ویرایش:
جمعه، 26 مرداد 1397
آخرین اخبار
گفتگو
15:31 - 1396/6/22

حیدریان در گفت‌وگوی ویژه خبری: «برنامه جامع سینما» بسیاری از خلاءهای قانونی و آئین‌نامه‌ای موجود را برطرف می‌کند


رئیس سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری همزمان با روز ملی سینما با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما پاسخگوی سوالات مختلف درباره وضعیت امروز و آینده سینمای ایران بود.

به گزارش روابط عمومی امور سینمایی،سمعی و بصری، مهندس محمدمهدی حیدریان، در ابتدای این برنامه که سیداحمدمیرعلایی(تهیه‌کننده سینما) نیز دیگر میهمان آن در استودیو بود، در پاسخ به سوالی درخصوص حال سینمای ایران گفت: واقعیت این است که حال سینما خوب نیست و این خوب نبودن حال سینما دلایل متعددی دارد که زنجیر وار به هم متصل هستند. حق سینما این بود و هست که قدر و حرمتش را بیشتر بدانیم. متاسفانه سینما در حال حاضر دچار جزئی‌نگری‌هایی هم از طرف سینماگران و هم خارج از سینما شده است و باید کمک کنیم تا سینما به مسیر درست خود برگردد.

وی ادامه داد: انتظار و تصور ما از سینما کامل نیست و فیلم‌هایی که در حال حاضر روی پرده هستند تنها سلیقه بخشی از مردم را تامین می‌کنند و حداکثر یک جامعه 5 میلیونی مخاطب این فیلم‌ها هستند و این موضوع اصلا برای ما مطلوب نیست. در برنامه جامع سینما توجه ویژه‌ای به تنوع موضوعی سینما شده است تا در یک بازه زمانی، میزان طیف مخاطبان مخاطبان سینما افزایش یابد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در خصوص انتظارات از جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: در حال حاضر کارکرد و توقعی که ما از جشنواره فیلم فجر داریم اصلا معلوم نیست که این کارکرد در برنامه جامع سینما به روشنی مشخص شده است. در برنامه جامع سینما اهداف و رویکردهای جشنواره فیلم فجر مشخص شده و طبق این اهداف جشنواره دارای دبیر و دبیرخانه ثابت خواهد بود که البته موارد مختلف مرتبط با جشنواره بزودی توسط دبیر اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی در بخشی دیگری از گفت‌وگوی ویژه خبری دوشنبه 20 شهریورماه در خصوص توجه به فیلم‌های ارزشی و فاخر خاطرنشان کرد: حتما سینمایی را که می‌خواهیم در آن فیلم‌های ارزشی و فاخر سهم قابل توجهی دارد چرا که فرهنگی برگرفته از دینمان داریم که باید حرف‌های فاخر و ارزشی از طریق هنر سینما زده شود. من به هیچ عنوان مفهوم سینما برای سینما را متوجه نمی‌شوم و سینما ابزاری شایسته برای انتقال مفاهیم و ارزش‌هاست. سینما یک زنجیره به هم متصل است که برای تولید فیلم‌های فاخر و ارزشی و رسیدن به درصد مناسب آن در تولید همه اجزای آن زنجیر باید به هم متصل باشند. تکنولوژی ما باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم مضامین خود را به تصویر بکشیم.

مهندس حیدریان افزود: ما اگر صنعت سینما نداشته باشیم نمی‌توانیم فیلمی بسازیم که سرمایه را بازگرداند و و در درجه بعد اگر صنعت سینما نداشته باشیم نمی‌توانیم در بازارهای جهانی نیز حضور داشته باشیم. تصور اینکه فیلم‌های فاخر و دینی مخاطب نداشته باشند بسیار غلط است و ما باید به سمت تولیداتی برویم که در عین برخورداری از مضامین غنی فرهنگی و دینی بتواند با مخاطب گسترده داخلی و خارجی ارتباط برقرار کند.
وی همچنین در خصوص رویکرد سازمان سینمایی به جشنواره‌های جهانی اظهار داشت: هر جشنواره‌ای اهداف خود را دنبال می‌کند. جشنواره‌ها باید برای ما معبر و گذرگاه مناسبی برای ارتباط با دنیا باشد اما قطعا مقصد نیستند. حضور جشنواره‌ای را برای ارتباط با مخاطب باید در نظر داشته باشیم و در برنامه جامع سینما که تدوین شده است همه این موارد دیده شده است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا گلوگاه‌های فرهنگی در کشور مسولیت خود را به خوبی ایفا می‌کنند یا خیر گفت: گلوگاه‌های فرهنگی را اگر مستقل از وضعیت فرهنگی جامعه نگاه کنیم قطعا قادر به مدیریت چیزی نخواهیم بود. اگر بخواهیم نسبت به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص مفهوم "آتش به اختیار" برداشت غلطی داشته باشیم، قطعا بیشتر به حوزه فرهنگ ضربه می‌زنیم. ضعف اجرایی قطعا وجود دارد اما همه مدیران افرادی متدین و معتقد به آرمان‌های انقلاب هستند.

مهندس حیدریان تاکید کرد: سینما یک ظرف جامعی است و برای رسیدن به موفقیت باید برنامه جامع را اجرایی کنیم. در حال حاضر برنامه جامع تدوین شده و وجود دارد و مدیران فرهنگی نیز با اعتقاد به ارزش‌ها دارند عمل می‌کنند اما برای رسیدن به نقطه مطلوب تنها تلاش مدیران کافی نیست بلکه باید همه دستگاه‌ها به کمک سینما بیایند. آخرین قانون فرهنگی مصوب شده در مجلس شورای اسلامی مربوط به چه زمانی است؟.

رئیس سازمان سینمایی ادامه داد:برنامه جامع سینما در حال حاضر بسیاری از خلاءهای قانونی و آئین‌نامه‌ای در حوزه سینما را پوشش می‌دهد و کمک می‌‎کند تا سینما به سمت صنعتی شدن پیش برود. خلاء قانونی بزرگ موجوداین است که سینما هنوز به عنوان صنعت شناخته نشده است و تا زمانی که سینمای به عنوان صنعت شناخته نشود، سرمایه نیز وارد آن نخواهد شد و برنامه جامع در راستای صنعتی شدن سینما تدوین شده است.

وی در بخش دیگری از این گفت‌‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا مافیا در سینمای ایران وجود دارد یا خیر گفت: در آستانه روز ملی سینما باید قدردان این همه افتخارانی که این هنر برای کشور کسب کرده باشیم و اگر نقد درون خانوادگی می‌‎کنیم به معنای زیر سوال بردن ارزش‌های سینماگران نیست. سینما دارای حیات طبیعی نیست و اگر دارای حیات طبیعی نباشد به گونه‌ای که یکسال باید سیب‌زمینی بکاریم و سال بعد پیاز و طبیعتا در این حیات غیر طبیعی عده‌ای به دنبال منافع بیشتر خود باشند.

مهندس حیدیریان تصریح کرد: ما در حال حاضر از 7 میلیون ببینده سینما در 5 سال قبل به آمار 27 میلیون مخاطب رسیده‌ایم که البته هنوز با شرایط ایده‌ال فاصله زیادی داریم. ما باید فیلم ارزشی برای مخاطب بسازیم و معنای ساخت فیلم ارزشی هم این نیست که مخاطب نداشته باشند، بلکه با ساخت مضامین ارزشمند و مناسب باید آمار مخاطب سینما بالاتر برود.

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: مافیا اصلا اصطلاح درستی برای ارزیابی وضعیت سینما نیست. حتما جمعی بدنبال منافع بیشتر خود هستند. ما امروز عملا یک یا دو سازمان پخش قدرتمند داریم که مابقی بدنبال آن‌ها هستند اما معنای آن مافیا نیست بلکه انحصار است که البته همین انحصار آسیب به بار می‌آورد و برای خروج از این انحصار باید برنامه ریزی مناسب داشته باشیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه صحبت‌های خود در خصوص وضعیت آینده سینمای ایران گفت: بسیار به آینده سینما امیدوار هستم. به این دلیل که بخشی از سرمایه‌ ما نیروی انسانی است و نیروی انسانی فراوانی در کشور وجود دارد. در برنامه جامع سینما موارد متعددی دیده شده از جمله افزایش سالن‌های سینما که البته نیاز به کمک شهرداری هم داریم و در مجموع آینده بسیار بهتری را از امروز برای سینما تصور می‌کنم.

براساس این گزارش، در این برنامه همچنین سیداحمد میرعلایی تهیه‌کننده سینما نیز حضور داشت که در خصوص وضعیت حال حاضر سینمای ایران گفت:طبق گفته آقای مهندی حیدریان حال سینما در حال حاضر خوب نیست و دلیل آن این است که برنامه‌ریزی خوبی نداریم. آقای حیدریان قبلا تجربه مدیریت در سینما را داشته‌اند و می‌دانند یک مدیر برای موفقیت به زمان احتیاج دارد. ما در حال حاضر رد یک موقعیت اورژانسی هستیم و این اصلا خوب نیست.

وی افزود: حسایست در ارتباط با سینما بسیار بالا است و از طرف دیگر در مقابل با این حجم از حساسیت بالا برنامه‌ریزی وجود ندارد. در ملاقاتی که سال 85 مقام معظم رهبری با سینماگران داتشند تاکید کردند که کلید توسعه کشور در دست سینماگران است به شرطی که تا 5 سال آینده کشور را به خوبی رصد کنند.

تهیه‌کننده فیلم «شب واقعه» ادامه داد: وقتی آقای حیدریان به جای مدیر قبلی آمدند همه خوشحال شدند اما ایشان برای مدیریت کردن باید زمان در اختیار داشته باشند و از طرف دیگر باید همه دستگاه‌ها از جمله شورای انقلاب فرهنگی کمک کنند تا بودجه سینما افزایش پیدا کند.

میرعلایی در بخش دیگری از صحبت‌‎های خود اظهار داشت:پیشانی فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی سینما است و در این پشیانی فرهنگی همه از جشنواره فجر صحبت می‌کنند.اما آیا برای جشنواره فجر برنامه‌ریزی کرده‌ایم امروز نیازمند یک دبیر و دبیرخانه ثابت برای فجر هستیم اما هنوز پس از 35 سال این اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: سینمای ما امروز در فروش نیز وضعیت مطلوبی ندارد چرا که بیشترین میزان فروش متعلق به آثاری است که اصلا تناسبی با وضعیت فرهنگی کشور ندارند. سینمای ما باید از این وضعیت که فکر کنیم فقط فروش می‌تواند نجاتش دهد رها شود و باید با یک برنامه‌ریزی مدیریت شود که بخشی از این برنامه‌ریزی بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

این تهیه‌کننده سینما خاطرنشان کرد: هنوز پس از 38 سال تکلیف حجاب در سینما و تلویزیون ما مشخص نیست و فیلم‌هایی به خاطر مشخص نبودن مساله حجاب توقیف می‌شوند. ما باید برنامه‌ریزی داشته باشیم اما زمان دارد از دست می‌رود.

براساس این گزارش، در این برنامه همچنین سعید الهی از منتقدان و روزنامه‌نگاران فرهنگی نیز به صورت تلفنی به ارائه نقطه نظرات خود پرداخت.


   
گفتگو

یادداشت

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.