ویرایش:
سه شنبه، 26 شهریور 1398
آخرین اخبار
گفتگو
12:05 - 1398/1/24

قائم مقام بنیاد فارابی : درهای فارابی به روی فیلمسازان جوان مستعد باز است/ لزوم اصلاح ساختارهاحبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی از برنامه های این بنیاد در سال جدید، اکران فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» و حمایت از فیلمسازان فیلم اولی صحبت کرد.

با اعلام اولویت ها فیلمسازان هدفمند به سراغ بنیاد فارابی می آیندحبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی درباره اکران فیلم های تحت مشارکت بنیاد سینمایی فارابی از جمله «غلامرضا تختی» و «ماجرای نیمروز ۲» که در سی و هفتمین جشنواره ملی فجر حضور داشتند اذعان کرد: تصمیم گیری درباره اکران فیلم ها برعهده تهیه کنندگان فیلم هاست ولی ما نظراتمان را به آن ها می گوییم به طور مثال درباره اکران نوروزی فیلم «غلامرضا تختی» و «ماجرای نیمروز ۲» که احتمال اکران آن ها در نوروز ۹۸ بیشتر فراهم بود با توافقات انجام شده با تهیه کنندگان مبنی بر همزمان نشدن اکران این دو فیلم و اکران آن ها در طی سال، به این نتیجه رسیدیم که فیلم «غلامرضا تختی» جزو گزینه های نوروزی باشد.

وی درباره بحث های پیش آمده درباره وام های تعلق گرفته و معیار وام های داده شده به فیلم ها در بنیاد سینمایی فارابی توضیح داد: ما دونوع حمایت داریم؛ یک مشارکت و دوم وام. قطعا آثاری که در آن مشارکت می کنیم از لحاظ فیلمنامه و اولویت ها به نظرات ما در بنیاد سینمایی فارابی نزدیک تر است و پس از آن در شورای های مختلف این فیلمنامه ها بررسی شده و ارزش های هرکدام تعیین می شود و زمانی که تیم سازنده مشخص می شود تصمیم می گیریم که در آن پروژه مشارکت داشته و یا به دادن وام به آن ها بپردازیم.

ایل بیگی با اشاره به نزدیک بودن اولویت های بنیاد فارابی و سینما به فیلمنامه ها برای مشارکت و دادن وام به آن ها گفت: به بسیاری از موضوعات و مضامین در بخش خصوصی پرداخته نمی شود، مانند فیلم های «غلامرضا تختی»، «ماجرای نیمروز»،«شبی که ماه کامل شد»، «بیست و سه نفر» که بخش خصوصی آن ها را نخواهد ساخت یا توان ساختش را ندارد که جاهایی مانند بنیاد سینمایی فارابی یا موسسات دیگر باید برای ساخت آن ها کمک کنند.

او اضافه کرد: ما فقط به آثار دفاع مقدس و انقلاب و حوزه دینی بسنده نمی کنیم و در حوزه های دیگری ماند فیلم های اجتماعی و سینمای کودک و نوجوان نیز ورود می کنیم. در حوزه فیلم های کودک و نوجوان می توان گفت فارابی به تنهایی حضور دارد و هنور نیاز است که ما حامی این بخش باشیم البته همه این حمایت ها به ظرفیت و موضوع فیلمنامه و تیمی که پیشنهاد می شود بستگی دارد.

ایل بیگی با اشاره به اینکه بعضی افراد نیازی به مشارکت فارابی در ساخت فیلم هایشان نمی بینند، اضافه کرد: بعضی ها فقط متقاضی گرفتن وام هستند و علاقه مند به مشارکت فارابی نیستند که قابل احترام هستند و در جشنوارهملی فیلم فجر هم چنین آثاری وجود داشت. در سینمای کودک هم دو فیلم وجود دارد که متقاضی گرفتن وام بودند که یکی از آن ها در حال ساخت است و دیگری به زودی تولیدش آغاز می شود.

قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به تلاش این بنیاد با توجه به نیاز کشور مبنی بر توجه به موضوعاتی که اولویت مهم برای کشور است، توضیح داد: تلاش می کنیم اولویت ها را استخراج و حتی اولویت های خودمان را اول سال اعلام کنیم که به چه آثاری علاقه مند هستیم که فیلمسازان هم بدانند با چه فیلمنامه هایی به ما مراجعه کنند، چون طبق معمول سینما، همچنان بسیاری از کسانی که پروانه ساخت می گیرند و می خواهند فیلم سینمایی بسازند معتقدند که باید به بنیاد فارابی مراجعه کنند تا حمایت شوند.

ایل بیگی درباره حمایت از فیلمسازان فیلم اولی نیز عنوان کرد: در این سال ها فارابی حمایت های خوبی از کارگردان فیلم اولی به عنوان کسانی که استعدادهای خوبی هستند و باید به سینما وارد شوند، کرده است و حتما بسیاری از فیلم اولی ها این امید را دارند و به فارابی مراجعه می کنند و بنیاد فارابی هم از فیلمنامه آن ها استقبال می کند و همچنان این در به روی جوانان مستعد که می خواهند به سینما وارد شوند باز است.

وی در پایان درباره ادغام زیرمجموعه های سازمان سینمایی با بنیاد سینمایی فارابی نیز گفت: تغییر و بازنگری لازمه یک سیستم است. بعد از چهل سال از گذشت انقلاب و اتفاقاتی که در این مدت افتاده است باید در ساختارهای سینمایی بازنگری صورت گیرد. البته همیشه همین گونه بوده که خیلی ها حاضر نیستند تن به اصلاحات بدهند و می خواهند همان چیزی را که سال های سال انجام می شده است انجام دهند. 

منبع: صبا  
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.