ویرایش:
پنجشنبه، 2 خرداد 1398
آخرین اخبار
خبر
00:44 - 1396/6/21

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی اقدامات این بنیاد را به مناسبت روز ملی سینما تشریح کرد؛

تابش: سينما با هويت ملى ما عجين شده است

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از انتقال بخشی از تجهیزات و ابزار فیلمبرداری بنیاد سینمایی فارابی همزمان با روز ملی سینما - با هدف حفظ و معرفی میراث ملی سینما و غنی سازی «موزه سینما»- به این موزه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اینکه این اقدام پیش از این نیز سابقه داشته و در پی تحولات سال‌های اخیر در فناوری فیلمسازی و با هماهنگی این موزه انجام شده است گفت: تجهیزاتی که در این مرحله به موزه سپرده می شود شامل دوربین های فیلمبرداری ۳۵م‌م از نوع BL۲ ،BL۴ ،۵۳۵ ،ArriCam و انواع تجهیزات مربوط به این دوربین‌ها هستند.

وی همچنین ادامه داد: بنیاد سینمایی فارابی، طی شش ماه اول سالجاری با هدف تقویت توان فنی «فیلمخانه ملی ایران» نسبت به انتقال و راه‌اندازی دستگاه‌های تله سینمای موجود در این بنیاد در فیلمخانه ملی ایران اقدام کرده است.

تابش با تاکید بر اینکه ارزشيابى و ساماندهى اسناد و مدارک بنیاد فارابی با همكارى سازمان اسناد و كتابخانه ملى با هدف حفظ میراث سینمایی طى دو سال اخير انجام شده است، گفت: امیدوارم سال‌هاى آینده بر غنای آن افزوده شود. ضرورى است مجموعه اسناد پراکنده در نهادها و مجموعه‌های مختلف سينمايى گردآوری و حفظ شود.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: برنامه ریزی و حمایت از ایجاد مرکز تخصصی – حرفه‌ایِ پردازش دیجیتالی فیلم‌های سینمایی در فیلمخانه ملی ایران و تهیه نسخه دیجیتال تعدادی از عناوین آثار شاخص سینمایی، می تواند گام مهمی برای حفظ میراث ملی سینمای ایران محسوب شود.

تابش با بیان اینکه بنیاد سینمایی فارابی با همکاری فیلمخانه ملی ایران نسبت به طراحی و تأسیس «مرکز خدمات دیجیتال سینمای ایران» در فیلمخانه ملی ایران، اقدامات حمایتی را پیگیری کرده است، افزود: تأسیس مرکز خدمات به منظور نهادینه سازی شیوه های نوین فیلمسازی، گسترش، ترویج و تثبیت روش‌های علمی و حرفه‌ای، نگهداری و آرشیو نسخه های اصلی – دیجیتالی آثار سینمای ایران به عنوان سرمایه تاریخی- ملی، متعلق به دوره های «فیلمسازی سنتی» و «فیلمسازی دیجیتال» با هدف حفظ و احیای میراث ملی سینمای ایران می‌باشد.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اینکه باتوجه به تحولات تکنولوژی، طی چند سال اخیر دو استودیوی «فیلمساز» و «بدیع» ناچار به تعطیلی شدند گفت: گروه کارشناسان فارابی، سازمان سینمایی و فیلمخانه‌ی ملی ایران از تجهیزات و وسایل این دو استودیو بازدید و به این نتیجه رسیدیم بخشی از وسایل موجود در این مراکز می‌تواند به عنوان پشتیبانی، جایگزین و قطعات یدکی مورد استفاده «لابراتوار فیلمخانه ملی ایران» باشد. همچنین بخشی از تجهیزات مانند اسکنر و فیلم ریکوردر جدیدتر هستند، در فیلمخانه ملی ایران نصب و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند، که با کمک بنیاد فارابی این وسایل خریداری و به چرخه‌ فعالیت‌های فیلمخانه‌ی ملی ایران اضافه شد.
وی به دغدغه‌های بنیاد سینمایی فارابی اشاره و ادامه داد: تبدیل آثار سینمایی به دیجیتال برای بروزرسانی، مرمت و آماده سازی نسخه‌های دیجیتال فیلم‌های دهه‌های پیش سینمای ایران که به لحاظ پخش بین المللی مشکلی ندارند و حقوق آن متعلق به بنیاد و یا سازمان سینمایی است، با هدف حفظ و نگهداری آثار شاخص ملی و بین المللی قدیمی سینما، در قالب برنامه حفظ میراث ملی سینمای ایران، از مهمترین دغدغه‌های بنیاد سینمایی فارابی است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با گرامیداشت ۲۱ شهریور روز ملی سینما و با اشاره به اینکه بیش از یک قرن از حضور ارزشمند سینما در ایران می‌گذرد و هنرمندان و مخاطبان این مرز و بوم با اختصاص روز ویژه‌ای، آن را گرامی می‌دارند، بیان کرد: طی ۱۱۷ سال گذشته، مردان و زنان فرهیخته‌ای با تکیه بر بضاعت خویش، سنگ بنای این بناى باشکوه را در خاک این سرزمین هنرشناس، پی ریخته‌اند. پس حفظ میراثی چنین سترگ که حالا دیگر با هویت ملی ما عجین شده است یکی از مهمترین و در عین حال اصیل‌ترین وظایف روزگار ماست.
علیرضا تابش، بنیاد سینمایی فارابی را نهادی برآمده از جنبش فکری و نهضت فرهنگی جامعه پس از انقلاب اسلامی دانست و گفت: این بنیاد در نهایت افتخار، بیش از ۳ دهه، همدوش و همسو با سینماگران، ضمن پاسداشت مساعی فیلمسازان هنرمند و با بهره گیری از توان تخصصی خویش، سعی داشته و دارد تا اسباب رشد فضایل و ارزش‌ها را در سینمای نجیب ایران فراهم نماید.
وی در پایان ضمن گرامیداشت روز ملی سینما برای همه هنرمندان این عرضه آرزوی توفیق، عزت و سربلندی کرد.   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.