ویرایش:
دوشنبه، 19 آذر 1397
آخرین اخبار
یادداشت
12:42 - 1396/11/23

سرمقاله‌ی روزنامه سینمایی «صبا» به قلم محمد مهدی طباطبایی‌نژاد؛ سایه عام سینما

به مناسبت نمایش فیلم‌های مستند در بخش سودای سیمرغ و سالن‌های مردمی سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر، سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل محترم مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی یادداشتی را به رشته تحریر درآورد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، متن کامل این یادداشت که به عنوان سرمقاله‌ی روزنامه سینمایی صبا منتشر شده، به این شرح است:

جشنواره فیلم فجر در سی و ششمین دوره خود مثل همه‌ی دوره‌های پیشتر، نکات مثبت و منفی دارد و این صد البته طبیعی است. آنچه از منظر حقیر واجد اهمیت و درخور بیان است، اتفاقی است که برای سینمای مستند ایران در این دوره‌ی جشنواره رخ داده است؛ با همان تاکید مثبت و منفی.
بنای من دیدن نیمه‌ی پُر لیوان است؛ این که فیلم مستند در جدول نمایش مردمی قرار گرفته و از چند منظر حائز اهمیت است:
اول: بخش مهم و فرهیخته‌ی سینما که نقشی تاثیرگذار در ارتقاء فرهنگ عمومی و آگاهی‌بخشی دارد، به تماشای عمومی و در سایه عام سینما قرار می‌گیرد.
دوم: ذائقه‌سازی یکی از وظایف و کارکردهای جدی جشنواره‌هاست و جشنواره فجر با این تجربه، تلاشی شایسته در تغییر یا تصحیح ذائقه‌ی مخاطب کرده است.
سوم: تماشای نوعی از مستند که از آن به مستند سینمایی یاد می‌کنیم بر پرده‌ی سینما، چند سالی است که در گروه هنر و تجربه عمومیت یافته است اما گستره‌ی جشنواره فجر و قرار دادن این آثار در جدول نمایش عمومی و در کنار آثار برگزیده داستانی، ویژگی‌ها و قابلیت‌های مستندهای سینمایی را نمایان‌تر می‌کند و نیز قضاوت عمومی درباره‌ی این آثار، تاثیر مثبتی بر ارتقاء کیفیت این تولیدات خواهد داشت.
چهارم: ایجاد انگیزه در مستندسازان برای رقابتی جدی‌تر و رسیدن به مخاطبی فراگیر، نکته مثبت این اتفاق مبارک است.
- البته بحث درباره‌ی حذف سیمرغ مستند از جشنواره، ابهام در نوع داوری آثار مستند با بودجه حداقلی در کنار سینمای داستانی و... موضوعات قابل طرحی است که قصد بیان آن را در این مختصر ندارم.

• سیّدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
   
یادداشت

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.