ویرایش:
چهار شنبه، 7 خرداد 1399
آخرین اخبار
گفتگو
12:20 - 1398/5/22

حیدری خلیلی در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم:

۱۵ شهر ایران صاحب سینما خواهند داشت/ سینماهای قدیمی تهران به روز می‌شوند

پروژه ساخت سالن‌های نمایش فیلم در سینماهای کشور یکی از مصادیق عدالت فرهنگی است که به صورت‌های گوناگون در حال اجرا است.

 عدالت یکی از اهداف کلان کشور در تمام حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که باید برای تمام سطوح و شهرهای ایران برقرار شود. در زمینه فرهنگی این مهم را در بخش‌های مختلف می‌توان پیگیری کرد که از مهمترین‌های آن مساله سالن‌های سینمایی با کیفیت خوب و به روز می‌باشد.

پروژه سینما امید در حال تحقق این هدف در بیشتر استان است و رئیس سازمان سینمایی نیز در یکی از توئیت‌های خود اطلاعاتی را در این زمینه به مخاطبان سینما منتقل کرد.

تسنیم برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر و کامل‌تر با معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری،  حیدری خلیلی به گفتگو پرداخت تا ابعاد و زوایای ساخت و ساز سالن‌های سینمایی در کشور برای علاقه‌مندان آن روشن‌تر شود.

آقای خلیلی مقدمتا بگویید که برنامه سازمان سینمایی برای ساخت سالن‌های نمایش چیست؟

"عمومی سازی دسترسی فرهنگی" یکی از کلان برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد که یکی از راههای تحقق این کلان برنامه در سینما، توسعه زیر ساختهای سینمایی بطور عام و افزایش سالن نمایش فیلم بویژه در شهرهای فاقد سالن سینما به طور خاص میباشد. برای افزایش سالن نمایش فیلم در کشور بویژه در شهرهای فاقد سالن سینما از راهکارهای مختلف استفاده میشود.

درباره موضوع سالن نمایش فیلم، جدای از بحث کلانی که در وزارت‌خانه است شعاری هم تحت این عنوان که «ایران تهران نیست» طرح شده و روی این اصل، سازمان تمام تلاش این است که در سال جاری در بحث شهرستان‌ها حضور جدی‌تر داشته باشد. بر اساس این اصل هر سال ما با مدیران فرهنگی کل استان‌ها تفاهم‌نامه تحت عنوان برنامه سینمایی سال مبادله می‌کنیم. این طرح از سال 96 به بعد راه اندازی شد و روی این اصل در بحث توسعه زیرساخت ها بر موضوع توسعه نمایش فیلم متمرکز شدیم. تا قبل از آن توسعه فضای نمایش فیلم در چند روش در حال انجام بود. یکی ورود بخش خصوصی بود که در احداث سالن‌های سینمایی جدید ورود پیدا کرده بود که در حال حاضر 250 سالن در نقاط مختلف کشور در حال احداث است بطوریکه توسط بخش خصوصی در سال 97 حدود 100 سالن سینما به بهره برداری رسیده است و پیش بینی می شود از 250 سالن سینمای در حال احداث حدود 100 سالن در سال جاری به همت بخش خصوصی در کشور به بهره برداری برسد.در بخش اضافه شدن سالن‌های سینمایی سیاست حمایتی ما این است که علاوه بر صدور مجوزها و تهیه نقشه‌های فنی که به متقاضیان می‌دهیم کمک هزینه تامین تجهیزات فنی صدا و نمایش هم از کارهای حمایتی هم داشته باشیم که هر سالن نمایشی که چه توسط بخش خصوصی و یا دولتی اضافه می شود تا سقف 160 میلیون تومان کمک هزینه پرداخت می‌کنیم.

کمک به تبدیل سالن مجتمع فرهنگی شهرهای فاقد سالن سینما در استان ها از دیگر روشهای افزایش سالن نمایش فیلم در شهرهای فاقد سالن سینما است. برابر تفاهم نامه استانی 51 شهر فاقد سالن سینما به عنوان شهرهای هدف برای تبدیل سالن مجتمع فرهنگی به سالن سینما در نظر گرفته شده است که در صورت اخذ تاییدیه کمیسیون بند 5 صدور مجوز سالن نمایش فیلم و واگذاری بهره برداری سالن نمایش فیلم به بهره برداری بخش خصوصی، سازمان سینمایی سقف 100 میلیون تومان کمک هزینه بابت تامین و نصب تجهیزات نمایش دیجیتال پرداخت می‌کند.

آیا برای بازسازی سالن‌های سینمایی قدیمی که در تهران موجود است برنامه‌ای تعیین شده است؟

بازسازی و نوسازی سینماهای قدیمی از روش های دیگر برای تثبیت کمیت تعداد سالن سینما و بهبود کیفیت آن می‌باشد که می‌تواند نوسازی این سینما به نفع سینمای ایران و نفع مخاطبان ما و در جهت احترام به مصرف کنندگان و مخاطبان سینمای ایران انجام شود. برای انجام این کار در صورت آمادگی و تقاضای مالک سینما، طرح نوسازی سینما توسط موسسه سینماشهر مورد بررسی قرار می‌گیرد و آن بخش از طرح نوسازی سینما که به تایید موسسه سینماشهر برسد، توسط سازمان سینمایی حداکثر تا سقف 30 درصد هزینه بازسازی مورد حمایت قرار خواهد گرفت.بسیاری از روستاها و مناطق محروم از امکان سینما محروم هستند؛ این معاونت برای این رفع محرومیت این مناطق چه برنامه‌ای در نظر دارد؟

برای فراهم کردن اکران فیلم سینمایی در شهرهای غیربرخوردار و محروم که هیچ سالن سینمایی ندارند، با استقرار دستگاه سینما سیّار امکان اکران فیلم برای علاقمندان فراهم می شود. برای این کار بیش از 80 دستگاه در نقاط مختلف کشور توزیع شده است و البته باید خاطرنشان کرد که این برنامه با محوریت انجمن سینما جوان در حال اجرا است.

پروژه سینما امید در این میان از چه ماهیتی برخوردار است و چه شهرهایی در حال اجرا است؟

با بررسی نتایج حاصل از فعالیت بخش خصوصی در احداث سالن سینما، نوسازی سینماهای قدیمی و تبدیل سالن مجتمعهای فرهنگی شهرهای فاقد سالن سینما متوجه شدیم، هنوز شهرهای پرجمعیتی در استانها وجود دارد که تاکنون متقاضی احداث سالن سینما نبودند و بخش خصوصی به این شهرها ورود نکرده است. لذا طرحی تحت عنوان احداث پردیس سینمایی امید در سازمان سینمایی آماده شد تا از ظرفیت شهرداری ها برای بهره مندی شهرهای منتخب از سالن سینما استفاده شود. به موجب طرح احداث پردیس سینمایی امید، 20 شهر پر جمعیت ولی فاقد سالن سینما در 20 استان کشور انتخاب شدند تا به عنوان شهرهای هدف به عنوان مقصد اجرای طرح پردیس سینمایی امید باشند.

بر این اساس جلسه اولیه با مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانهای هدف داشتیم و به آنها ماموریت دادیم تا با شهرداریهای شهرهای مورد نظر گفتگو کنند و در صورت آمادگی شهرداریها مراتب را به سازمان سینمایی منعکس کنند.

خوشبختانه طرح احداث پردیس سینمایی امید با استقبال کم نظیر شهرداریها مواجه شد و این امر موجب شد تا تفاهم نامه ای با سازمان شهرداری ها و دهداری های وزارت کشور مبادله کنیم و بر اساس این تفاهم نامه چنانچه هر شهرداری مجری طرح پردیس سینمایی امید شهر منتخب شود تا مبلغ 500 میلیون تومان توسط سازمان شهرداریها پرداخت شود و سازمان سینمایی هم علاوه بر هزینه تهیه نقشه و طراحی سازه مبلغ 700 میلیون تومان به صورت بلاعوض پرداخت نماید.

قرار بر این شد که شهردارها در پارک اصلی شهر برای احداث سالن سینما زمینی را در نظر بگیرند تا استقبال بهتری هم بشود. ضمنا باید معماری‌های سینمایی این شهر ها نسبتی با فضا و معماری شهری داشته باشد و فضای پارک را هم از بین نبرد.

تاکنون در خصوص 15 شهر در 15 استان کشور تفاهم نامه با شهرداری ها مبادله شده است که اطلاعات تفصیلی آن به شرح جدول پیوست است و بر این اساس 15 پردیس سینمایی با 50 سالن نمایش فیلم احداث خواهد شد.

در استان هرمزگان شهر میناب با سه سالن، استان خراسان رضوی شهر تربت حیدریه 3 سالن، خراسان جنوبی شهر طبس با سه سالن، استان اردبیل شهر خلخال با 3 سالن، کرمان شهر بم با 3 سالن، استان مرکزی شهر ساوه با 5 سالن، استان فارس با شهر مروشدت با 3 سالن، کهگیلویه و بویر احمد شهر یاسوج با 5 سالن، چهارمحال بختیاری شهر سامان با 3 سالن به ناوگان سینمایی کشور اضافه خواهند شد. در مجموع 15 شهر در 15 استان دارای 50 سالن سینما ذیل پروژه شهر امید قرار گرفتند. این شهرها باتوجه به جمعیت قابل توجه و تعداد زیاد دانشجو و قشر فرهیخته می‌توانند به میزان فروش و بالارفتن تماشاگر سینما کمک شایانی کنند که در نهایت به مساله مهم عدالت فرهنگی منتج شود.

در مورد پردیس سینمایی امید شهر ایلام شهردار 4 سالن انتخاب کرد و مراسم کلنگ زنی را انجام دادیم و الان هم در مرحله اجرا است. امیدواریم تا پایان امسال و در دهه فجر مورد بهره برداری قرار بگیرد. پردیس‌های دیگر هم 2 یا 3 سالن شهردارها انتخاب کردند و نقشه‌های آن تهیه شد و در مرحله انتخاب پیمان‌کار است. در شهر اندیمشک شهرداری بهره برداری این شهر را برای 25 سال به بخش خصوصی واگذار کرده و بخش خصوصی با منابعی که در اختیار دارد و با حمایت‌هایی که از ما دارد در حال احداث است. پیش بینی ما هم این است که این پردیس بتواند زودتر مورد بهره برداری قرار بگیرد.   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.