ویرایش:
شنبه، 27 بهمن 1397
آخرین اخبار
یادداشت
20:29 - 1396/12/1

سخنان سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس و یک پیشنهاد

احد آزادیخواه (سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت و گو با ایلنا): «داوری فیلم‌ها امسال جامع نبود از طرفی دیگر براساس برخی گزارش‌هایی که به ما رسیده روابط دیگری که داوران، فیلمسازان و سازندگان آثار داشتند در نوع قضاوت آنها تاثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: داوری آثار جامعیت کامل را نداشت. داوری در جشنواره فیلم فجر باید براساس ملاک و معیار مشخص و حرفه‌ای باید باشد و داور نباید براساس نظر شخصی خودش قضاوت بکند و اینگونه نباشد که نظر مخاطبان و منتقدان با نظر داوران در جشنواره فیلم فجر خیلی تفاوت داشته باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر امسال بی‌هدف پریدند و پریدن بی‌هدف سیمرغ‌های جشنواره باعث شد تا آن طراوت را در جشنواره نبینیم.»


خاطرم هست که در سال هشتاد و هشت، در جلسه ای که با دوست عزیزم آقای دکتر حسینی (وزیر اسبق ارشاد) داشتم، از ایشان پرسیدم برای معاونت سینمایی چه کسی را در نظر گرفته اید؟ آقای حسینی گفت: آقای شمقدری را. به او گفتم: انتخاب خوبی نیست، ولی لازم است. ایشان پرسید چرا؟ گفتم: «به دلیل اینکه گرایش های مختلفی تاکنون در پست معاونت سینمایی قرار گرفته اند. آقای شمقدری و گروهی که به آن تعلق دارد ادعاهای زیادی در باره ی سینما و چگونگی مدیریت بر آن دارند، در عین حال، این ادعاها هنوز در بوته ی عمل و اجرا به اثبات نرسیده است. و آنها خود را طلبکار این پست می دانند و معتقدند که اگر موقعیت پیدا کنند، می توانند چنین و چنان نمایند و منجی سینمای ایران باشند. به نظرم خوب است که این فرصت به آنها داده شود تا ببینیم چه می کنند.»

و دیدیم که چه کردند. یکی از سیاه ترین و تلخ ترین دوران مدیریت های سینمایی را رقم زدند و پرونده ی ادعاهای عجیب و غریب شان برای نجات سینما و ریل گذاری جدید(گرچه با خسارتی سنگین) بسته شد.

اکنون به آقای حیدریان (رییس محترم سازمان سینمایی) پیشنهاد می کنم اگر قوانین و مقررات اجازه می دهند، در دوره ی آینده جشنواره ی فیلم فجر،آقای آزادیخواه را به عنوان یکی از داوران و یا حتی دبیر جشنواره انتخاب کند تا افرادی چون ایشان هم بیایند و نشان دهند که آیا ( به مصداق گر تو بهتر می زنی بستان بزن) بهتر می زنند و یا فاجعه ببار می آورند.

ظاهرا سینمای ایران ناچار است در یک دور باطل، تکلیف اش را با کسانی چون این آقای نماینده که بخاطر بی دانشی، سخنان عجیب و غریب می گویند و تحلیل ها و گزارش های دیگران را ملاک و معیار قضاوت قرار می دهند، روشن کند. در غیر اینصورت، همیشه مدعی و طلبکار باقی می مانند.

اكبر نبوي/ گنجه آنلاين
1/ اسفند / 1396   
یادداشت

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.