ویرایش:
شنبه، 10 آبان 1399
آخرین اخبار
گفتگو
10:47 - 1399/6/29

دبیر شورای بین‌الملل سازمان سینمایی: کشورهای معدودی مانند ایران در عرصه‌های جهانی مداوم حضور داشته‌اند

رائد فریدزاده اعتقاد دارد که کمتر کشوری را می‌توان یافت که مانند ایران در عرصه‌های جهانی حضور مستمر و مداوم داشته باشد.

رائد فریدزاده (معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی) درباره درخشش سینمای ایران در عرصه‌های مختلف جهانی گفت: سینمای ایران در طی این سال‌ها، تقریبا همیشه حضور پررنگ در عرصه‌های بین‌المللی داشته است به طوری که شاید کمتر کشوری را بتوان یافت که به شکل مستمر و دایم همیشه در حوزه بین‌الملل چه در جشنواره‌ها و چه در رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری، چنین حضور پررنگ داشته است. همیشه جشنواره‌ها با اشتیاق منتظر مشاهده آثاری از سینمای ایران هستند. از این بابت می‌توانیم بگوییم ایران جزو معدود کشورهای جهان است که توانسته است مداوم و مستمر در حوزه‌های بین‌المللی فعالانه حاضر باشد.

فریدزاده افزود: عوامل متعددی باعث می‌شود سینمای ایران برای جهانیان جذاب باشد اما آنچه که بیشتر از همه در این بین اهمیت دارد، پیوند فرهنگ و هنر ایرانی و نوع بیان هنری است که در سینما خود را نشان می‌دهد پیوند عمیقی که بین ادبیات، شعر و هنر ایرانی وجود دارد یکی از عللی است که باعث این درخشش می‌شود. زمانی ایران را با ادبیاتش می شناختند اما در زمانه ما ادبیات و شعر، در سینمای ایران تجلی پیدا کرده است.

معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی در پایان گفت: سینمای ایران برای حضور در عرصه‌های جهانی با مشکلاتی ازجمله تحریم مواجه بوده، این مشکل همیشه وجود داشته است و شاید به راحتی مرتفع نشود اما علیرغم همه این مسائل، سینمای ایران توانسته است در این عرصه‌ها حضور داشته باشد. به عنوان مثال سال گذشته جشنواره «ساندنس» آمریکا جایزه اصلی رابه یک فیلم ایرانی اهدا کرد؛ این نشان می‌دهد که اگر اثر ایرانی یک روزنه پیدا کند با توجه به اصالت خود حتما می‌تواند راه و مخاطبان خود را پیدا کند. امری که تا به امروز محقق شده است.

منبع: ایلنا

   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.