ویرایش:
یکشنبه، 4 فرودرین 1398
آخرین اخبار
گفتگو
09:58 - 1397/2/30

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در گفت و گو با ایرنا:

ادغام جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر غیر منطقی است

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، گفت: برای جداسازی جشنواره ملی از بخش جهانی دلایل بسیاری مدنظر قرار گرفته است که ترکیب دوباره آن بعید و غیر منطقی به نظر می رسد.

محمود اربابی  درباره تازه ترین تصمیمات سازمان سینمایی درباره درخواست کانون کارگردانان برای تجمیع دوباره جشنواره جهانی و ملی فیلم فجر، گفت: جشنواره فیلم فجر از زمان تاسیس تاکنون همواره سیر تکاملی را طی کرده است. از زمانی که جشنواره کودک، فیلم کوتاه، مستند و بین الملل با هم برگزار می شد تا الان که هر کدام از این بخش ها جشنواره مستقلی برای خود دارند.

وی افزود: روند شکل گیری سینمای ایران بعد از انقلاب الزامش به این صورت بوده است که دستخوش تغییرات مثبت و رو به جلویی باشد. بنابراین وقتی در یک مسیر تکاملی قرار می گیرید این تغییرات طبیعی است.

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، با اشاره به اینکه چهار سال است که جشنواره بین الملل فیلم فجر مستقل از بخش ملی برگزار می شود، ادامه داد: برای این جدایی دلایل بسیاری با نظر کارشناسان گرفته شده است و در حال حاضر نیز کانون کارگردانان اعتراض هایی به این جدایی داشته اند که بنا داریم طی جلساتی با آنها دلایل را بررسی کنیم و در نهایت نتیجه درستی در این باره گرفته شود.

اربابی با اشاره به اینکه «نخستین جلسه شورای مرکزی کانون کارگردانان با بنده فردا قرار است برگزار شود»، خاطرنشان کرد: اگر این دوستان به نحوه برگزاری جشنواره و یا حتی ترکیب دوباره بخش ملی و جهانی نظر داشته باشند حتما این نظرات را خواهیم شنید و با یک خرد جمعی تصمیم نهایی را خواهیم گرفت.

وی با تاکید بر اینکه به جشنواره ممکن است از نظر سیاستگذاری، اهداف و حتی نحوه برگزاری انتقاد وارد شود، گفت: این سخنان نیز با کارشناسان بررسی و درباره آن تصمیم گیری خواهد شد.

این مدیر سینمایی افزود: رویکرد کلی ما این است که در محورهای مشخص دیدگاه ها را بگیریم و بر اساس آن تصمیم گیری نهایی را داشته باشیم.

اربابی با تاکید بر اینکه ما برای جداسازی دلایل محکمی داشته ایم، گفت: جشنواره فیلم فجر در واقع یک جشن ملی است که نزدیکی زمان آن به جشنواره برلین آن را به شدت تحت تاثیر قرار می داد. این دلیل و بسیاری از دلایل دیگر که بارها درباره آنها صحبت شده است دلیل جداسازی جشنواره بوده است.

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، خاطرنشان کرد: البته نقدهایی هم بوده که به تیم برگزاری کننده شده است و آن نیز باید در یک فرایند درست و منطقی نقد شود تا اگر خللی در این باره وجود دارد اصلاح شود.

به گزارش ایرنا، جمعه هفته گذشته 21 اردیبهشت ماه کانون کارگردانان سینمای ایران طی نامه‌ای به رئیس سازمان سینمایی خواستار بازگشت بخش بین‌المللی به جشنواره فیلم فجر و ادغام این دو جشنواره همچون گذشته شد.

در بخشی از متن نامه شورای مرکزی کانون کارگردانان سینما خطاب به رئیس سازمان سینمایی آمده است: با گذشت چهار دوره از جدایی بخش بین‌المللی از بخش ملی جشنواره فیلم فجر، حالا با قاطعیت می‌توان گفت جشنواره جهانی فجر نتوانسته نقش هنری و تاریخی خود را جهت معرفی و یا ارتقاء جایگاه سینمای ایران در سطح جهانی به خوبی ایفا کند و تاثیر خروجی آن بر جریان تولید و پخش و نمایش آثار سینمای ایران چندان محسوس نیست.   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.