ویرایش:
چهار شنبه، 7 فرودرین 1398
آخرین اخبار
گفتگو
21:07 - 1397/8/11

محمود اربابی با اشاره به عصر دیجیتال:

باید به سمت نظام خودانضباطی در سینما برویم/ ورود به جهان تازه

محمود اربابی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی معتقدست با ورود دیجیتال به سینما باید به سمت نظام خودانضباطی در سینما برویم.

 همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال» از تاریخ ۲۱ تا ۲۳ آبان ماه توسط مدرسه ملی سینمای ایران برپا می شود که در این همایش به مساله ورود دیجیتال به سینما پرداخته می شود.

در همین زمینه محمود اربابی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی معتقد است که مفهوم دیجیتال را باید از ۲ منظر فن آوری و دیگری کمک به نوآوری و خلاقیت در سینما مورد بررسی قرار داد.

وی در توضیح صحبت های خود گفت: فن آوری در جهان امروز در حال پدید آمدن است و کسانی می توانند به این فن آوری کمک کنند که مفهوم دیجیتال را کشف کرده باشند در این صورت است که دانش و فن آوری در عرصه سینما ایجاد می شود.

اربابی با طرح این پرسش که فهم دیجیتال چیست؟ بیان کرد: زمانی که بتوانیم همه اجزای هستی را از هم باز و دوباره ترکیب کنیم به دنیای دیجیتال ورود کرده ایم و از نظر من رسیدن به این ترکیب جدید، دیجیتال محسوب می شود.

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی تاکید کرد: مقوله دیجیتال از ۲ بعد اهمیت دارد؛ نخست وجود امکانات نرم افزاری، ابزارها و ادواتی که روز به روز تولید می شود و دوم خلاقیتی است که با این ابزار به دست می آید.

اربابی با اشاره به کارآمدی پیشرفت تکنولوژی و ورود دیجیتال به بخش های فنی سینمای ایران در ۲ دهه گذشته گفت: دیجیتال و فن آوری های نوین در بخش فنی به ویژه در حوزه جلوه های ویژه و عرصه فیلمبرداری تحول ایجاد کرد و توانست فضاسازی مناسبی برای ذهنیت خلاق و مولف اهالی سینما در حرفه های مختلف فراهم کند.

وی ادامه داد: با گذشت ۲ دهه از ورود این مهم هنوز هم با مقاومت افراد مواجه هستیم و متاسفانه در اغلب موارد نسبت انفعالی وجود دارد در حالی که همزمان با پیشرفت تکنولوژی و ورود دیجیتال به سینمای ایران باید با یک تحول ذهنی رو به رو می شدیم که این تحول می پذیرفت که با درک مفهوم دیجیتال در سینما، جهان تازه ای پیش روی مخاطب قرار گرفت.

اربابی در پایان صحبت های خود با اشاره به جایگاه نظام کنترل و نظارت با ورود دیجیتال به سینما گفت: آموزش چگونگی بهره برداری از دنیای دیجیتال باید به سمت آموزش در نظام خودانضباطی پیش رود تا جایی که افراد بدون دخالت نیروی نظارتی از بیرون به شکل خودکار نظام خودانضباطی را رعایت کنند.

منبع: مهر  
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.