ویرایش:
دوشنبه، 12 خرداد 1399
آخرین اخبار
گفتگو
12:07 - 1398/2/31

تابش در گفتگو با برنامه «گیومه» از شبکه نمایش؛ سینمای کودک و نوجوان به محتوایِ فرهنگی غنی نیاز دارد


بخش های مختلفی به دوره 32 جشنواره فیلم کودک و نوجوان اضافه شده است/  «آیین سینما رفتن» آیینی است که مسئولان فرهنگی، رسانه ها و خانواده ها باید آنرا ترویج کنند


علیرضا تابش دبیر سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در گفتگو با برنامه «گیومه» از شبکه رادیویی نمایش درخصوص برگزاری این دوره از جشنواره توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ستاد خبری سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان؛ علیرضا تابش دبیر سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در خصوص برگزاری این جشنواره گفت: سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اواخر مرداد تا چهارم شهریورماه امسال در شهر تاریخی اصفهان برگزار می شود، فراخوان و مقررات جشنواره دو روز پیش منتشر شد و ضمن انتشار در رسانه های داخلی، متن آن برای شرکت های فیلمسازی و پخش کننده بین المللی ارسال شد تا بتوانند آثارشان را در موعد مقرر برای دبیرخانه جشنواره بفرستند.

وی افزود: امیدواریم زمان برگزاری این جشنواره که سه ماه دیگر برگزار می شود، شاهد استقبال پرشور فیلمسازان داخلی و خارجی برای حضور آثارشان در این جشنواره باشیم.

تابش با بیان اینکه بخش هایی را امسال برای ترغیب فیلمسازان و پخش کنندگان فیلم های کودکان و نوجوانان به جشنواره اضافه کرده ایم، گفت: امیدوارم پخش کنندگان و خریداران آثار سینمای کودکان و نوجوانان نسبت به پخش، اکران، بازاریابی و فروش آثار سینمایی کودکان و نوجوانان بیشتر ترغیب شوند؛ چرا که جامعه درحال رشدِ ایران نیاز به محتوایی دارد که از نظر فرهنگی غنی باشد و نهادهای سینمایی و فرهنگی همچنان مسئولند که در قالب جشنواره و یا دیگر رویدادهای سینمایی، محتوای تصویری ارزشمند ویژه کودکان و نوجوانان را ارزش گذاری کنند و به مخاطبان این جشنواره که کودکان و نوجوانان عزیز میهن اسلامی مان هستند معرفی نمایند.

وی ادامه داد: امسال «یونیسف» آثار برگزیده مورد نظر را با معیارهای خودش ارزیابی می کند و به یکی از فیلم هایی که به موضوع حقوق آموزشی و تربیتی کودکان مرتبط است جوایزی اعطا می شود.

دبیر جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان تصریح کرد: برای اینکه شاهد مشارکت بیشتر هنرمندان اصفهانی در جشنواره باشیم، جایزه ای به نام جایزه «زاون قوکاسیان» درنظر گرفته شده که به یاد و نام این هنرمند پیشکسوت سینمای اصفهان است و فیلمسازان اصفهانی آثاری که در حوزه کودک و نوجوان برای سال 97 تولید کردند، همزمان با جشنواره ارزیابی و داوری می شود و شاهد حضور و مشارکت هنرمندان اصفهانی در جشنواره هستیم؛ همینطور جایزه «سیفژ» و جایزه «شهید بهنام محمدی» به فیلم های حوزه نوجوانان تعلق می گیرد.

وی افزود: تلاش شده تا غیر از دو بخش اصلی سینمای ایران و سینمای بین الملل، بخش های جنبی مختلف طراحی شود و رنگارنگی و تنوعی که در فرهنگ و هنر ایرانی هست به نوعی در جشنواره هم دیده شود.

تابش با بیان اینکه هم در بخش «سینمای ایران» و هم در بخش «سینمای بین الملل» فیلم های پویانمایی را خواهیم داشت، گفت: خوشبختانه تنوع مضمونی، موضوعی و فرم در جشنواره امسال هست به گونه ای که هم فیلم های رئال و هم فیلم های پویانمایی داریم و طبق گزارشی که از دبیرخانه جشنواره دارم تولیدات سینمای ایران و تولیدات بین المللی طی ماه‌های گذشته رصد و پایش شده‌اند، امیدوارم شاهد حضور متنوع فیلم ها و آثار مرتبط با این جشنواره باشیم و ثبت نام این فیلم ها زودتر انجام شود و فرآیند مربوط به انتخاب آثار در جشنواره را در زمان تعیین شده دنبال کنیم.

وی ادامه داد: طبق فراخوان و مقررات جشنواره صاحبان آثار تا نیمه تیرماه می توانند ثبت نام را انجام دهند و فیلم ها و آثارشان را نیمه مرداد به دبیرخانه جشنواره برسانند.

دبیر جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان با اشاره به نقش نوجوانان در این جشنواره اذعان داشت: غیر از بخش داوری که از داوران نواجوان استفاده می شود و اکنون در تدارک آن هستیم، دو سال است که «المپیاد فیلم سازی نوجوانان» را با هدف استعدادیابی گروه سنی نوجوان در حوزه فیلم سازی و ترغیب آنها به ساخت آثار سینمایی برگزار می کنیم.

وی افزود: سال گذشته نیز دومین دوره آن همزمان با جشنواره در اصفهان برگزار شد و امسال هم سومین المپیاد فیلم سازی نوجوانان در اصفهان برگزار می شود و به زودی فراخوان مربوط به آن منتشر خواهد شد.

دبیر جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان تصریح کرد: در اولین جلسه شورای برنامه ریزی جشنواره که در اصفهان و به ریاست شهردار اصفهان برگزار شد خوشبختانه تمام این طرح ها مورد تصویب قرار گرفت و امیدوارم با همدلی و هماهنگی همه نهادهای مسئول و فعالان سینمای کودک و نوجوان در ماه‌های پیش رو بتوانیم جشنواره را در تراز یک جشنواره جهانی و استاندارد برای شهر تاریخی اصفهان و مردم خوب ایران و مهمانان خارجی برگزار کنیم.

وی افزود: من این نوید را می دهم که با برنامه ریزی هایی که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی در استان ها انجام شده، امسال همزمان با جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان در اصفهان، در استان های کشورمان شاهد نمایش فیلم های منتخب کودکان و نوجوانان باشیم که این برنامه می تواند نشاط، شور و هیجان خوبی را برای بچه های ایران و خانواده هایشان فراهم کند، البته در این زمینه باید بهتر اطلاع رسانی شود؛ چرا که دقیقا در فصل تعطیلی مدارس هست و خانواده ها باید زودتر از این برنامه ها مطلع شوند و با مشخص شدن سینماهایی که در سراسر کشور به نمایش این فیلم ها می پردازند، بتوانند فرزندان عزیزشان و نوجوانانی که علاقه مند به دیدن این فیلم ها هستند را به این سینماها برده و در واقع مهمان جشنواره فیلم کودک و نوجوان، در گستره ایران باشند.

تابش خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم که نسل نوی کشورمان نیاز به فیلم دیدن و سینما رفتن دارد و «آیین سینما رفتن» آیینی است که مسئولان فرهنگی، رسانه ها و خانواده ها باید آنرا ترویج کنند تا فرزندان شان از سنین کودکی و نوجوانی بتوانند تجربه رفتن به سینما و لذت دیدن فیلم های هیجان انگیز، بانشاط و متنوع را داشته باشند.

وی افزود: قطعا این خاطره سازی برای کودکان و نوجوانان و حضور پر شور و نشاط آنها در ایام جشنواره در کنار خانواده هایشان در سینماهای سراسر کشور می تواند نوید این را بدهد که ما در سالهای آتی و نسل های بعدی با نسلی خلاق، فیلم بین، هنرشناس و موفق تری روبه رو هستیم.

   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.