ویرایش:
یکشنبه، 27 مرداد 1398
آخرین اخبار
گفتگو
12:15 - 1398/1/30

محمد اطبایی: تمرکز بر تعامل سینمایی با کشورهای منطقه جشنواره جهانی فیلم فجر را هویت‌مند می‌کند

محمد اطبایی قیاس بازار فیلم جشنواره جهانی فیلم فجر با دیگر جشنواره‌های جهان را نادرست خواند و پیشنهادهایی برای هویت‌مندتر شدن این رویداد سینمایی بیان کرد.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، محمد اطبایی پخش کننده بین المللی فیلم های ایرانی در حاشیه بازار سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر درباره کیفیت این بخش بیان کرد: من با قیاس بازار فیلم این جشنواره با سایر جشنواره ها موافق نیستم زیرا این قیاس که از جمله خصوصیات عمده ایرانیان نیز هست، در اینجا اشتباه به نظر می رسد و ما را دچار نوعی خلا اعتمادبه‌نفس می کند.

وی افزود: به ویژه زمانی که اتفاقی در ابعاد بین المللی در جریان است، گویا علاقه داریم مورد تایید سایر کشورها قرار بگیریم و دیگران مُهر تایید بر آن بزنند در حالی که نیازی به این مقایسه نیست. در دنیا بازارهای فیلم مختلفی با کیفیات متفاوتی برگزار می شود و هر یک از آن ها اهدافی را محقق می کنند و لزوما همه نباید شبیه هم باشند.

اطبایی با بیان این که هر جشنواره ای باید دارای هویت باشد، عنوان کرد: یکی از انتظاراتی که از جشنواره جهانی فیلم فجر می رود این است که هویت مستقل خود را پیدا کند. اگر این هویت تعریف شود، می توان راهبردهایی را طراحی کرد و بر اساس آن پیش رفت. وقتی هویت نباشد، راهبردی شکل نمی گیرد و برنامه ریزی و رسیدن به هدف نیز تحت الشعاع قرار می گیرد.

وی با اشاره به راهکاری برای ارتقای کیفی جشنواره جهانی فیلم فجر عنوان کرد: به نظر می رسد بهتر است این جشنواره بر کشورهای منطقه خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز متمرکز شود. این تمرکز باعث ایجاد هویت برای جشنواره و برنامه ریزی بر مبنای استراتژی می شود.

این پخش کننده بین المللی فیلم های ایرانی درباره جدا بودن دو بخش ملی و جهانی جشنواره فیلم فجر توضیح داد: جشنواره جهانی فیلم فجر اتفاقا جشنواره ای گرم و صمیمی و محفلی خوب است اما جشنواره ها در هیچ جای دنیا به دو بخش تقسیم نمی شوند و بنابراین شاید بهتر است نام این جشنواره تغییر کند.

وی به دست اندرکاران جشنواره جهانی فیلم فجر پیشنهاد کرد: جشنواره جهانی فیلم فجر ظرفیت های زیادی برای جذب حامیان مالی دارد به شرط آن که برای این هدف برنامه ریزی کند.

این کارشناس سینما در پایان گفت: جشنواره جهانی فیلم فجر به مرور می تواند مهمانان مهم تری از سینمای جهان را دعوت کند.

   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.