ویرایش:
سه شنبه، 1 آبان 1397
آخرین اخبار
یادداشت
13:25 - 1396/6/21

یادداشت رييس سازمان سينمايي در روزنامه همشهری؛

هر روز، روز سينماست

محمدمهدي حيدريان به بهانه 21 شهریور،روز ملی سینما یاداشتی را منتشر کرد.

روز ملي سينما فرصت خوبي است براي يادآوري اينكه شهرهاي برخوردار از سينما كمك شاياني در شكل‌گيري نهضت سالن‌سازي و به تبع آن افزايش رونق سينما در كشور داشته‌اند.
 پرواضح است كه اين نهضت بايد توسط نهادهاي عمومي و بخش خصوصي در شهرهاي كوچك‌تر در راستاي عدالت فرهنگي ادامه يابد. به بهانه اين روز بايد اعلام كنيم كه دولت بعنوان تسهيل كننده امور آماده كمك به نهادهاي عمومي و بخش خصوصي براي فراگير شدن نهضت سالن سازي در كشور است.
افزايش دسترسي جمعيت ايراني به سالن مناسب دغدغه‌اي است كه بايد هر چه سريعتر مرتفع شود.
همچنين مي‌توان اميدوار بود كه در دوره جديد فعاليت شهرداري‌ها ساز و كارهايي نظير نمايش فيلم در بوستان‌ها كمك شاياني به برآورده‌شدن خواسته جمعي مردم براي تماشاي فيلم كند.
نكته مهم ديگر كه بيان آن به بهانه اين روز ملي براي من و همكارانم در سازمان سينمايي حايز اهميت است افق پيش روي سينماي ايران است.
در اين افق كسب سهم از بازار تصويري دنيا بسيار مهم است.
ما جشنواره‌ها را براي معرفي و در صدر ماندن سينماي ايران بسيار مفيد مي‌دانيم اما مقصد نمي‌دانيم.
جوايز جشنواره‌هاي جهاني به سينماي ايران در نگاه كلان پيش از هر چيز نشان‌دهنده وضعيت مناسب ، توان فني و عملكرد مقبول سينماي ايران است اما نبايد ضعف‌هاي‌ خودمان را در قصه‌گويي و بيان مسائل جامعه ايراني انكار كنيم.
يكي از هدف گذاري ها در برنامه جامع سينماي ايران كه درراستاي برنامه هاي بلند مدت نظام تعريف شده اين است كه سينما فارغ از كيفيت هنري، از كيفيت صنعتي و بازرگاني مناسب هم برخوردار باشد. معتقدم اوقات فراغت يك سرمايه است كه بايد بخش هاي مختلف فرهنگي مثل سينما براي آن برنامه داشته باشند.
وجود روز سينما در تقويم ملي كشور نشان دهنده اهميت صنعت تصوير در فرهنگ ملي ما است اما اين يك روز نبايد تنها بعنوان يك نشانه باقي بماند. اگر سينما را در تمام طول سال تكريم كنيم و سينماداران نيز با همين نگاه جايگاه واقعي خود را درنظام فرهنگي بازيابند بركسي پوشيده نيست كه سودي سرشار نصيب ايران خواهد‌‌شد.
سودي فرهنگي و البته اقتصادي...

 
یادداشت

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.