ویرایش:
دوشنبه، 6 خرداد 1398
آخرین اخبار
گفتگو
16:01 - 1397/8/21

محمد مهدی حیدریان به مهر پاسخ داد؛ حمایت قطعی سازمان سینمایی از حضور «بَرد» در اسکار/ تعللی نداشتیم

در واکنش به نگرانی مستندسازان از تعلل در حمایت دولت از حضور اولین مستند ایرانی در جمع نامزدهای نهایی اسکار ۲۰۱۹، رئیس سازمان سینمایی از حمایت قطعی از این مستند خبر داد.

 روز گذشته هیأت مدیره انجمن مستندسازان سینمای ایران در قالب نامه‌ای رسمی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن درخواست برای برنامه‌ریزی و حمایت هدفمند از مستند «برد» به کارگردانی حمید جعفری که بخت بالایی برای حضور در جمع نامزدهای نهایی جایزه اسکار ۲۰۱۹ را دارد، تأکید کردند؛ «وقت تنگ است.»

در واکنش به این ابراز نگرانی صنفی، محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی کشور درباره فرآیند حمایت این سازمان از مستند «برد» گفت: روز شنبه این هفته بحثی را درباره این هنرمند خوب و مستندساز ارزشمند کشور و توفیقی که اثرش پیدا کرده است، با دبیر شورایعالی بین‌المللی سینما آقای فریدزاده داشتیم و ایشان مسئولیت پیدا کردند تا در ارتباط و هماهنگی با آقای طباطبایی‌نژاد مدیرعامل انجمن گسترش سینمای مستند و تجربی مکانیزم حمایت از این فیلم را نهایی کنند.

محمد مهدی حیدریان تأکید کرد: قطعاً از این مستند حمایت خواهیم کرد و کم‌وکیف این حمایت را در دیدار با خود کارگردان مطرح خواهیم کرد.رئیس سازمان سینمایی درباره برخی شنیده‌ها مبنی‌بر صدور دستور حمایت از سوی وزیر ارشاد و تعلل در اجرایی شدن آن به واسطه پیچ و خم‌های اداری در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم تأکید کرد: حتما اینگونه نیست، همان‌طور که اشاره کردم روز شنبه جلسه‌ای درباره این مستند داشتیم و در حال حاضر هم پیگیری‌ها ادامه دارد و ظرف یکی دو روز آینده نتیجه آن اعلام خواهد شد. تعلل و مکثی در این زمینه در جایی نداشتیم و نخواهیم داشت.

هیأت مدیره انجمن مستندسازان سینمای ایران ماه گذشته با انتشار یادداشتی تحسین‌آمیز درباره مستند «برد» به کارگردانی حمید جعفری خطاب به مسئولان سینمایی تأکید کرده بود؛ «از مستند بَرد و شانس حضور در اسکار غفلت نکنید.»

مستند کوتاه «بَرد» تابه‌حال در جشنواره‌های مختلفی شرکت داشته و موفق به دریافت چندین جایزه ملی و خارجی شده است.

«بَرد» مستندی کوتاه با زمان ۲۵ دقیقه است و داستان زنی در اطراف رامهرمز را روایت می‌کند که هر روز با پتک و دیلم به کوه می‌رود، سنگ می‌شکند و می‌فروشد تا زندگی خانواده‌اش را تأمین کند.

برخی از عوامل این فیلم عبارتند از طرح و کارگردانی: حمید جعفری، فیلم‌بردار: ارسطو مداحی گیوی، تدوین: اسماعیل منصف، صدابردار و صداگذار: علیرضا دریادل، تهیه‌کنندگان: فاطمه فروزان علاء و حمید جعفری.   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.