ویرایش:
دوشنبه، 7 بهمن 1398
آخرین اخبار
گفتگو
13:04 - 1398/7/20

ناصر ضمیری پس از پذیرفته شدن مستندش در جشنواره لایپزیگ گفت: «روابط خانوادگی» حرفی دارد که می‌توان به جهان تعمیم داد

ناصر ضمیری دلیل انتخاب مستند «روابط خانوادگی» در بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی مستند و انیمیشن «لایپزیگ» آلمان را بومی بودن و ساختار ساده آن دانست و اعلام کرد: این فیلم حرفی دارد که می‌توان آن را به جهان تعمیم داد.

ناصر ضمیری کارگردان مستند «روابط خانوادگی» در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی" پیرامون حضور فیلمش در بخش رسمی جشنواره مستند و انیمیشن «لایپزیگ» اظهار کرد: براساس متنی که درباره‌ی این مستند روی وب‌‎سایت جشنواره قرار گرفته، می‌توانم این برداشت را داشته باشم که دلیل پذیرش «روابط خانوادگی» در این فستیوال، بومی بودن و ساختار ساده آن است.

وی با اشاره به تلاش‌هایش برای ساخت مستندی ساده و در عین حال بدون خودنمایی تصریح کرد: سعی کردم در این مستند قضاوتی نداشته باشم و صرفاً خانواده‌ای را به تصویر بکشم تا مخاطب با تماشای آن‌ها خود قضاوت کند که کدام‌یک حق دارند و چرا خانواده حاجی بابا به مشکل رسیده‌اند.

این مستندساز افزود: این فیلم روایتی ساده، در عین حال عمیق با نگاهی شاعرانه است که باعث همذات‌پنداری مخاطب با شخصیت فیلم و همراهی تا پایان با این شخصیت و خانواده‌اش می‌شود.

وی با بیان این که در این مستند حرفی وجود دارد که می‌توان آن را به جهان تعمیم داد، گفت: همان‎طور که آدم‌های اطراف باعث تبدیل شدن حاجی‌بابا به فردی دیگر شدند، در تبدیل شدن آدم‌ها به فردی مستبد هم آدم‌های اطراف موثر هستند.

ناصر ضمیری با اشاره به سه سانس نمایش «روابط خانوادگی» در جشنواره لایپزیگ آلمان گفت: این مستند طی سه روز متوالی و در قالب سه نمایش در بخش مسابقه اصلی فیلم‌های مستند بلندِ شصت و دومین دوره جشنواره بین‌المللی مستند و انیمیشن «لایپزیگ» آلمان روی پرده خواهد رفت.

وی تاکید کرد: روز نهم آبان‌ماه و پس از آخرین نمایش این مستند، من به همراه «ندا اسدی» تدوین‌گر و پژوهشگر فیلم در نشست نقد و بررسی آن حضور خواهیم داشت و به پرسش های اهالی رسانه پاسخ می‌دهیم.

ضمیری پیرامون دیگر مستندهای حاضر در بخش مسابقه‌ی اصلی فیلم‌های بلند شصت و دومین جشنواره‌ی بین‌المللی مستند و انیمیشن «لایپزیگ» توضیح داد: ده فیلم دیگر در این بخش حضور دارند که دو فیلم توسط فیلمسازان مطرح مستند که پیش از این در اسکار شرکت کرده‌اند، کارگردانی شده‌اند.

مستند «روابط خانوادگی» که از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است، ارتباط پیرمردی 80 ساله به نام حاجی بابا با فرزندانش را به تصویر می‌کشد. آن‌ها در یک موقعیت خاص و ویژه قرار گرفته‌اند و این موقعیت باعث رفتارهایی از سوی خانواده می‌شود که شناخت بهتری نسبت به آن‌ها پیدا می‌کنیم.

عوامل این فیلم عبارتند از: تهیه‌کننده و کارگردان: ناصر ضمیری/ طرح، پژوهش و تدوین: ناصر ضمیری، ندا اسدی/ نور و تصویر: ناصر ضمیری/ صدابردار: معین اسدی/ طراحی و ترکیب صدا: احسان افشاریان/ موسیقی: عبدی بهروانفر/ مدیر تولید: آمنه رحمانی/ دستیار کارگردان و دستیار تصویر: محسن صادقی/ عنوان‌بندی: حمید برزگر/ طراح پوستر: طاها ذاکر/ عکاس: ساغر صادقی/ مترجم: هدا لزگی/ هماهنگی: حمید نظام‌خواه/ محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

شصت و دومین جشنواره بین‌المللی «لایپزیگ» از 28 اکتبر تا 3 نوامبر 2019 (6 تا 12 آبان‌ماه 1398) در شهر لایپزیگ آلمان برگزار می‌شود.
   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.