ویرایش:
یکشنبه، 26 خرداد 1398
آخرین اخبار
گفتگو
13:27 - 1397/6/26

دبیر کمیته انضباطی کارگروه اکران: فیلم‌های کودک هم درجه‌بندی سنی می‌شوند/ ارزیابی توسط جامعه‌شناسان و روانشناسان


دبیر کمیته انضباطی کارگروه اکران گفت: نظام درجه‌بندی سنی، خانواده‌ها را در انتخاب فیلم‌هایی که می‌خواهند به تماشای آن بنشینند، کمک خواهد کرد. این موضوع در سینما محدود نمی‌شود و باید در شبکه نمایش خانگی نیز به کار برود.

سید ضیاء هاشمی دبیر کمیته انضباطی کارگروه اکران، درباره تصویب نظام رتبه‌بندی سنی برای فیلم‌های سینمای ایران  گفت: خوشبختانه به تازگی نظام درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمای ایران تصویب و ابلاغ شد و این به معنای آن است که از این پس تمامی فیلم‌های سینمای ایران باید درجه‌بندی سنی شوند، حتی فیلم‌های کودک و نوجوان!

وی ادامه داد: این نظام درجه‌بندی سنی باید به گونه‌ای پیش برود که خانواده‌های ایرانی به راحتی بتوانند به آن اعتماد کرده و برای برنامه‌ریزی تماشای یک فیلم از آن کمک بگیرند. البته این موضوع در سینما محدود نمی‌شود و باید در شبکه نمایش خانگی نیز به کار برود.

دبیر کمیته انضباطی کارگروه اکران بیان کرد: بعضاً خانواده‌ها با این مشکل روبه‌رو هستند که فیلمی را انتخاب می‌کنند تا در سالن‌های سینما، همراه با خانواده به تماشای آن بنشینند؛ اما این فیلم مناسب سن فرزندان کوچکشان نیست و به همین خاطر، تماشای فیلم در سینما را از سبد تفریحات خود خارج می‌کنند؛ اما نظام درجه بندی سنی خانواده‌ها را راهنمایی می‌کنند که شاهد چه نوع محتوایی در فیلم خواهد بود و دیگر این خانواده است که تشخیص می‌دهد که کودکش این فیلم را تماشا کند یا نکند.

هاشمی خاطر نشان کرد: قرار است تیمی متشکل از کارشناسان خانواده، کارشناسان اجتماعی، کارشناسان روانشناسی و ... آثار سینمای ایران را ارزیابی کرده و درجه‌بندی سنی کنند، این تیم در حال تشکیل است و به‌زودی کار خود را آغاز خواهد کرد. شاید به بار نشستن نظام درجه‌بندی سنی یک سال به طول بیانجامد؛ اما چیزی مشخص است، این خواهد بود که تمامی فیلم‌های سینمای ایران از این پس باید درجه بندی سنی شده و به صورت مشخص در تبلیغاتشان اعلام کنند که فیلمشان مناسب چه سنی است. 

منبع: فارس  
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.