ویرایش:
دوشنبه، 6 خرداد 1398
آخرین اخبار
گفتگو
15:25 - 1397/9/6

علیرضا تابش: جشنواره فیلم مقاومت پایگاهی برای فیلم سازان آزادی خواه

علیرضا تابش گفت: سینمای مقاومت را می توان در زمره فیلم ها یا آثاری که از سایر آثار سینمایی و ژانر ها متفاوت هستند توصیف کرد.

 علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی ضمن تقدیر و خدا قوت به دست اندرکاران برگزاری جشنواره فیلم مقاومت و فیلم سازان تلاشگر در این عرصه که فیلم های متفاوتی را عرضه می کنند که در ایران و جشنواره های جهانی مورد توجه قرار می گیرد، درباره عنوان سینمای مقاومت اظهار داشت: سینمای مقاومت را می توان در زمره فیلم ها یا آثاری که از سایر آثار سینمایی و ژانر ها متفاوت هستند توصیف کرد.

وی عنوان داشت: به لطف پیروزی انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته گفتمان مقاومت در سینمای ایران نهادینه شده و جمعی از هنرمندان جوان در سال های جنگ و پس از جنگ رسالت به تصویر کشیدن رشادت ها و زوایای متفاوتی از جنگ 8 ساله را بر دوش داشتند که بعدها همین نوع نگاه پس از گذشت جنگ تحمیلی در حوزه مقاومت و پایداری شکل گرفت و در فیلم های کوتاه، سینمایی،انیمیشن و به ویژه مستند به عنوان آثار مهم از دوران جنگ یا مقاومت در منطقه می توان یاد کرد.

این نوع فیلم ها روایت متفاوتی از گفتمان متفاوت و موضوع پایداری دارند، می توان اذعان داشت جشنواره فیلم مقاومت پایگاهی برای فیلم سازان آزادی خواه جهان شده است، افرادی که به گونه ای دیگر می بینند و با مشقت و مرارت موضوعات مبتلا به جامعه جهانی را رصد می کنند و آن ها را که در حوزه مقاومت و پایداری هستند به تصویر می کشند.

وی با اشاره به این که باید حضور مهمانان و فیلم سازان خارجی را در این جشنواره ارج نهاد عنوان داشت: جشنواره پانزدهم مقارن با چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی شده و بدون اغراق می توان گفت مجموعه فیلم هایی که طی 40 سال به نام انقلاب و دفاع مقدس و موضوع پایداری و مقاومت پرداخته شده جزئ درخشان ترین آثار سینمای ایران هستند و خوشحالیم که امسال نیز بنیاد سینمایی فارابی حضور پر رنگی در جشنواره فیلم مقاومت دارد. امسال 18 اثر از فیلم سازان کشورمان مورد حمایت بنیاد سینمایی قرار گرفت که در این جشنواره رقابت می کنند.

وی در ادامه بیان داشت: نکته حائز اهمیت این که از میان فیلم های مورد حمایت بنیاد سینمایی، 3 فیلم اول را زنان ایرانی کارگردانی کردند که باید گفت خانم های هنرمند سینمای کشورمان در حوزه نویسندگی فیلمنامه ، تدوین، کارگردانی و حتی تهیه کنندگی جسارت به خرج دادند و همت کردند و سوژه ها و موضوعات مهمی مثل مقاومت و دفاع مقدس را انتخاب کردند که برایشان آرزوی موفقیت دارم. 

منبع: تسنیم  
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.