ویرایش:
پنجشنبه، 3 مهر 1399
آخرین اخبار
گفتگو
14:47 - 1399/6/12

سیدصادق موسوی در گفتگو با موج مطرح کرد:

جزئیات طرح چهار ایده چهار فیلم/تلاش برای نمایش فیلم‌های کوتاه ایرانی در پلتفرم‌های جهانی

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در مورد جزئیات طرح چهار ایده، چهار فیلم، طرح چهل و امکان نمایش فیلم‌های کوتاه ایرانی ساخت این انجمن در پلتفرم‌های خارجی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران به نقل از خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، در حالی که شیوع فراگیر بیماری کرونا باعث تعطیلی بسیاری از فعالیت‌های آموزش حضوری انجمن سینمای جوانان ایران شده است، اما پروسه تولید و فعالیت‌های غیرحضوری این موسسه رونق گرفته است. در این میان نمایش اینترنتی آثار و آموزش مجازی این مؤسسه زیر مجموعه معاونت سینمایی وزارت ارشاد که دستاوردهای بزرگی هم در طول دوران فعالیت خود داشته است، از فعالیت‌های جدید و متناسب با شرایط آن محسوب می‌شود. بر همین اساس گفت‌وگوی مشروحی با سیدصادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در این خصوص انجام داده‌ایم که مشروح آن در دو بخش تقدیم شما می‌شود.

اکران اینترنتی فیلم کوتاه در سایه کرونا

سیدصادق موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری موج در مورد نمایش فیلم‌های کوتاه در پلتفرم‌های اینترنتی گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سینماها، مراجعه بیشتر مردم به بسترهای نمایش درخواستی و VODها زیاد شد. خیلی از این VODها هم به ما برای تأمین محتوای پلتفرم‌های‌شان در بخش فیلم کوتاه مراجعه کردند. ما هم شروع به مطالعه و بررسی کردیم و با پلتفرم‌های مختلف و مشهوری که مورد اقبال مردم هم هست، گفت‌وگو کردیم. برخی از آن‌ها تقاضا داشتند که محصولات انجمن را به طور انحصاری در اختیارشان قرار دهیم که با مطالعه‌ای که ما انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که این شکل مطلوب نیست هرچند که ممکن است پرداخت‌ها راحت‌تر انجام شود.

اهداف طرح چهار ایده، چهار فیلم

وی در مورد اهداف اکران اینترنتی فیلم‌های کوتاه گفت: ما هم به منظور ایجاد پیوند بین مردم و فیلم کوتاه و معرفی کردن بیشتر این مدیوم به مردم و هم ارتباط تنگاتنگ فیلم‌سازان و مخاطبین که بتوانند واکنش و نظرات مخاطبان‌شان را هم داشته باشند از یک سو، و از سوی دیگر توسعه بازار فیلم کوتاه، گزیده‌ای از محصولات انجمن سینمای جوانان ایران را در بسته‌های چهارتایی تحت عنوان «چهار ایده، چهار فیلم» هر پنج‌شنبه، در دو بستر تخصصی «هاشور» و «وُدیو» در دسترس عموم قرار دادیم.

موسوی تصریح کرد: البته هیچ مانعی برای این‌که تولیدات انجمن را در پلتفرم‌‌های دیگر هم به نمایش بگذاریم، نداریم و هر کسی که علاقه‌مند و متقاضی در اختیار داشتن این محتوا و انتشار آن‌ها باشد، انجمن با او همکاری خواهد داشت.

وی در مورد نحوه اطلاع‌رسانی در مورد این طرح و آثار ارائه شده در آن گفت: جدای از خبری که در اختیار رسانه‌ها قرا رمی‌گیرد، برای بسته هر هفته هم یک تیزر طراحی شده و منتشر می‌شود. به زودی موج جدیدی هم در فضای مجازی آغاز خواهیم کرد تا با همراهی علاقه‌مندان سینما که در آنجا فعالیت دارند تبلیغات فیلم کوتاه را انجام دهیم. حتی با شورای شهر تهران هم مکاتباتی انجام داده‌ایم تا اگر ممکن شود بتوانیم تعدادی بیلبورد در اختیار بگیریم تا نه برای معرفی یک فیلم خاص بلکه برای معرفی ژانر فیلم کوتاه از آن‌ها بهره بگیریم.

طرح 40 به زودی اجرا می‌شود

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در مورد اینکه تا کنون این طرح چه دستاوردی داشته است گفت: تا کنون چهار بسته ارائه شده‌است؛ گرچه هفته گذشته به دلیل تقارن با ایام دهه اول سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) و تاسوعا و عاشورا، بسته‌ای ارائه نشد و از پنجشنبه این هفته دوباره این طرح از سر گرفته می‌شود و ما برنامه این باکس را تا پایان سال بسته‌ایم.

وی در ادامه از ارائه بسته متفاوت دیگری هم خبر داد و گفت: طرح دیگری هم با عنوان 40 داریم که در این طرح چهل فیلم کوتاه که قبلا به شکل پراکنده توسط صاحبان آثار به VODها ارائه شده و در اینترنت منتشر شده بود را در قالب یک بسته جدید و به صورت منسجم و متمرکز منتشر خواهیم کرد.

در آینده شاهد رونق فیلم کوتاه خواهیم بود

سیدصادق موسوی در پاسخ به این سوال که آیا این طرح با اقبال مخاطبان مواجه شده است، اظهار داشت: نسبت به روزهای اول، هم با رشد مخاطب روبرو شده‌ایم که هم برای اطلاع صاحبان آثار و هم برای اینکه بتونیم در آینده یک بررسی طولی داشته باشیم و مثلا بتوانیم سیر جذب مخاطب یکساله این طرح را تحلیل کنیم، بناداریم تا هر ماه یکبار، گزارش فروش و تعداد بازدیدکنندگان بسترهای نمایش اینترنتی را اعلام کنیم که به زودی اولین این گزارش‌ها منتشر خواهد شد.

وی افزود: به نظرم با توجه به اینکه گوشی هوشمند و اینترنت با سرعت مناسب در اختیار اکثر ایرانیان قرار دارد، سال‌های آینده با رونق بیشتر فیلم کوتاه مواجه خواهیم بود و مردم ارتباط بیشتری با این‌گونه سینمایی برقرار خواهند کرد. این فرایندی است که ما برای توسعه و رونق بازار فیلم کوتاه طی می‌کنیم که امیدواریم رشد کرده و از مخاطبان تخصصی فیلم کوتاه فراتر رود. خیلی از مردم با فیلم کوتاه آشنائی ندارند که اگر به آن‌ها ارائه شود ممکن است علاقه‌مند شوند. خیلی از آن‌ها ممکن است فرصت و حوصله تماشای یک فیلم بلند سینمایی را نداشته باشند ولی تماشای یک فیلم داستانی پانزده دقیقه‌ای را تحمل می‌کنند.

موسوی در ادامه اظهار داشت: این کاری است که انجمن آغاز کرده و فعلا در مورد محصولات خودش است و ما امیدواریم که بتوانیم آن را به نحوی ادامه بدهیم که حتی فیلم‌سازان دیگری هم که اثرشان را با انجمن تولید نکرده‌اند، آن را به اینجا بیاورند تا ما بتوانیم از آن‌ها حمایت کرده و منتشرشان کنیم.

فرهنگ‌سازی با استراتژی هیئت انتخاب

وی در پاسخ به این سوال که هیئت انتخاب این فیلم‌ها چه کسانی هستند گفت: شورایی در معاونت تولید و پشتیبانی فنی انجمن سینمای جوانان ایران نسبت به معرفی این کارها به واحد بازرگانی ما کمک می‌کند تا نسبت به انتشار آن‌ها اقدام کنیم.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در پاسخ به این سوال که استراتژی هیئت انتخاب این فیلم‌ها چیست، گفت: ما با هدف فرهنگ‌سازی و جذب مخاطب تصمیم گرفته‌ایم که در بسته‌های ابتدایی و گام‌های آغازین این طرح فیلم‌های کوتاهی که جنبه‌های عامه‌پسندتری دارند و حتی ممکن است از چهره‌های آشناتری در عرصه بازیگری برخوردار هستند را انتخاب و عرضه کرده‌ایم. برخی از آن‌ها ممکن است از داستان‌های شادتر و مفرح‌تری برخوردار باشند. تصورمان این است که در ماه‌های نخست باید مردم را به تماشای فیلم کوتاه با اشکال مختلف علاقه‌مند کرد تا این ژانر و ظرفیت را بشناسند تا بعدها بتوانیم گونه‌های تجربی‌تر یا به اصطلاح فیلم‌های کوتاه پیچیده‌تر و هنری‌تری دارد که ممکن است چندان عامه‌پسندتر هم نباشد را در اختیارشان قرار دهیم

اکران فیلم‌ها پس از گشتن گرد جهان !

موسوی در مورد اینکه آیا این فیلم‌ها متعلق به بازه زمانی خاصی است گفت: فعلا از آثار تولید شده در یکی دو سال قبل استفاده می‌کنیم چرا که هر فیلم کوتاهی که تولید می‌شود تا دو سال فرصت حضور در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی را دارد و عموم آن‌ها آثار تولید شده در حداکثر دو سال قبل را می‌پذیرند. بنابراین ما می‌توانیم آثاری را انتخاب کنیم که اصطلاحاً در جشنواره‌های مختلف چرخیده‌اند و گشت‌شان را زده‌اند و هر موفقیتی که می‌توانستند، کسب کرده‌باشند و جایزه‌هایشان را گرفته باشند و حالا فرصتی برای اکران عمومی و معرفی آن‌ها فراهم آمده باشد.

وی در مورد نحوه تقسیم درآمد اکران آنلاین این آثار گفت: پس از کسر سهم نمایش دهنده، مطابق سهم مالکانه هر فیلم که بر اساس اسناد موجود است، بین انجمن سینمای جوانان ایران و مالک خصوصی تقسیم می‌شود.

آثار انجمن در پلتفرم‌های خارجی هم به نمایش در خواهند آمد

سیدصادق موسوی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای نمایش این آثار در پلتفرم‌های خارجی دارید، گفت: در حال حاضر با یکی از VODهای ایرانی که با یک بستر جهانی ارتباط دارد چندین جلسه مذاکره داشته‌ایم و به زودی این اتفاق رقم خواهد خورد.

ادامه این گفت‌وگو به زودی منتشر خواهد شد...

   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.