ویرایش:
جمعه، 2 فرودرین 1398
آخرین اخبار
گزارش
21:41 - 1397/1/23

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با دست اندرکاران جشنواره جهانی فیلم فجر:

سینما می‌تواند یکی از ابزارهای نفوذ فرهنگی ما در جهان باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در گذشته در حوزه شعر توانسته‌ایم به جهان نفوذ کنیم و امروز سینما می تواند ابزار نفوذ فرهنگی ایران به جهان باشد، بنابراین جشنواره جهانی فیلم فجر می‌تواند به ایران، فرهنگ، هنر و سینمای ما کمک کند.

به گزارش ستاد خبری سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی روز گذشته در نشستی با دست اندرکاران سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر که در موسسه رسانه های تصویری برگزار شد اظهار داشت: با وجود جدایی نه چندان دور جشنواره جهانی فیلم فجر در مقایسه با سایر جشنواره ها کاری که در جشنواره رخ می دهد بسیار ستودنی است. این جشنواره در سطح اقداماتی که در بخش بین المللی انجام می دهد تمایزهایی با سایر جشنواره های بین المللی دارد.

وی ادامه داد: یکی از وجوه تمایز این جشنواره تمهیدات برگزاری آن در طول سال است و در طول یک یا چند ماه انجام نمی شود.

وی افزود: جشنواره جهانی فیلم فجر در این مدت کوتاه توانسته در تعداد میهمان و کشورهای موثر اقدامات خوبی انجام دهد و این خود یک موضوع مهم و موثر است، متاسفانه در فضای بین المللی کشور ما کار مشترک به این معنا که یک کار مشترک بین دو کشور یا حتی چند کشور رخ دهد، انجام نمی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: وقتی یک فرد یا گروهی کار خود را عرضه کند ولی اتفاقی بین طرفین رخ ندهد در اصل این کار را نمی توان با عنوان یک کار بین المللی نام گذاری کرد، اما درجشنواره جهانی فیلم فجر دانشجویان مشترک، داوران مشترک و کار مشترک در حال فعالیت هستند و این همان عنصر بین المللی بودن است.

صالحی بیان کرد: رسیدن به نتایج مشترک در کارهای بین المللی امری مهم است و در واقع پایان یک جشنواره بین المللی باید سرآغاز کارهای بین المللی دیگر باشد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره جهانی فیلم فجر با یک نقشه جامع در حال رسیدن به این معیار است، خاطرنشان کرد: این موضوع می تواند به ما یک مدل بدهد، به همین منظور هم در سطح کشور و هم در سطح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توان از تجارب بهتر استفاده کرد، ما اگر نخواهیم در قفس خود زندگی کنیم باید یاد بگیریم چگونه کار بین المللی کنیم و در این یاد گرفتن و یاد دادن زیست جهانی خود را باید پیدا کنیم.

صالحی ادامه داد. اینکه چگونه می توانیم دیپلماسی خود را با یک نقشه راه در این جشنواره مطرح کنیم امری مهم است.

وی تصریح کرد: ما نیاز به گفت وگوهای بیشتری با کسانی داریم که در جشنواره جهانی فیلم فجر تاثیرگذار هستند، در وضعیتی که در حوزه بازار محصولات فرهنگی خودمان داریم، این جشنواره می تواند میزان قابل توجهی را در بازار ما به حرکت در آورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: از طریق جشنواره جهانی فیلم فجر می توانیم به فضای تولید ملی خود کمک کنیم، اینکه ما چگونه می توانیم از طریق فضای جشنواره جهانی فیلم فجر موضوعات و فضای داخلی کشور را تبادل کنیم تا در این فضا جشنواره ما هم جای خود را پیدا کند، حائز اهمیت است.

صالحی گفت: گاهی اوقات دچار خلاء موضوعات و غلبه برخی ژانرها بر سایر ژانرها می شویم و جشنواره جهانی فرصتی است که این پدیده را دچار بازدارندگی کند، اینکه چگونه جشنواره جهانی فیلم فجر برای پویا کردن سینمایخود ما کمک می کند نیز موضوعی است که می توان بر آن تامل کرد.

در ادامه این نشست رضا میرکریمی دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با بیان اینکه در این دوره سخت گیری های بیشتری را داشته ایم اظهار داشت: در این دوره چندین فیلم برای اولین بار نمایش داده خواهد شد و سایر فیلم ها نیز یا در کشور خود تولید کننده نمایش داده نشده است یا برخی فیلم ها تنها در کشور تولید کننده به نمایش درآمده است.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر تاکید کرد: از آنجایی که ما سخت گیری برای حضور فیلم سازان در این جشنواره داریم خیلی فیلم سازان از حضور فیلم خود در سایر جشنواره ها منصرف شدند تا فیلم آن ها برای اولین بار در جشنواره ما رونمایی شود.

میرکریمی یادآور شد: خوشبختانه امروز اعتبار خوبی در جشنواره های جهانی پیدا کردیم . در نقطه خوبی از دنیا قرار داریم که می توانیم از آن به عنوان بعد اقتصادی استفاده کنیم .

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ابراز داشت: تمام کشورهای جهان می توانند قراردادهای بین المللی و جلسات خود را در یک سفر کوتاه و کم هزینه در این جشنواره انجام دهند و همین امر می تواند کمک کند تا ما در آینده به عنوان یک واسطه در قراردادهای جهانی فیلم ها باشیم.

میرکریمی خاطرنشان کرد: برای اولین بار تلاش کردیم براساس انضباط مالی حرکت کنیم، در اصل سعی کردیم که هر بخش را پیش از جشنواره هزینه بندی کنیم و در همین میان صرفه جویی را در نظر بگیریم و این امر به ما کمک می کرد.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با بیان اینکه این جشنواره می تواند نشاط اجتماعی ایجاد کند، تصریح کرد: در این جشنواره با دعوت میهمانان خارجی بسیار نخبه توانستیم بسیاری از جوانان را به سوی فیلم دعوت کنیم و خیلی از جوانان برای ثبت نام کلاس های نخبگان جهان افدام کنند.

میرکریمی عنوان کرد: باید در تک تک شهرستان ها جشنواره داشته باشیم و از این رو می توانیم با ایجاد جشنواره های مختلف نشاط اجتماعی را در کشور فراهم کنیم.   
گزارش

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.