ویرایش:
سه شنبه، 27 آذر 1397
آخرین اخبار
گفتگو
14:28 - 1396/8/16

علیرضا شجاع نوری: بیکاری تهیه کنندگان اولین خسران کپی غیرمجاز


علیرضا شجاع نوری بازیگر و تهیه کننده سینما با اشاره به اینکه فرهنگ عدم استفاده از کپی رایت غیرمجاز در کشور باید نهادینه شود گفت: قانون کپی رایت غیر مجاز نقص بسیاری دارد و نیازمند تغییر است.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری، علیرضا شجاع نوری، بازیگر و تهیه کننده سینما درباره فضای کپی رایت در کشور و بیکاری تهیه کنندگان و کارگردانان و هنرمندان گفت: متأسفانه از هر سویی زخمی به فرهنگ این سرزمین خورده شده است. یکی از موارد عدم رعایت حقوق مولفین است. با تکثیر قاچاق غیرقانونی محصولات فرهنگی که حاصل دسترنج هنرمندان است، لطمه زیادی به درآمد هنرمندان وارد می شود.

وی ادامه داد: کپی رایت غیرمجاز مانند ملخی است که مزرعه را نابود می کند و همین موضوع باعث خسران به صاحب مزرعه می شود. اقدام ستاد صیانت از محصولات فرهنگی و هنری در جهت جمع آوری CD و DVD قاچاق بسیار مثبت است. زحمت های زیادی در این زمینه کشیده اندکه نتایج خوبی داشته است.

تهیه کننده «دونده زمین» با بیان اینکه پیشنهاد می کنیم طرح جمع آوری محصولات فرهنگی را در شهرستان ها اجرایی کنند گفت: در کنار این طرح باید یک فرهنگ سازی صورت گیرد، یعنی مردم بدانند که کپی غیرمجاز تفاوتی با جنس دزدی ندارد.
تهیه کننده «باغ های کندلوس» ادامه داد: در حال حاضر اگر فردی سر چهارراه یک گردبند طلا را با قیمت مناسب به ما پیشنهاد کند خریداری نمی کنیم چرا که حدس می زنیم احتمال دارد دزدی باشد. اما این حساسیت در مورد محصولات فرهنگی وجود ندارد.

وی گفت: یعنی یک فیلمی را به ما می فروشند و ما بدون اینکه حساسیت داشته باشیم که آیا صاحب این اثر رضایت دارد یا خیر آن را خریداری می کنیم و حتی خودمان هم گاهی برای دوست و همسایه تکثیر می کنیم.

این تهیه کننده سینما بیان کرد: مردم متوجه کار اشتباه خود در کپی غیر مجاز نیستند. این فرهنگ سازی هنوز صورت نگرفته است. یعنی زشتی کپی کردن یک اثر به صورت غیر مجاز هنوز در جامعه نهادینه نشده است.

شجاع نوری با اشاره به تأثیر کپی رایت غیرمجاز در بیکاری تهیه کنندگان و کارگردان های سینما اظهار داشت: درصد زیادی از بازگشت سرمایه کارهای فرهنگی با کپی غیرمجاز با خطر مواجه می شود. اولین افرادی که لطمه می بینند تهیه کنندگان هستند. چرا که اولین هزینه برای تولید یک اثر هنری از سوی تهیه کننده و آخرین برداشت هم برای تهیه کننده است. به همین دلیل در صورتی که کار فرهنگی کپی غیرمجاز شود، باعث متضرر شدن تهیه کننده می شود.

وی ادامه داد: در صورتی که یک تهیه کننده نتواند در بازار کار کند یک تیم نمی تواند فعالیت کند. تهیه کننده شروع کننده یک کسب و کار است، در صورتی که برای فعالیت خود دچار مشکل شود فعالیت یک تیم بهم می خورد.

شجاع نوری به نقص قانون کپی رایت غیرمجاز اشاره کرد و گفت: نقص فرهنگی نیز به قانون سرایت می کند، یعنی قانون گذاران از لحاظ فرهنگی متوجه خسرانی که به تهیه کنندگان می شوند نیستند.

وی بیان کرد: چندسال گذشته که فیلم «یک بوس کوچولو» را داشتم در صف فروش بلیت سینما فرهنگ، جوانی را دیدم که CD کپی شده فیلمم را در صف می فروخت. زمانی که جوان را به پلیس نیرو انتظامی معرفی کردم با او برخورد خاصی نشد، چرا که در مورد قاچاق محصولات فرهنگی توجیه نبود. البته در حال حاضر قانون بهتر شده است و با متخلفین برخورد می شود. اما نیازمند این است که قانون در این زمینه محکم تر عمل کند.

این تهیه کننده معتقد است در حال حاضر اگر تصویر یک دزد در روزنامه چاپ شود برای مردم قبیح است اما اگر عکس فردی که کپی رایت غیر مجاز داشته است در روزنامه منتشر شود این فرهنگ هنوز برای مردم نهادینه نشده است که کار و فعالیت او را قبیح بدانند.

علاقمندان و مخاطبان برای اطلاع از مراکز و سایت‌های مجاز عرضه کننده محصولات سمعی و بصری می توانند به سایت موسسه رسانه‌های تصویری به آدرس rasaneha.org مراجعه نمایند.


   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.