ویرایش:
سه شنبه، 1 آبان 1397
آخرین اخبار
یادداشت
16:48 - 1396/6/21

پیام تبریک دکتر ابراهیم داروغه زاده به مناسبت روز ملی سینما

تنفس در هواي سينما

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی 21 شهریورر،این روز خجسته که به خوش یُمنی، به نام سینما نامیده شده است را تبریک گفت.
به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی وبصری ،متن پیام تبریک دکتر ابراهیم داروغه زاده معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی به این شرح است: 

تاریخ 36 ساله انقلاب اسلامی ايران نشان داده است که هرچه جلوتر می‌رویم، لزوم پروراندن روحیه خودباوری و عزت ملی به خصوص در میان نسل جوان بیشتر حس می‌شود. سیاست‌مداران نیز به فراخور میزان درایت‌شان تلاش می‌کنند که از وقایع مختلف، بهره‌برداری لازم را برای افزایش حس خودباوری ملی که به طور مستقیم منافع ملی را درگیر می‌کند، انجام دهند؛ چنانکه کشورهای دیگر نیز به طرق مختلف همواره در پی این موضوع هستند.
بدیهی است که افزایش این روحیه خودباوری ملی، تنها از طریق اتفاقات ویژه‌ای رخ می‌دهد که رسانه در آن نقشی جدی دارد و کیست که نداند، رسانه‌‌ای قدرتمندتر و ماناتر از سینما در عصر حاضر وجود ندارد؟
جوایز معتبر جهانی، فیلمسازان معتبر بین‌المللی، فیلم‌های فرهنگی و اجتماعی قابل توجه، همگی ره‌آورد این سینما و جمعی از زحمتکشان آن هستند که بدون شک، امروز نوک پیکان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران قرار دارند و بی‌راه نیست که بگویم مسئول فرهنگی که درکی از نقش مهم سینمای ایران در تامین منافع ملی نداشته باشد، به اشتباه بر صندلی خود تکیه زده است.
سینمای ایران به شهادت اکثر فیلم‌هایش، خلاق است و می‌خواهد جوانان این کشور را مصلح اجتماع، پیش‌رو، امیدوار و معتقد به خود بار بیاورد و این نیمه پر لیوان است. نیمه خالیِ کوچیکتر آن هم می‌تواند هزار حرف داشته باشد، اما مسئول فرهنگی، موظف است که نیمه پر لیوان را ببیند و از طریق تقویت آن، نیمه خالی را کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر کند و این منافات دارد با برخی نگاه‌های یکسویه و شمشیرهای آخته .
سینماي ملي دوباره تولدش را جشن گرفته است و سينماگران متعهد ایرانی، راه خود را فارغ از مسئولان یک ساله و چندساله ادامه می‌دهند؛ همانطور که داده‌اند. در این روز خجسته که به خوش یُمنی، به نام سینما نامیده شده است، امیدوارم که بتوانیم در این مسیر، هم‌گام سینماگر ایرانی در تامین منافع ملی حرکت کرده و باعث کم‌شدن موانع باشیم، نه افزایش آن.
 
یادداشت

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.