ویرایش:
سه شنبه، 27 آذر 1397
آخرین اخبار
گزارش
22:41 - 1396/10/21

صالحی در نشست با مدیران جشنواره فیلم فجر:

شفافیت منجر به برگزاری جشنواره ای کم حاشیه تر می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت داشتن شفافیت در انجام همه امور برگزاری جشنواره فیلم فجر، تاکید کرد: شفافیت منجر به کاهش فاصله ها و برگزاری جشنواره ای سالم تر و کم حاشیه تر می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی عصر امروز در نشستی با رئیس سازمان سینمایی و مدیران سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با بیان این مطلب افزود: جشنواره فیلم فجر به دلیل جایگاهی که دارد از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین دلیل مورد توجه و قضاوت بسیاری از افراد قرار می گیرد.

وی گفت: با توجه به گزارشات روند فعالیت های این جشنواره امیدوارم امسال کم حاشیه تر و با شکوه تر از سال های گذشته برگزار شود.

وی ادامه داد: در برگزاری جشنواره فیلم فجر توجه به برخی نکات ضروری است که شفافیت یکی از این نکات است.

صالحی تصریح کرد: با شفافیت در امور به اتاق های شیشه ای نزدیک می شویم و این امر به برگزاری جشنواره ای سالم تر و کم حاشیه تر کمک می کند. از این رو شفافیت در دستورالعمل ها، مقررات، قرعه کشی ها و ... ضروری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شفافیت همچنین به جلب اعتماد رسانه ها و مردم کمک می کند. اعتماد یکی از سرمایه های اجتماعی است که باید به آن توجه داشت.

وی افزود: حرفه ای برگزار شدن جشنواره فیلم نیز یکی دیگر از نکاتی است که توجه به آن ضروری است. جشنواره نباید صرفا محلی برای نمایش فیلم باشد. باید به این فکر کرد که چگونه می شود جشنواره ای در جایگاه منطقه ای و جهانی برگزار کرد. صرفا نباید با نگاه شورآفرینی، هیجان سازی و عمومی سازی به برگزاری جشنواره فکر کرد.

صالحی در عین حال تصریح کرد: برای برگزاری جشنواره منطقه‌ای و جهانی باید با برنامه پیش رفت و با داشتن نقشه راه و ترسیم چشم انداز قدم برداشت.

وی ادامه داد: بخشی از دیپلماسی فرهنگی و هنری می تواند از طریق سینما اتفاق بیفتد. برگزاری جشنواره خوب و حرفه ای به نزدیک شدن به اهداف این دیپلماسی کمک می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تعامل مناسب و خوب با رسانه را یکی دیگر از نکات مورد توجه در برگزاری جشنواره فیلم برشمرد و گفت: هنر ارتباط مناسب با رسانه ها یکی از بخش های مهم و مورد توجه باشد.رسانه ها در تکمیل کردن برگزاری یک جشنواره خوب و حرفه ای نقش به سزایی دارند.

وی تصریح کرد: تعامل حداکثری با رسانه ها این حس را در آن‌ها ایجاد می‌کند که ضلع مهم جشنواره هستند. رسانه‌ها باید در متن باشند نه در حاشیه جشنواره. آن‌ها باید احساس همراهی و همذات‌پنداری با ما داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم ادامه داد: ایجاد تعامل مناسب با رسانه‌ها به احساس صداقت و امنیت در اطلاع رسانی اخبار منجر می شود.

وی با اشاره به برخی اقدامات ستاد برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان‌ها افزود: دراین حوزه اقدامات خوبی صورت گرفته است. امسال این جشنواره در استان‌ها می‌‌تواند با شرایط بهتری برگزار شود.

صالحی در ادامه به حفظ حرمت مردم و اهالی سینما و رسانه در برگزاری جشنواره تاکید کرد و گفت: مردم باید حس کنند که مسئولین حرمت و شأن آن‌ها را در ارائه خدمات حفظ می‌کنند.

وی همچنین بر اطلاع رسانی دقیق و پیوسته در اخبار و اطلاعات جشنواره تاکید کرد و افزود: انتشار اخبار باید به صورت پی در پی و مستمر باشد زیرا در غیر این صورت زمین خبر خالی می‌ماند و دیگران آن را با سوءتفاهم و شبهه پر می‌کنند. نباید فضارا برای گمانه‌زنی‌ها فراهم کرد.

صالحی ادامه داد: یکی دیگر از نکات موردتوجه تعامل با صنوف مختلف سینمایی است. اهالی سینما دارای قشر‌ها، تنوع وسلیقه‌های مختلف هستند و باید در برگزاری جشنواره طوری رفتار شود که همه آن‌ها احساس همدلانه و همگرایانه داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر مدیریت بدون فاصله تاکید کرد وگفت: دوره مدیریت با فاصله تمام شده است. در گذشته ممکن بود که با این نوع مدیریت اعتدال ایجاد کرد ولی در حال حاضر فضای اجتماعی و ارتباطی ما نوع دیگری از مدیریت را ایجاد کرده است. هر چقدر نزدیک تر باشیم سوءتفاهم ها کمتر می شود. اصحاب رسانه و منتقدین باید این حس را داشته باشند که می‌توانند به راحتی انتقاد کنند.

صالحی در پایان افزود: نسبت جشنواره فیلم فجر با انقلاب اسلامی که در آستانه چهلمین سالروز پیروزی آن هستیم باید روشن و بروز و ظهور داشته باشد نه اینکه جنبه تبلیغاتی داشته باشد. باید به جنبه‌‌‌‌‌های انسانی بودن و دینی بودن آن توجه شود.

وی تصریح کرد: جوهره انقلاب انسانیت، اخلاق مداری و فضائل اخلاقی است و توجه به این وجوه انقلاب در برگزاری جشنواره فیلم فجر اهمیت دارد.

   
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.