ویرایش:
دوشنبه، 19 آذر 1397
آخرین اخبار
گفتگو
15:53 - 1396/10/23

ارد زند: دیده شدن فیلم های مستند در بعد وسیع با تماشاگرِ بیشتر اتفاق خوبی است

یک مستندساز معتقد است رقابت مستندها با فیلم های بلند وجه مثبتی هم دارد و آن این است که توسط مخاطب عام دیده شود، دیده شدن فیلم های مستند در بعد وسیع با تماشاگر بیشتر اتفاق خوبی است. اما باید راه های آشنایی مخاطب با سینمای مستند را پیدا کرد.

ارد زند، رئیس سابق انجمن مستندسازان در خصوص حضور و رقابت دو مستند بلند در کنار فیلم های داستانی در سی ششمین جشنواره فیلم فجر، به ستاد خبری این جشنواره گفت: مدت هاست که حضور سینمای مستند در جشنواره فیلم فجر با آزمون و خطا پیش می رود. امسال از 11 فیلم، دو فیلم به جشنواره راه پیدا کرد. اینکه امسال فیلم های مستند در بخش سینمای اصلی قرار است به رقابت بپردازند وجه مثبتی هم دارد و آن این است که توسط مخاطب عام دیده شود.

این مستندساز افزود: امیدواریم که فین دو فیلم مستند در جشنواره امسال دیده شوند. البته دیده شدن مستندها دو راه دارد و آن تلویزیون و سینماست. لذا برای اینکه مستند در پرده سینما دیده شود باید ویژگی های اکران را داشته باشد و تا جایی مردم پسند باشد که مردم حاضر باشند برای دیدن آن بهای بلیت بپردازند. از این رو می تواند یک حسن برای این ماجرا باشد.

زند با اشاره به بحث اکران فیلم های مستند در طول سال عنوان کرد: البته این بحث هم برای اکران فیلم های مستند بلند وجود دارد که سینماداران باید این فیلم ها را ببینند و برای اکران آنها توافق کنند. (مثل اتفاقی که برای صفر تا سکو افتاد) بررسی کنند و ببینند اگر فیلم پرفروشی خواهد بود در سینماهایشان اکران می کنند. هر چند یکی از وجوه مثبت این قضیه این است که مردم عام نیز با مستندها آشنایی بیشتری پیدا کنند و در اکران های عمومی هم از آنها استقبال کنند ولی این بحث هم وجود دارد که مستندسازان به سمت ساخت فیلم های مردم پسندتر بروند. ضمن این که اگر داوران از این نظر به آثار نگاه کرده اند که آیا این آثار می تواند در اکران عمومی نظر مخاطبان را جلب کند غلط است. ممکن است مستندسازان را به این سمت بکشاند که گیشه داشته باشد.

او ادامه داد: جشنواره فیلم فجر یک جشنواره ملی است که باید درآن مستند، داستانی و انیمیشن دیده شود و هیچ کدام نباید حذف شوند و به هر سه نوع فیلم باید یکسان توجه شود. احتمالا امسال عده ای مخالف و عده ای موافق حضور این دو مستند در جشنواره هستند. هر چند خاصیت فیلم مستند این نیست که مخاطب زیادی داشته باشد و در سینما نمایش داده شود. همچنین تعداد مستندهایی که در دنیا توانسته اند در اکران عمومی اقبال خوبی داشته باشند زیاد نیستند. این به خاطر خاصیت این نوع سینماست.

زند اضافه کرد: به نظرم رقابت مستندهای بلند در کنار فیلم های دیگر و دیده شدن فیلم های مستند در بعد وسیع با تماشاگر وسیعتر اتفاق خوبی است. باید راه های آشنایی مخاطب با سینمای مستند را پیدا کرد. یکی از آن راه ها حضور و نمایش مستندها در جشنواره هایی مثل جشنواره فجر است. به هر حال حضور فیلم های مستند در جشنواره فیلم فجر ضروری است. همین که حذف نشده اند گام مثبت و خوبی است.   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.