الان با توجه به گزراشی که هفته پیش به من دادند، مراحل آن در حال جلو رفتن هست که به تدریج اطلاع رسانی می‌شود. مرکز گسترش در حمایت از اکران فیلم‌های هنری و تجربی کمک می‌کند تا این فیلم‌ها دیده شوند.
او ادامه داد: بنیاد سینمایی فارابی تا اواخر خرداد ماه 30 فیلمنامه را انتخاب کردند و تاکید کردند که تهیه‌کننده‌ای باید متقاضی ساخت آن باشد تا از طرف فارابی مورد حمایت قرار بگیرد و حتی رایت آن خریده شود. این حمایت ها در مورادی متوجه کارگردان حرفه‌ای و در 18 مورد متوجه کارگردان‌های اول است. در 10 جلسه ای که داشتیم، جمعا 66 پروانه ساخت صادر شده که حدود 26 مجوز برای فیلم‌های کارگردانان اول بوده است. این نشان می‌دهد که حضور کارگردانان جوان و فیلم اولی پررنگ‌تر شده است.
رئیس سازمان سینمایی همچنین گفت: نظام‌نامه تهیه‌کننده‌های اول که عمدتا جوانان هستند را فراهم کردیم. مثلا در انجمن سینمای جوان در سال 98 نسبت به 97 یک رشد 7 برابری داشتیم. اینکه به فیلمسازان جوان توجه شود. همراه با این سیاست دیگری اجرا شد که ایران، تهران نیست. سال گذشته پنج هفتم و امسال شش هفتم برای فیلمسازان جوان غیرتهرانی این بودجه صرف می‌شود. البته نظامات اکران را صرفا این سیاست‌ها تعیین نمی‌کند، طبیعتا می‌شود سیاست‌های محدودکننده برای فیلم‌هایی که جنبه فرهنگی آن کمتر است، اجرا کرد.شفافیت در صدور مجوزها


رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سئوال حمید غفاریان از سینماناب درباره احتمال تسلیم شدن سینمای ایران در مقابل سیاست ها و نگاه سرمایه گذاران، گفت: ما در سازمان سینمایی اصرار داریم نوبت‌های بررسی مجوزها به شکل شفاف منتشر شود تا همه بدانند تهیه‌کنندگی، کارگردانی چه کسانی بررسی خواهد شد و چه پروانه‌هایی بررسی می شود که منجر به صدور یا عدم صدور شود. خود این به ما کمک می‌کند که شفاف‌تر باشیم. کمک می‌کند در شرایط مساوی اگر حق کسی به آن بی‌توجهی شده، به آن دوباره توجه شود. چون من دیدم که برخی از درخواست‌کنندگان با کارنامه پرباری در دوره‌های گذشته مورد غفلت قرار گرفته اند. شما در دوره‌های قبلی جشنواره هم دیدید که جوانان بیشتر مورد توجه مردم و داوران بودند. جوانان خودشان را نشان دادند بنابراین ما باید سیاست‌هایمان را براساس حمایت از آن ها داشته باشیم.

بررسی شرایط برگزاری آنلاین جشنواره


علیرضا مرادی از ایرنا این پرسش را مطرح کرد که آیا امکان برگزاری آنلاین جشنواره فیلم فجر با توجه به حجم زیاد مخاطب وجود دارد؟ و رئیس سازمان سینمایی در پاسخ گفت: بخشی از این موضوع به تعداد تولیدات برمی‌گردد. دسترسی به فناوری برای جلوگیری از سرقت فیلم ها دشوار است. طبیعتا برای آن‌ها امکان حضور نیست. تا این لحظه در هیچ‌جای دنیا تضمینی برای عدم سرقت وجود ندارد. ما در حال بررسی راه‌کارهای احتمالی هستیم. ولی در جشنواره فیلم کوتاه باتوجه به اینکه 7 هزار فیلم خارجی و حدود 500 فیلم کوتاه داخلی ارائه شده است و کمتر جنبه تجاری دارد، شاید فرصت مناسبی باشد برای برگزاری جشنواره آنلاین. اما اینکه هفتاد هشتاد فیلم متقاضی حضور در جشنواره فجر باشند و 30 فیلم پذیرفته شود، در صورتیکه پلتفرم های لازم برای تامین امنیت سرمایه نباشد، نمایش آنلاین نخواهیم داشت.
محمدصادق عابدینی از جوان درباره دلیل معرفی نشدن دبیر جشنواره سی و نهم و برگزاری جشنواره ها به صورت آنلاین سئوالی مطرح کرد که، ‌انتظامی با اشاره به اینکه پاسخ بخش دوم را در پرسش های قبل داده، گفت: هر زمانی که به جشنواره ها نزدیک شویم و تصمیم گرفته شود آن را اعلام می‌کنیم.حمایت از سالن های سینما

مرضیه فرزعلیان از سوره سینما درباره بحران سینماداران در دوران شیوع کرونا پرسید و رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به او گفت:‌ تعداد قابل توجهی از سینماهای کشور در مالکیت حوزه هنری است. تصمیمات در ستاد کرونا گرفته شد و اعلام هم شده است. یکی اینکه بدهی قابل توجه سینماها به مالکان فیلم‌ها بود که مربوط به اکران سال گذشته بود. در جریان هستید که اگر این پول به مالکان فیلم نرسد، در چرخه اکران به مشکل برخورد می‌کنیم. در هفته پیش، در جلسه ای مطرح شد که 17 میلیارد بدهکاری وجود داشت؛ وام 4 درصدی در اختیار سینماها قرار می گیرد تا جبران شرایط ناشی از شیوع کرونا و کمبود مخاطب شود و درآمد فیلم‌ها به سینماداران تعلق بگیرد و سهم مالکان فیلم را سازمان سینمایی جبران کند. تجهیز سینماها که یکی از سیاست‌های موسسه سینما شهر است برای ساخت سالن جدید در سینماهای قدیمی و چه برای تجهیزاتی که معمول است از طرف موسسه سینما شهر تامین می‌شود که باز حوزه هنری جزو مشمولان ما است.

امکان حضور سینمای ایران در بورس

میلاد جلیل زاده از فرهیختگان درباره حضور فیلم‌های سینمایی در بورس سوال پرسید. انتظامی در پاسخ به این سوال گفت: نفس اینکه محصولات فرهنگی وارد بورس شوند مورد استقبال همه قرار می‌گیرد، چون رقابت مثبتی ایجاد می‌کند و ایجاد سرمایه می‌کند. این‌ها مربوط به فیلم‌هایی است که درخواست گواهی مالکیت داشتند و برای آن‌ها صادر شده است. نه برای همه فیلم‌ها یا سریال‌ها. چون باید راستی آزمایی در سازمان سینمایی انجام شود. همکاران من اعلام کردند از این به بعد، مالکیت فیلم‌ها دائمی است و دیگر نیاز نیست که صاحبان فیلم هر دو سال مراجعه کنند. در تغییرات بعدی، رایت‌های مختلف هر اثر در گواهی مالکیت دیده می‌شود. آنچه که مجوزها و برنامه‌ها و گواهی‌ مالکیت‌های جدید سازمان صادر می‌شود، رمزینه یا بارکد دارند که اطلاعات آن به راحتی قابل راستی‌آزمایی است. آنجا گفته شده است برای کسانی که در این لیست نیستند، چنانچه تهیه‌کننده یا یکی از مالکان درخواست گواهی کنند در سایت سازمان سینمایی مورد تایید قرار می‌گیرند. وقتی کسی درخواست گواهی مالکیت دارد، اگر کسی در آن زمان اعتراض دارد می‌تواند به سازمان مراجعه کند. زمان یک ماه را در نظر گرفته‌اند تا اگر کسی اعتراضی دارد در آن زمان مراجعه کند.سمفای آنلاین برای اکران آنلاین

حامد مظفری از سینماژورنال با اشاره به رونق اکران آنلاین این سئوال را مطرح کرد که آیا برنامه ای برای شکل دهی سمفای آنلاین هم هست و رئیس سازمان سینمایی در پاسخ گفت: این پیشنهاد در جلسه ای که با مسئولان تشکل های چهارگانه تهیه کنندگی داشتیم مطرح شد و سازمان سینمایی هم استقبال کرد به این ترتیب که چیزی شبیه شورای صنفی نمایش باید به همان ترکیبی که صنوف حضور دارند برای اکران آنلان وجود داشته باشد تا هم ترافیک را کنترل کنند و ضوابط و مقررات را با مشارکت هم تدوین کنند. یکی از گلایه های تهیه کنندگان این است که آمار و اطلاعات قابل راستی آزمایی نیست و آن را ضعف شرایط موجود می دانستند و معتقد بودند که می توان این شرایط را برای اکران آنلاین هم داشت. نکته بعدی سامان دادن به برنامه اکران آنلاین از سوی این شورا است که ما از اصل این ایده استقبال می کنیم.


بودجه جشنواره ها در دوران کرونا

زهرا منصوری از مهر درباره بودجه جشنواره‌های برگزارنشده و چگونگی تخصیص آن ها سئوال پرسید و رئیس سازمان سینمایی در جواب گفت: مطابق با روال قانونا بخش های دولتی حق ندارند که اعتباری در اختیار یک بخش وجود دارد به بخشی دیگر اختصاص دهند. مثلا سازمان سینمایی بودجه مختص تولید را نمی تواند برای اکران خرج کنند، همچنین اگر اعتباری برای برگزاری جشنواره استانی هست برای جشنواره ملی خرج کنند. این تغییرات براساس قوانین کشور تخلف محسوب می‌شود. بنابراین اصل این ماجرا، نیازمند اصلاح نظام‌نامه است. حتی اگر فرض بر این است که جشنواره یا جشنواره‌هایی برگزار نشود ما قانونا نمی‌توانیم بودجه را در جای دیگری خرج کنیم، مگر اینکه سازمان برنامه و بودجه چنین مجوزی به ما بدهد. البته همه تلاش ما این است که جشنواره‌ها با توجه به نقش مهمشان برای فیلمسازان برگزار شوند.

برنامه تازه ای برای ادغام نیست

مریم کریمیان از هفت درباره ادغام‌ جدید بخش ها در سازمان سینمایی سوال پرسید و انتظامی در پاسخ به این سوال گفت: ما برنامه جدیدی برای ادغام نداریم. توجه به سیاست کلی مثل عدالت فرهنگی، شفافیت و ... در همه ابعاد سازمان سینمایی مورد توجه است.
فرهیختگان درباره حضور فیلم‌های سینمایی در بورس سوال پرسید.سمفا و پرداخت حق صاحبان فیلمها

سعید حسینی از سینمادیلی درباره نقشی که برای سمفا به عنوان پایان بخش انحصار گروه محدودی از سینماداران در جریان اکران و اختصاص سهم صاحبان آثار به آنان تعیین شده بود سئوالی مطرح کرد. به این ترتیب که هدف سمفا از بین بردن این انحصار و پرداخت سهم هر یک از صاحبان آثار از اکران همزمان با اکران بود، حالا با وجود فعالیت سمفا همچنان مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و سهم صاحبان آثار پرداخت نمی شود؛ راهکار موجود چیست و انتظامی در پاسخ گفت: براساس مصوبه ای که در ستاد کرونا در سینما داشتیم تمام درآمد ناشی از فروش فیلم تا سه ماه که شرایط فوق العاده کنونی را داریم به سینمادار تعلق می گیرد. این سه ماه از ابتدای مرداد ماه شروع شده است. بنابراین نکته ای که ایشان مطرح کردند سالبه به انتفای موضوع است. اصولا آن امکان و الگورتیم در سمفا دیده شده است و الان هم قابلیت اجرا دارد. نکته ای را انجمن سینماداران در ستاد کرونا مطرح کردند که مورد توجه قرار گرفت و اینکه آن به اصطلاح کلید (اعطای همزمان سهم صاحبان آثار از اکران) را برای سینماهایی فعال کنیم که نسبت به شرکت های پخش خوش وعده نیستند به عبارتی اگر سینمایی بدهی خود را به صورت مرتب پرداخت می کند این امکان برای آن فعال نمی شود، اما به طور کلی باید این را مطرح کنم چنین امکانی در سمفا فعال شده است و هر زمان که سازمان سینمایی لازم بداند آن را فعال می کند.

پروتکل های بهداشتی تولید در دوران کرونا


محمدصالح حجت الاسلامی از موج درباره پروتکل‌های بهداشتی در دوران کرونا برای تولید فیلم ها سوال پرسید و رئیس سازمان سینمایی پاسخ سئوال او را به این ترتیب بیان کرد: ستاد کرونا یک پروتکل تولیدی را اعلام کرد، ما از یک طرف تاکید داریم که جریان تولید و نمایش باید کار خود را انجام دهد و با کرونا زندگی کند. چون همه شما در جریان هستند چنانچه تولید متوقف شود، اکران متوقف می‌شود. علاوه بر تبعات فرهنگی و اجتماعی، خیلی از سینماگران با مشکل مواجه می‌شوند. از یک طرف اصل ما ادامه داشتن تولید و اکران است ولی از طرف دیگر حفظ جان انسان‌ها بسیار مهم و قابل تاکید است. ما از کسانی که در این پروژه‌ها فعالیت می‌کنند، خواهش می‌کنم اگر تخلفی دیدند به ما اعلام کنند.مجوز فیلم ها در اکران آنلاین

پانیذ اسماعیل لو از سی و یک نما از رئیس سازمان سینمایی خواست تدبیری بیندیشید که جایگاه و تعریف رسانه های مکتوب و پایگاه های رسمی زیر نظر معاونت سینمایی امنیت و اعتبار داشته باشند و انتظامی در پاسخ گفت: نفس جلسه امروز و نوع رسانه هایی که امکان حضور دارند نشان دهنده همین سیاست است. طبیعی است ما باید بیشتر به رسانه های رسمی توجه داشته باشیم. تدبیری که جناب آقای نجفی و سایر همکاران ما در سازمان سینمایی و موسسات تابع هم دارند این است تا مانع ایجاد رانت اطلاعاتی شوند.

نژلا پیکانیان ازهمشهری  24 این پرسش را مطرح کرد: به زعم چند فیلمساز قواعد ممیزی اکران آنلاین تغییر کرده است و سختگیرانه تر شده است، مساله چیست؟ و انتظامی پاسخ داد: ای کاش مصادیق را می‌گفتند. چون ما چند ماهی است که برای کسانی که پروانه نمایش صادر می‌کنیم، دیگر دوباره برای نمایش خانگی از ما مجوز دریافت نمی‌کنند، با همان پروانه می‌توانند اکران آنلاین هم داشته باشند.

 

روشنگری درباره مالکیت برخی فیلم ها

علی رستگار از جام جم درباره مالکیت فیلم‌های مطرح و جنجالی سینما پرسید که در لیست منتشر شده از سازمان حضور نداشتند.

انتظامی پاسخ داد: همانطور که گفتم لیست منتشر شده برای فیلم‌هایی است که درخواست گواهی مالکیت داشته‌اند. اگر اسم فیلمی نیست دلیل این است که یا در خواست گواهی مالکیت نداشته‌اند یا هنوز راستی آزمایی نشده اند.
صف های طولانی اکران

مصطفی وثوق کیا از صبح نو درباره نتایج دراز مدت اکران نداشتن سینماها و ایجاد صف طویل فیلم‌های متقاضی اکران پرسید و انتظامی با تاکید بر اینکه باید بر آثار درازمدت نبود اکران توجه داشته باشیم گفت: این نکته مورد توجه دوستان ما در شورای پروانه ساخت بوده است و بر همین اساس ریتم خودشان را تنظیم می‌کنند. البته ظرفیت تکمیلی مثل اکران آنلاین وجود دارد.
رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سئوال نرگس عاشوری از ایران گفت: اکران آنلاین یک ظرفیت تکمیلی است. اصراری که دوستان ما در انجمن سینماداران برای سامان دادن به شرایط اکران دارند قابل درک است. چنانچه اکران به طول کامل متوقف شود، آسیب جدی در پیش داریم. ضمن اینکه مطابق مصوبه ستاد کرونا، بازگشایی سینماها یک امر داوطلبانه است. ما باید سیاست‌هایی در زمینه اکران داشته باشیم که تاکنون هم اعلام شدند.
مازیار حکاک از آخرین خبر درباره صدور مجوز برای فیلم‌هایی که رد مجوز شده‌اند سوال پرسید و انتظامی در جواب گفت: این به شورای پروانه نمایش برمی‌گردد که فیلم‌هایی که متقاضی پروانه نمایش مجدد هستند را بررسی کنند.حمایت از شاغلان در سینما

احسان هوشیارگر از سینما آنلاین درباره بخش خصوصی و بیکاری بخشی از شاغلان سینما سوال پرسید و انتظامی در پاسخ به این سوال گفت: برای حمایت از اهالی سینما کسانی که شاغل در صنوف سینمایی بودند چنانچه اعلام نیاز می‌کردند، ثبت می‌شد. به خانه سینما نامه‌ای داده شد که عضویت آن شخص را تایید کنند. اعتباری در اختیار خانه سینما قرار گرفت که در حساب کسانی که اعلام نیاز کرده بودند، واریز شد. گمان می‌کنم بخشی از آن هم اکنون واریز شده یا در حال واریز است.

نقش صنوف در مدیریت سینما

رضا استادی از سینما مثبت درباره نقش صنوف در مدیریت سینما سئوال کرد و در جواب رئیس سازمان سینمایی گفت: یکی از سیاست‌های دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عقب‌نشینی به نفع صنوف است. به عنوان مثال، شورای صنفی نمایش یکی از ترکیباتی است که نوع مقررات گذاری می‌کند و وظایفی دارد، ولی در صنوف تعریف می‌شود. این اثر بخشی و جامعیت و همراهی و مشارکت بیشتری دارد و حتما به دوام کار کمک می‌کند. دستگاه‌ها موظف هستند که سازوکارهایی برای مشارکت تعریف کنند. به عنوان مثال در تفاهم‌نامه هایی که سازمان سینمایی و خانه سینما باهم دارند این سازوکارها دیده می شود.

تاثیر سمفا

آزاده بهشتی از صدای فرهنگ سئوالی را درباره سمفا مطرح کرد که رئیس سازمان سینمایی در پاسخ گفت: بخشی از کارکرد سمفا هماهنگ‌کننده سامانه‌های فروش بلیت سینما به شکل آنلاین است. قبلا این انتقاد وجود داشت که فروش آنلاین بلیت ها در انحصار است. تنوع در این بخش این به نفع سینما است. این یک وجه سمفاست. شما از هر کدام از این سرویس‌ فروش آنلاین بلیت بخرید‌ آن صندلی قفل می‌شود. رقابتی بین خود سامانه های فروش بلیت وجود دارد. بخش دیگر سمفا عملا زبان اجرایی نظام‌نامه سازمان سینمایی است. بنابراین این بخش هم در سمفا اجرا می‌شود.

سهم بخش دولتی در سینما

مسعود میر از روزنامه همشهری درباره اینکه سینمای ایران چقدر دولتی است، سئوالی را مطرح کرد که انتظامی در پاسخ به این سوال گفت: سهم دستگاه‌های دولتی در تولید و اکران نسبت به دهه های گذشته روز به روز کمتر شده است. مشارکت ما در سال 98 که حدود 100 فیلم تولید شدند، حداکثر 20 تا 25 درصد بود. دو دهه قبل، این نسبت خیلی بیشتر بود. طبیعی است دستگاه سیاست‌گذاری مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، زمینه‌ای ایجاد می‌کند که مورد توجه قرار می‌گیرد که این بسته کامل شود.
تاثیر فارابی در تولیدات سینمایی

حمید صنیعی منش از تسنیم در پرسش خود از عملکرد بنیاد سینمایی فارابی در تولید فیلم‌ها انتقاد کرد و انتظامی در پاسخ به این انتقاد گفت: حتی اگر بخش اول فرمایش ایشان را بپذیریم که فارابی عملکرد خوبی در تولید فیلم نداشته است و بخش دوم حرف‌شان که گفتند فارابی به فکر تولید چند فیلم خوب افتاده است، نشان دهنده تغییر است. اتفاقا در جلسه هفته پیش که در بنیاد سینمایی فارابی داشتم، متوجه تولید فیلم‌های جدیدی شدم که به زودی اطلاع رسانی می‌شوند.

وضعیت سینما در شهرستان ها

صبا کریمی از قدس درباره بازگشایی سینماها در شهرهایی که وضعیت سفید دارند سوال پرسید و این نکته را مطرح کرد که چرا از سینماهای شهرستان‌ها حمایت نمی‌شود، انتظامی درباره این سوال گفت: بازگشایی سینما یک امر داوطلبانه است یعنی خود سینمادار تصمیم می‌گیرد در شرایطی که منع کرونا وجود نداشته باشد یا محدودیتی از سمت مسئولان نباشد، تشخیص بازگشایی آن از سمت خود مالک سینماست. اما در بخش توجه به زیرساخت‌های موسسه سینما شهر درباره تجهیز سینماها و افزایش ظرفیت سینماها باید بگویم ما به دنبال اجرایی کردن این سیاست هستیم که ایران، تهران نیست. ما در موسسه سینماشهر، دو ردیف بودجه داریم، یک ردیف کمک به ایجاد سالن جدید است و ردیف دیگر برای تجهیز سالن‌های سینمایی است.
او ادامه داد: مثلا امسال موسسه سینما شهر به تجهیز برخی از سالن‌های سینمایی کمک کرده است که لیست آن روی سایت این موسسه وجود دارد و در این لیست اسامی سینماهای شهرستان‌ها هم وجود دارد. حتی در این لیست، اسامی سینماهایی که در حال گرفتن تجهیزات هستند نیز وجود دارد. همچنین در این سایت لیست سالن‌های سینمایی که ساخته شده یا در حال ساخت هستند نیز آمده است. یعنی خود این جدول نشان می‌دهد که موسسات سازمان سینمایی به برنامه ایران، تهران نیست توجه دارند. به خاطر اینکه ما هرچقدر به توسعه زیرساخت‌ها در این شهرستان‌ها کمک کنیم به عدالت فرهنگی کمک کردیم. امسال 30 درصد از اعتبارات سازمان سینمایی برای شهرستان‌ها در نظر گرفته شده است. تعهد ما نسبت به استان‌ها صد در صد است تا بتوانند برنامه‌ریزی کنند.

  وضعیت معیشتی اهالی سینما

ا
شکان منصوری از باشگاه خبرنگاران جوان درباره معیشت اهالی سینما سوال پرسید و رئیس سازمان سینمایی در پاسخ با تاکید بر ادامه جریان تولید فیلم گفت: ما در حد مقدورات و اعتبارات برای آن دسته از فعالان صنفی که آسیب جدی دیدند و قبلا هم در سایت سازمان اعلام کردند، مسیرهای حمایتی را دنبال خواهیم کرد. صندوق اعتباری هنر تدابیری در این زمینه داشته است.

تسهیل مراحل صدور مجوزها

حامد قریب از ایلنا درباره تسهیل مراحل صدور مجوز مطابق به قانون از رئیس سازمان سینمایی خواست توضیح بدهد و انتظامی پاسخ داد: برای اجرایی شدن تسهیل مراحل صدور مجوز کارگروهی از طریق وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد. هم از زاویه حقوقی و اقتضات جدید و تکالیف و مقررات بالا دستی، بالغ بر 130 مجوز داشتیم که به 36 مجوز کاهش پیدا کرد. برخی از موارد سند بالا دستی نداشتند و به مرور اضافه شده بودند. بعضی از آن‌ها اسناد و مدارکی می‌خواستند که در سند بازرسی به آن اشاره نشده بود و به نوعی زحمت ایجاد می‌کرد. همه‌ این‌ها در حوزه‌های مختلف بررسی شد. برخی از آن‌ها ادغام شد. این‌ مجوز‌ها خوشبختانه الکترونیک می‌شوند. باید یادآوری کنم که بخش های مربوط به سازمان سینمایی به شکل کلی الکترونیک شده است.

ارتباط سازمان سینمایی با رسانه ها

یوسف بچاری از نقد سینما با اشاره به درخواست مصاحبه از رئیس سازمان سینمایی پرسید، چرا با توجه به اینکه تاکید شما بر سیاست شفاف‌سازی است گفت‌وگوها را نمی‌پذیرید. انتظامی در پاسخ به این سوال گفت: به شهادت همین جلسه‌ای که در اینجا هستیم، ارتباط مسئولان سینمایی با رسانه‌ها برقرار است. شفافیت باید به شکلی باشد که سوال در زمینه چرایی و چگونگی ایجاد شود، نه اینکه خود خبر به شکل رانتی منتشر شود. شاید خود من امکان این را نداشته باشم که صحبت تفصیلی با همه رسانه‌ها انجام دهم. من به خاطر خاستگاه‌ رسانه‌ای که داشتم، از ابتدای حضورم با کمک آقای نجفی پروتکل ارتباطاتی منتشر کردیم. قرار بر این شد که هر رسانه‌ای سوالی داشته باشد، چون مدیران گرفتار کار عملیاتی هستند سوال خود را با آقای نجفی مطرح کنند و سازمان سینمایی موظف است حداکثر 6 ساعت بعد پاسخ بدهد. البته طبیعی است که ما سوال تکراری را جواب نمی‌دهیم. البته من وظیفه دارم از همکاران خودم در رسانه‌ها بخواهم که نقد جدی داشته باشند.

تاکید بر عدالت فرهنگی و دیگر سیاست های سازمان

بابک جوادی از تحریرنو از رئیس سازمان سینمایی خواست تاثیرگذارترین سیاست سازمان را بیان کند و به عملکرد خودش از صفر تا 20 نمره بدهد. انتظامی در پاسخ به این سوال گفت: من نباید به عملکرد خودم نمره بدهم. دیگران باید نمره بدهند. در هر سازمانی، کار جمعی صورت می‌گیرد. آن چیزی که شاید برجسته‌تر باشد تاکید بر عدالت فرهنگی است که توانستیم توفیق نسبی داشته باشیم. شخص آقای وزیر هم بر این اصل تاکید دارند. نکته دیگر که بی‌ارتباط با شفافیت نیست، پیش‌بینی پذیری است. ما باید همه ضوابط را منتشر کنیم تا افراد پیش از مراجعه به ما بتوانند از حقوق خودشان آگاه باشند. عین همین ماجرا برای حمایت‌هاست. یعنی اینطور نباشد که فیلمسازانی بعد از 10 سال متوجه بشوند که کدام موسسه‌های سازمان سینمایی از فیلم‌ها حمایت می‌کنند. از دیگر سیاست های می توان به این نکات اشاره کرد: جوان‌گرایی، اولویت‌های محتوایی که رسما اعلام شد، یعنی سازمان سینمایی اعلام کرد منهای مسیر نظارتی خود در موسسات خود چنانچه موضوعات واجد شرایط باشند از آن‌ها حمایت می‌شود، توجه به فیلمنامه به عنوان نقاط گلوگاهی سینما و مسیری که فارابی با توجه به آسیب شناسی گذشته آغاز کرده است، توجه به فیلم‌های هنر و تجربه و ... امسال توجه بیشتری به انیمیشن، فیلم کوتاه و مستند داشتیم که اعتبارات ما نسبت به سال‌های گذشته بسیار تغییر کرده است.

اکران و تولید در کرونا

رضا منتظری از سینماپرس درباره وضعیت تولید و اکران در شرایط کرونایی سئوال کرد که حسین انتظامی در پاسخ به این پرسش گفت: اشاره کردم که اصل اول برای همه ما این است که تولید انجام شود، اصل دیگر که کمتر از آن نیست، این است که به سلامتی انسان‌ها در تولید توجه شود. پروتکل‌های بهداشتی در سینماهای کشور رعایت می‌شود. جا دارد در اینجا از صنف سینماداران تشکر کنم.
او ادامه داد: در تولید همان طور که عرض کردم، ستاد مبارزه با کرونا از اواسط اردیبهشت که زمزمه راه‌اندازی مجدد تولید اتفاق افتاد برنامه ها را اعلام کرد. اعلام کردیم ابتدا فقط پروژه هایی که چند جلسه فیلم‌برداری از آن‌ها باقی مانده است کارشان را از سر بگیرند و بعد مجوز تولید فیلم‌هایی صادر شد که پیش تولید آن‌ها آغاز شده است.
مهدیار حسن پور از میزان درباره تاثیر کرونا بر سینما سئوال کرد که انتظامی در پاسخ به این سوال گفت: ما چه در بحث‌های آنی ناشی از شرایط کرونا و چه بحث طولانی‌تر، برنامه‌هایی داریم که برخی از آن‌ها اعلام شده‌اند.

سمفا و نقش آن در شکست انحصارطلبی ها

فرانک آرتا از شرق درباره تاثیر سمفا در حل مشکل تهیه‌کنندگی و پخش فیلم و شکست انحصارطلبی سوال پرسید و انتظامی درباره این سوال گفت: در فرایند اکران چند ذی نفع داریم، سینماداران، شرکت‌های پخش و صاحبان فیلم. این ها کسانی اند که باهم تبادل مالی دارند. سمفا زبان اجرایی نظام‌نامه اکران است. مواد و مقرراتش به یک ماشین خورانده شده است. در قرارداد بین شرکت پخش و سینما، اگر چه می‌توانند مثل سابق قراردادی امضا کنند ولی قرارداد اصلی در سمفا ثبت می‌شود. بنابراین ضمن اینکه به لحاظ نرم‌افزاری و الگوریتم در سمفا تعیین شده است که پول چطور در بین ذی نفع‌ها تقسیم خواهد شد، روابط همه‌ی این ذی‌ نفعان در سمفا تعریف شده است.


شفافیت و مدیران سازمان سینمایی

نغمه دانش از صبا پرسش خود را چنین مطرح کرد: شما با ورود خود به سازمان تصمیم گرفتید ساختار و ضابطه را جایگزین سیستم سنتی مبتنی بر رابطه کنید، که نمود آن در شفاف سازی دیده می شود اما به این دلیل که همچنان از مدیران قبلی بهره می برید برخی از افراد همچنان اصرار به دور زدن ضوابط دارند و برخی اطلاعات غلطی منتقل می کنند که نمونه آن را در مورد کارگردان جوانی که مجوز گرفت دیدیم. در ادامه پرسش او آمد که آیا نیاز به جراحی بزرگ در چینش افراد در سازمان نیست و انتظامی چنین پاسخ داد: اصل فرهنگ سازمانی است یعنی اگر ما بتوانیم با نگاه راهبردی مثلا شفافیت را به فرهنگ سازمانی مسلط باشد، باید تلاش کنیم با تدابیری این فرهنگ مسلط باشد. به همین جهت است که گفتم از همکاران رسانه ای خودم کمک می خواهم تا آنان با رصد مداوم اطلاعات و آمار و جداولی که ما روی سامانه می گذاریم یا اطلاع رسانی می کنیم اشکالات و تناقض های آن را دربیاورند و گوشزد کنند و به این ترتیب به اصلاح رویه ها کمک کنند. دوستان ما در سازمان سینمایی تلاش دارند با موضوع شفافیت به صورت جامع رفتار کنند اما طبیعی است به دلیل فرهنگ قالب بر دستگاه های دیوانی نسبت به پاسخگویی و شفافیت مقاومت هایی وجود دارد و این بیشتر جنبه ساختاری دارد و باید با کمک هم تلاش کنیم و هزینه های آن را هم به جان بخریم. همچنین در مورد مثالی که ایشان زدند باید این را بگویم که اصرار من برای انتشار نوبت ها به این دلیل است که فعالان پیش از آنکه موضوعی در جلسه ای مطرح شود دستور جلسه ما را بدانند و اطلاعات جامع تری به سازمان ارائه دهند.

حمایت از تولیدات در زمینه سینمای دینی

داود کنشلو از ایکنا این سئوال را مطرح کرد که سازمان سینمایی نقش محتوایی خود را در تولید آثار سینمایی دینی چگونه می بینید و رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به این سئوال گفت: شما وقتی موضوعات دینی، مفاهیم اخلاقی و ارزش های انسانی را به عنوان سیاست های حمایتی خود را در تولید مثلا در فارابی اعلام می کنید یا دستگاه های دیگر که نقش سرمایه گذار دارند خود به خود کمک به تولید این فیلم ها کمک می کند. همچنین وقتی در جشنواره ها چنین موضوعاتی مورد توجه قرار می گیرد و یا در شورای پروانه ساخت در اولویت ها قرار می گیرد و یا در عین حال در اکران به آثار توجه می شود آن سیاست بروز پیدا می کند. خوشبختانه در حال حاضر این سیاست وجود دارد و فارابی، مرکز گسترش و انجمن سینمای جوانان اولویت های خود را اعلام کرده اند و گفته اند اگر آثاری به این حوزه ها بپردازند از آن حمایت می کنند.

برنامه های حمایتی از فیلم های هنری و مستقل

فاطمه رستمی از هنر و تجربه این سئوال را مطرح کرد که برنامه شما برای حمایت از فیلم های مستقل و تجربی در شرایط کنونی کرونا چیست و در پاسخ انتظامی چنین پاسخ داد: برای فیلم های هنری و تجربی به صورت سنتی بحث موسسه هنر و تجربه وجود دارد که از چند سال قبل تاسیس شده و مورد توجه سینماگران است. فیلم هایی که در اکران شاید با اقبال مواجه نشوند، اما از جهت جنبه های هنری و تجربی از شرایط اکران استفاده کنند و درآمدهای حاصل از آن هم با توجه به اینکه سالن ها با اعتبارات سازمان سینمایی تامین می شود به سازندگان آثار تعلق می گیرد. این سیاست تا حدی توانسته کمک کند و همین طور مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم هفته گذشته بسته حمایتی خود را از اکران آنلاین فیلم های هنری و تجربی اعلام کرد که مطابق آن هر ماه از دو فیلم داستانی و یک فیلم مستند حمایت هایی می کند و مبالغ را که حدود 60 میلیون تومان به ازای هر فیلم است در اختیار آنان می گذارد تا بتوانند در اکران آنلاین حضور داشته باشند.

برگزاری جشنواره فجر و تولیدات سینمای ایران

مریم واحدی از اخبار رادیو سئوالی را درباره جشنواره فیلم فجر و وضعیت تولید فیلم ها مطرح کرد و رئیس سازمان سینمایی چنین پاسخ داد: فعلا برنامه ما در مورد جشنواره فیلم فجر برگزاری است. طبیعتا یکی از پیش فرض های برگزاری هر جشنواره وجود و حضور تعداد لازم و کافی فیلم برای برپایی است. اطلاعاتی که ما از تولید داریم نشان از جریان تولید فیلم ها دارد. پیش بینی ما این است که برای برگزاری جشنواره فیلم به اندازه کافی خواهد بود، اما اینکه سایر ملاحظاتی که پیش از اشاره کردم همچون شرایط کرونایی برای نمایش فیلم و حضور مردم با در نظر گرفتن این نکته که حضور مردمی اهمیت زیادی دارد باید بعدا برنامه ریزی شود.


اهمیت دسترسی آزاد به اطلاعات

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سئوال گلاویژ نادری از سازندگی گفت: مسیری که دولت در دسترسی آزاد به اطلاعات و سازمان سینمایی به شفافیت ایجاد می‌کند دیگر به عمر این دولت بستگی ندارد. چون تبدیل به یک مطالبه می‌شود. اگر سمفا بتواند همه نیازها را رفع کند، رابطه بین سینمادار، پخش و صاحب فیلم را به سهولت به وجود آورد و اختلافاتی که قبلا پیش می‌آمد مرتفع کند، تبدیل به یک مطالبه عمومی می‌شود. یکی از امتیازات این سامانه، بارگذاری فیلم است تا به شکل سنتی برای سینماها ارسال نشود.

نشریات سینمایی سازمان سینمایی

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سئوال منوچهر دین پرست از روزنامه اطلاعات درباره دلیل توقف انتشار نشریات مکتوب سینمایی که زیرمجموعه سازمان منتشر می شدند گفت: من وجه رسانه‌ای هم دارم. بنابراین می‌توانم ادعا کنم رسانه را نسبتا می‌فهمم. مسیری که برای مجلات طی شد براساس اساس بود که اولا دولت و تمام دستگاه های دولتی نباید رقیب بخش خصوصی شود. مثلا اگر در بخش خصوصی مجلات خوبی منتشر می‌شوند، دولت نباید با انتشار مجله ارزان رقیب آن‌ها شود. از طرف دیگر،‌ از همه همکارانم می‌خواهم با اطلاعات دقیق‌تر صحبت کنیم. ما اطلاعات بودجه سال 98 و امسال را منتشر کردیم. یعنی وقتی من می‌گویم از تولید فیلم حمایت می‌کنیم، شما باید بروید ردیف اعتبارات ما را در برنامه ببینید. نکته دیگر این است که من از سازمان‌ها خواستم خودشان کتاب منتشر نکنند. اگر هدف ما این است که آموزش ایجاد کنیم، مثلا می‌خواهیم مقاله‌ای درباره انیمیشن بنویسیم، نیاز است که آن را سفارش دهیم یا بنویسیم و روی سایت به شکل رایگان منتشر کنند. ما قرار نیست رقابت ایجاد کنیم.

بیمه اهالی سینما

سحر قناعی از خبرگزاری صدا و سیما درباره بیمه اهالی سینما به خاطر بیکاری ناشی از شیوع بیماری کرونا سوال پرسید. و انتظامی چنین جواب داد: درباره بیمه اهالی سینما، بسیاری از آن‌ها که عضو خانه سینما هستند، از طریق صندوق اعتباری هنر بیمه هستند که صندوق برای آن‌ها تدابیری اندیشیده است. برای دیگر هنرمندان، مخصوصا آن‌هایی که در شهرستان‌ها حضور دارند سازمان سینمایی تدابیری اندیشیده است که بخشی از آن‌ها اعلام شده است.

پایان نخستین نشست خبری آنلاین

مسعود نجفی در پایان نشست که بیش از 150 دقیقه ادامه داشت با تقدیر از رئیس سازمان سینمایی برای پاسخگویی به همه سوالات طرح شده گفت: 41 نفر تقاضای سوال داشتند و علاوه بر آنها در طول نشست نیز 3 نفر دیگر متقاضی بودند که به همه سوالات پاسخ داده شد.
مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی ادامه داد: این نشست اولین تجربه مجازی در برپایی یک جلسه پرسش و پاسخ در حوزه سینما بود که خوشبختانه نسبت به نشست قبلی رئیس سازمان سینمایی که باحضور خبرنگاران برگزار شد 13 سوال بیشتر مطرح شد.


 
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.