ویرایش:
یکشنبه، 27 مرداد 1398
آخرین اخبار
گفتگو
16:10 - 1398/1/31

قائم مقام معاون سیما: تلاش برای انزوای فرهنگی ایران جواب نمی‌دهد/ مهمانان جشنواره «سفیران» ما در جهان می‌شوند

رضا پورحسین معتقدست مهمانان خارجی که به رویدادی مانند جشنواره جهانی فیلم فجر می‌آیند هر یک سفیرانی برای معرفی چهره واقعی ایران به جهان می‌شوند.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، رضا پورحسین قائم مقام معاون سیما ضمن بازدید از برنامه های سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر درباره موانعی که برای دعوت و حضور مهمانان خارجی در جشنواره وجود داشته است، گفت: وقتی جشنواره ما جنبه بین‌المللی پیدا می‌کند یعنی ایده و هنر ما قرار است برای مخاطبانی که از خارج از مرزهای ایران به کشور می‌آیند منتشر شود پس قاعدتا عده ای مشکلاتی ایجاد می‌کنند تا این صدا منعکس نشود.

او تاکید کرد: ولی ما در دنیای ارتباطات به این موضوع آگاه هستیم که هرچند پیام‌ها ممکن است در موانع گیر کنند اما بازهم به مخاطب می‌رسند؛ تنها ممکن است مقداری طول بکشد ولی حتما می‌رسد. البته یکی از دلایل این مانع‌تراشی، جهانی بودن جشنواره فیلم فجر است.

پورحسین با اشاره به اینکه یکی از دلایل این اتفاق هدف‌گذاری جشنواره جهانی فیلم فجر بر شناساندن سینمای ایران در خارج از مرزهای ایران یا حتی مطرح کردن سینمای خارجی است که به نگاه ما نزدیک است، گفت: دشمنان ما تمام تلاش خود را می کنند که این هدف محقق نشود و کشورهای جهان از لحاظ فرهنگی به هم نزدیک نشوند.

او با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای منزوی کردن ایران گفت: یکی از دلایلی که مانع می‌شوند تا جمعی از هنرمندان سرشناس به ایران بیایند همین است که می‌خواهند انتقال تجربه و شناخت اتفاق نیافتد و به زعم خودشان ما را منزوی کنند.

قائم مقام معاون سیما عنوان کرد: هرچند ممکن است این مشکلات در کوتاه مدت موثر باشد و کسانی باشند که تحت‌تاثیر این مانع‌ها و مشکلات به جشنواره‌های این چنینی نیایند، ولی ما سینمای خودمان را خواهیم شناساند، پیام خودمان را منتقل خواهیم کرد و بیشتر از قبل رو به جلو حرکت می‌کنیم.

پورحسین تاکید کرد: گزارش‌ها نشان می‌دهد کسانی که به هر دلیلی به زعم خودشان جسارت می‌کنند و برای شرکت در جشنواره‌ها، خرید از بازارها یا توریسم به ایران می‌آیند پس از این حضور ذهنیتشان واقعی تر می شود. آنطوری که ایران را در خارج از مرزهای ایران معرفی می‌کنند فاصله عمیقی با واقعیت دارد، حتی نمی‌شود به آن فاصله بگوییم بلکه دره‌ای عمیق است.

او در پایان عنوان کرد: افرادی که به ایران می‌آیند خودشان سفیرانی می‌شوند تا این تبلیغات منفی را خنثی کنند چون مردم به تبلیغات دهان به دهان اعتماد بیشتری دارند. جالب است که هر سال گردگشگری در ایران افزایش پیدا می‌‌کند که بخشی از این را مدیون ورود عده‌ای می‌دانیم که وقتی برمی‌گردند به شکل تساعدی عده‌ای را به ایران دعوت می‌کنند.


 
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.