ویرایش:
سه شنبه، 6 خرداد 1399
آخرین اخبار
گفتگو
10:03 - 1398/6/25

ذوالقدر: حالِ سینما متأثر از وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه است

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: عدم رعایت عدالت در پخش تیزرهای تبلیغاتی در تلویزیون، سبب افزایش استقبال از فیلمی و کاهش فروش فیلمی دیگر می‌شود که این دور از انصاف و عدالت است.

سید فاطمه ذوالقدر  درباره علت رکود و افت فاحش فروش فیلم های سینمای ایران، گفت: به نظر می‌رسد کاهش فروش فیلم های سینمایی در حال حاضر بیشتر، فصلی است چرا که هر ساله با شروع ماه محرم و تا پایان ماه صفر با کاهش فروش فیلم های سینمایی مواجهیم.

فیلم‌های تکراری جذابیتی برای مخاطب ندارد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: البته مولفه های دیگر در کاهش فروش فیلم‌های سینمایی تاثیر دارند؛ برای مثال کلیات و خلاصه داستان فیلم می‌تواند عاملی برای جذابیت و جذب مخاطب باشد و فیلم های قابل حدس با موضوعات تکراری قطعاً جذابیتی برای مخاطب ندارد.

وی ادامه داد: به ویژه آنکه امروزه به محض اکران فیلم‌های سینمایی، نظرات تماشاگران به راحتی در فضای مجازی قابل دسترسی است و بسیاری از افراد از این طریق تصمیم به تماشای فیلم می گیرند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه داستان فیلم و ژانر آن، زمان اکران، تبلیغات تلویزیونی، شهری و حضور عوامل حرفه‌ای و شناخته شده همه از مواردی هستند که در فروش مورد انتظار فیلم ها، نقش مؤثری دارند، افزود: البته فیلم سازان خود به خوبی واقفند که برای فروش رضایت بخش یک فیلم در نظر گرفتن فضای جامعه و حال عمومی مردم و اینکه در این برهه چه ساختار و ژانری از فیلم مردم را به سینماها جذب خواهد کرد، اهمیت زیادی دارد.

همکاری صدا و سیما برای تبلیغ فیلم‌ها در میزان فروش آن دخیل است

ذوالقدر با اشاره به اینکه همچنین حالِ سینما بسیار متأثر از وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه است، یادآور شد: همکاری صدا و سیما برای تبلیغ فیلم‌ها در میزان فروش آن به شدت دخیل است و اثرگذاری بالایی دارد، اگرچه متأسفانه هزینه های این تبلیغات آن قدر بالاست که تهیه کنندگان را از استفاده از این فرصت، منصرف می سازد اما با توجه به اینکه صدا و سیمای کشورمان یک نهاد خصوصی نیست و از بودجه ملی تغذیه می‌کند و عاملی مهم در ایجاد نشاط مردم و سوق دادن آنان به سمت تفریحات و سرگرمی های مجاز است، شایسته است با در نظر گرفتن وضعیت جامعه و رعایت ملاحظات، در میزان هزینه های تبلیغاتی حتی الامکان همکاری لازم را با تهیه کنندگان داشته باشد.

نباید به داستان و عوامل فیلم‌ها نگاه جانبدارانه و سلیقه‌ای شود

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین نگاه جانبدارانه و سلیقه ای به داستان و عوامل فیلم ها نباید باشد چرا که عدم رعایت عدالت در پخش تیزرهای تبلیغاتی، سبب افزایش استقبال از فیلمی و کاهش فروش فیلمی دیگر می شود که این دور از انصاف و عدالت است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته باید گفت سینمای کشورمان پس از پشت سر گذاشتن یک دوره رکود در ساخت و فروش فیلم، مجدداً وضعیت نسبتا مطلوبی پیدا نمود، حال اینکه اخیراً به دلایل فصلی و یا ارائه ترکیبی نامناسب از فیلم ها دچار افت موقت گردیده است و نباید این مسئله سبب شود که سرمایه‌گذاران از ساخت سینماها و توسعه و تجهیز آن منصرف شوند چرا که سالن های مناسب سینما، خود از عوامل جذب مخاطب است.

وضعیت ظاهری سینماها مناسب‌سازی شود

ذوالقدر عنوان کرد: مناسب سازی وضعیت فیزیکی و ظاهری سینماها به خصوص در شهرستان ها برای ایجاد رغبت بیشتر جهت حضور مردم نیز ضروری است و یا سالن هایی که برای اجرای تئاتر مناسب باشند به ندرت در شهرستان ها وجود دارد، همچنین هر چند تمام فعالان این عرصه با علاقه‌ و انرژی فراوان در جهت اعتلای سینما و تئاتر فعالیت و همراهی می‌کنند، اما باید مراقب بود عوامل گذرا آنان را از توسعه بخشی از فرهنگ جامعه بازندارد.

منبع:  خانه ملت  
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.