ویرایش:
شنبه، 29 شهریور 1399
آخرین اخبار
گفتگو
08:36 - 1398/11/1

نگاه شهرداری به جشنواره فجر، انتفاعی نیست

«غلام‌حسین محمدی» رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران درباره کمک شهرداری به جشنواره فجر گفت: شهرداری تهران همه ساله به جشنواره‌های مختلف فرهنگی کمک می‌کند، چراکه بخشی از وظایف فرهنگی و مسئولیت اجتماعی شهرداری در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی تقویت این رویدادهاست تا مردم از آن استفاده کنند و در ادامه حس تعلق به شهر نیز تقویت شود.

محمدی در ادامه گفت: این مساله قرار است که با اجماع نظر شهردار، معاونت فرهنگی-اجتماعی و سایر بخش‌های مرتبط انجام شود. در سالیان گذشته نیز شهرداری از برخی جشنواره‌ها حمایت کرده است، از آنجایی که بزرگترین رویداد فرهنگی کشور جشنواره فیلم فجر است و در ایام‌الله دهه‌ی فجر نیز برگزار می‌شود، طی سال‌های متمادی از طرف عموم مردم، هنرمندان و اندیشمندان مورد حمایت بوده و طرح مسائل جامعه در آن صریح و هنرمندانه قابل انجام است.

مشاور شهردار تهران افزود: مشارکت شهرداری به درخواست وزارت ارشاد انجام می‌شود و با اشاره به مذاکرات زیادی که با ارشاد انجام شده، این تصمیم گرفته شده است.حمایت‌های نقدی و غیرنقدی در قالب امکانات، سالن‌ها و فضای تبلیعاتی محیطی خواهد بود و میزان آن عملا در انتهای جشنواره مشخص خواهد شد. قاعدتا در ازای کمک‌هایی که وزارت ارشاد در تجهیز سینماهای تهران انجام داده است، بخشی از حمایت‌ها نیز مالی خواهد بود.

محمدی به مسئولیت اجتماعی شهرداری در حوزه فرهنگی اشاره کرد و این تلاش‌ها را فرصت خوبی برای آموزش‌های شهروندی در قالب محتواهای تصویری دانست که جزو دغدغه‌های اصلی شهرداری است.

نظرات اعضای شورای شهر لحاظ می‌شود

او درباره کمک 8 میلیارد تومانی شهرداری تهران به جشنواره فیلم فجر نیز تصریح کرد: همانطور که اشاره شد کمک‌ها نقد و غیرنقد است و پس از پایان جشنواره بنا به هزینه‌کردهای ضروری مبلغ نهایی مشخص خواهد شد. البته باید اشاره کنم ارشاد نیز کمک‌های جدی به توسعه سینماها در شهر کرده، به طور مثال نزدیک 2 میلیارد تومان به پردیس ملت برای آماده‌سازی آن در جشنواره کمک کرده است.

مشاور شهردار تهران در واکنش به این سوال که برخی اعضای شورای شهر تهران می‌گویند این اقدام مصوبه شورای شهر را ندارد، گفت: شهردار تهران و معاونت فرهنگی-اجتماعی اختیارات و ردیف بودجه مصوبی دارند و می‌توانند از آنها استفاده کنند و حتما با اعضای محترم کمیسیون‌های فرهنگی و برنامه و بودجه نیز در این باره صحبت می‌کنیم؛ قاعدتا برخی اجازه‌ها از پیش وجود دارد و شهرداری با بررسی آنهاست که این تصمیم را گرفته است.

او ادامه داد: حتما از نقطه نظرات اعضای محترم شورای شهر استفاده می‌کنیم، چرا که نگاه آنها نیز به این رویدادهای فرهنگی برای رویه‌سازی کمک ‌کننده است، ‌اگرچه اختلاف سلیقه‌هایی هم ممکن است وجود داشته باشد که تلاش می‌کنیم تا با گفت‌و‌گو آن را حل کنیم.

هدف شهرداری فرهنگ‌سازی و آموزش است

محمدی در پاسخ به این سوال که با توجه به بالا بودن هزینه‌های جاری شهر و وجود کسری بودجه آیا این اقدام برای شهر آورده‌ای خواهد داشت؟ گفت: شهرداری تهران برای بسیاری از اقدامات هزینه می‌کند و اگر بتوانیم با آموزش چند درصد از حجم مسائل شهر را کاهش دهیم و فیلم‌ها بتوانند به فرهنگ‌سازی در سطح شهر کمک کنند، یعنی اتفاق خیلی خوبی رخ داده است و نگاه ما به هزینه و منفعت صرفا اقتصادی نیست، چرا که این کار یک سرمایه‌گذاری فرهنگی و اجتماعی است.

او با اشاره به فرصت‌هایی که در این جشنواره وجود دارد، تصریح کرد: در ابتدای فیلم‌‌ها تیزرهایی پخش می‌شود که می‌تواند به آموزش‌های مردمی تعلق گیرد، آن هم در شرایطی که تعداد زیادی از دانش‌آموزان تهرانی در نوبت صبح به سینماها مراجعه خواهند کرد. نگاه شهرداری انتفاعی نیست، ما یک سازمان خدماتی اجتماعی هستیم و وظیفه‌مان خدمات‌رسانی و آموزش به مردم است و از این فرصت می‌توانیم استفاده کنیم. به همین خاطر است که این قبیل موارد را هزینه نمی‌بینیم، ‌بلکه یک فرصت و سرمایه‌گذاری می‌دانیم که به واسطه آن مردم بتوانند درک بهتری از شرایط شهر داشته باشند و قانون نیز این اختیار را برای شهرداری مشخص کرده است.

منبع:ایلنا   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.